"100 Megabitów na 100-lecie niepodległości" - Mateusz Morawiecki przedstawił 5 propozycji gospodarczych dla Polski

Podczas niedzielnej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej wyborów samorządowych, premier Mateusz Morawiecki przedstawił 5 propozycji gospodarczych dla Polski, które mają wpłynąć poprawę jakość życia w lokalnej społeczności.

Morawiecki zaznaczył jednak, że ich realizacja uwarunkowana jest współpracą samorządów z rządem. 

Pierwsza z propozycji PiS to "Ciepły dom". Premier zapowiedział, że od września rusza program termomodernizacji domów, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie mają być niższe.

Wcześniej w tym tygodniu o możliwym wprowadzeniu przez rząd od stycznia 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Według planu, osoby, które zdecydują się ocieplić dom, będą mogły odliczyć do 23 proc. z podatku dochodowego. Maksymalną kwotę ulgi ustalono na 53 tys. zł.

W tym samy punkcie szef rządu zapowiedział, że chce udowodnić, iż przy współpracy z samorządami obniżyć mogą się też rachunku za wywóz śmieci. Stąd program "Segregujesz? Płacisz mniej". Ma on polegać stworzeniu specjalnego systemu preferencji dla wspólnot, spółdzielni i domów jednorodzinnych, które segregują śmieci. 

Druga propozycja partii rządzącej to "Dobra okolica", czyli m. in. zwiększenie wydatków na domy seniora (pomoc, rehabilitacja, działania o charakterze kulturalnym) oraz inwestycje w infrastrukturę sportową w gminach w wysokości ok. 500 mln zł w ciągu najbliższych dwóch lat. 

Punkt trzeci, to "Nowoczesna gmina". Prawo i Sprawiedliwość chce tutaj przede wszystkim zapewnić dzieciom bezpieczną drogę do szkoły poprzez m. in. budowę chodników. Morawiecki zapowiedział też inwestycje w lokalne dworce oraz wsparcie dla gmin odbudowujących zlikwidowane, lokalne połączenia autobusowe. 

"Internet Szybciej Więcej" to zapowiedź doprowadzenia do każdej gminy w Polsce wiązki światłowodu, tak aby można go było rozprowadzić od domu do domu. - Czwarty punkt (...), żeby wszyscy w mniejszych miejscowościach, na wsiach, mieli takie same szanse, jak młodzież z większych miast - to '100 Megabitów na 100-lecie niepodległości'. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4" - powiedział Mateusz Morawiecki. Cały program ma kosztować ok. 4 mld zł. 

Do końca 2019 roku szybkim internetem ma być objętych ponad 20 tys. szkół. 

Piąty punkt, to wsparcie dla budżetów obywatelskich w samorządach. Na ten cel ma być przeznaczone 300 mln zł. 

Na koniec, Morawiecki poinformował też o zakończeniu negocjacji z Unią Europejską i zapowiedział, że wielkie firmy, które nie płaciły u nas podatku, zapłacą teraz 19 proc.

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: