Te dane robią wrażenie. Już tylko dwa kraje UE mają niższe bezrobocie niż Polska

Eurostat opublikował raport dotyczący bezrobocia w Unii Europejskiej. Polska trafiła w nim na podium. Jest się z czego cieszyć, choć nasz rynek pracy potrzebuje naprawy innych wskaźników.

Zgodnie z danymi unijnej agencji statystycznej, w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 3,5 proc. To trzeci najlepszy wynik w całej UE. Depczemy po piętach Niemcom, pierwsze miejsce bezdyskusyjnie należy do Czech.

Polska w czołówce UE

Na razie - bo o 0,1 punktu procentowego wyprzedziliśmy Węgry, dla których ostatnie dane są z czerwca. Między majem a czerwcem Węgrzy obniżyli swoje bezrobocie właśnie o 0,1 pkt proc., możliwe więc, że kiedy podamy ich odczyt za lipiec, ranking nieco się zmieni.

Niemniej dane Eurostatu to pozytywna wiadomość. Szczególnie, jeśli odniesie się je do unijnej średniej, która wynosi 6,8 proc. i jest najniższa od ponad 10 lat. Na drugim końcu skali znajdują się kraje południa Europy - Grecja i Hiszpania.

Liczba, którą podaje Eurostat jest niższa od tej, którą znamy z raportów polskiego Głównego Urzędu Statystycznego. A to dlatego, że Polski urząd statystyczny i rząd biorą pod uwagę osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Natomiast według Eurostatu bezrobotny to tylko ten, który nie ma pracy, choć chciałby ją podjąć. Eurostat nie wlicza więc osób, które nie szukają aktywnie zatrudnienia.

Zresztą i "polskie" dane pokazują rekordy - bezrobocie mamy poniżej 6 proc. (dokładnie 5,9 proc.), a liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona.

Wyzwania dla rynku pracy

Niewielkie bezrobocie to jednak nie wszystko. Według ostatnich danych GUS wskaźnik aktywności zawodowej Polaków - czyli stosunek  pracujących i szukających pracy do populacji w wieku powyżej 15 lat - wyniósł zaledwie 56,5 proc. Pod tym względem z trudem sięgamy do unijnej średniej. W drugim kwartale na 1000 osób pracujących w Polsce przypadało 837 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo.

Osobną kwestią jest też wyzwanie dla firm, którym coraz trudniej jest zapełnić wakaty. Ale to zresztą nie tylko polski problem, podobnie jest na przykład w Niemczech, którym przestają już wystarczać pracownicy ze wschodnich krajów UE. Berlin rozważa poszerzenie możliwości zatrudniania osób z krajów spoza Wspólnoty.

Czytaj na ten temat: W Niemczech dramatycznie brakuje pracowników. Rząd chce otworzyć się na imigrantów spoza UE

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (97)
Polska ma trzecie najniższe bezrobocie w UE
Zaloguj się
 • beton44

  Oceniono 29 razy 19

  Te dane nie robią wrażenia :-) z powodu:

  1. 3 miliony "wyjechanych"
  2. Pewnie drugie tyle bezrobotnych na wsi - "ukrytych" dzięki systemowi KRUS

  Czyli nie tyle mało bezrobotnych jest z powodu dostępności "pracy" tylko z powodu ich zniknięcia

 • tojaaaa

  Oceniono 19 razy 11

  Bezrobocie niskie, brakuje rak do pracy ale kobieta 50 plus ma małe szanse na znalezienie pracy. Nawet z dużym doświadczeniem. Coś tu nie gra....

 • frontkampfer

  Oceniono 10 razy 8

  Bezrobocie może i jest niskie, ale to jest nieporozumienie, że ludziom można płacić 2000 zł, a to najczęściej spotykana pensja.

 • equinox1976

  Oceniono 12 razy 6

  Poproscie dudę niech zrobi wiek emerytalny 50 lat a będziemy rekordzistami swiata w bezrobociu. A że dług publiczny wystrzeli w kosmos z dzisiejszych 6bln to przecietnego Polaka nic nie interesuje bo 'państwo ma'.
  Ty głupi narodzie kiedyś obudzisz się na greckich plażach - tyle że finansowych. nawet Putin podnosi wiek emerytalny. Łukaszenka do tego się przymierza a tu zadowoleni że jest obniżka i jeszcze pińcet plus dali. Powodzenia.

 • marc.pl

  Oceniono 9 razy 5

  Rzeczywistość jest taka że w 2017 roku 424 tyś. Polaków udało się na emerytury korzystając z obniżenia wieku emerytalnego, dziesiątki tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy korzystając z programu 500+ oraz kilka milionów Polaków dorabia sobie za granicą kraju - nie wpadajmy w euforię gdyż zupełnie tak różowo nie jest.

 • zgred151

  Oceniono 7 razy 5

  Czy na pierwszym miejscu gazeta musi powtarzac brednie rzadzacych? Najmniejsze bezrobocie to wynik tego,ze 3 miliony ludzi wyjechało do pracy za granice . Po dodaniu tej liczby do zarejestrowanych bezrobotnych okaze sie ze jestesmy krajem o najwiekszym bezrobociu w historii

 • martinez027

  Oceniono 4 razy 4

  rzygać się chce czytając te bzdury! Nie ma chetnych tylko do obozów pracy gdzie za zaharowywanie się na śmierć dostaje się ochłapy w postaci 400-500euro max.....Tymczasem spróbujcie dostać sie do najprostszych prac które mogą robić ludzie z Downem w urzedach czy "korporacjach"--tam ciagle po staremu - w urzedach na każde ogłoszenie milion chetnych a miejsca są ciągle dziedziczone--baby"pracują"tam do śmierci i na ich miejsce wchodzi córka ,wnuczka itd,lub wchodzą kochanki dyrektora lub dobrzy znajomi--przeważnie najgorsze ćwoki co nic nie potrafią....Dalej--korporacje,jakaś bzdurna robota dla idiotów w excelu itp---idziesz na rozmowę i sie zastanawiasz czy dobrze trafiłeś czy to nie są wybory miss Polonia---pełno lasek odstawionych lepiej niz na sylwestra--"zwykły"człowiek z bogatym CV z całego świata,3 języki,mnóstwo zainteresowac vs 24letnia super laska która w cv najważniejsze ma super zdjęcie,jakaś tam "wyszsza szkoła zarzadzanai i gotowania na gazie" ,zero doswiadczenia i zainteresowań prócz własnego wygladu--oczywiście ona dostanie tą robotę, zwykły człowiek wraca do posredniaka gdzie proponują mu robotę za 1600zł na 3 zmiany 366dni w roku lub jako kierowca --to samo--cały rok w robocie za 1600zł....Dalej--robota w mundurówce--straż pożarna---zapomnij człowieku z ulicy że takie coś istnieje---niema szans sie dostac bez mega pleców...kolejne jest wojsko--z ulicy niema szans,jedynie jak skonczysz szkołę oficerską to MOZE cię wezmą ale zapomnij o awansie bez lizania d...y, kolejna jest straż graniczna--bez pleców zapomnij,na końcu policja--niby braki a znam mnóstwo ludzi co ciagle są odrzucani mimo najlepszych wyników na testach--choć kilku znam co niby bez pleców się dostało...choć dla normalnego czlowieka policja to gorzej niz kure...wo...

 • lob1

  Oceniono 6 razy 4

  Nie ma bezrobocia,bo ludzie wolą pracować na czarno,bo to są głodowe pensje.Dlaczego robotnik zarabia 2,5 tys.zł a pan premier 25 tys.zł.Nie wytwarza dóbr materialnych,tylko żyje z naszych robotniczych podatków.W Polsce nie opłaca się pracować,chyba,że ktoś jest biznesmenem,politykiem,sędzią,posłem,lekarzem a reszta hołoty po 2,5 tys.zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX