Władimir Putin złagodził reformę emerytalną, ale to za mało. Tysiące Rosjan na protestach

Rosjanie nie chcą wyższego wieku emerytalnego. W niedzielę w całym kraju odbyły się protesty, w których wzięły udział tysiące ludzi. Teraz w Rosji kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 55 lat, mężczyźni 60 lat.

W ramach akcji zorganizowanej przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej, w Moskwie protestowało - według oficjalnych szacunków policji - 6 tys. ludzi (organizacje pozarządowe mówią o 9 tys.). W osobnej demonstracji w stolicy wzięło udział 1,5 tys. osób. Protesty odbyły się także w innych miastach, w tym Petersburgu, Nowosybirsku i Symferopolu na zajętym przez Rosję w 2014 roku ukraińskim Krymie.

Władze Rosji boją się protestów

Kilka tysięcy protestujących w wielomilionowym mieście, jakim jest Moskwa, nie wydaje się być zbyt dużo, ale jak na rosyjskie realia to całkiem spora liczba. O tym, że władze na Kremlu się ich obawiają, może świadczyć zatrzymanie w ubiegłym tygodniu Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji. Został on aresztowany na 30 dni za łamanie prawa dotyczącego protestów. Nawalny twierdzi, że areszt miał na celu powstrzymanie go przed wzięciem udziału w proteście emerytalnym, który opozycjonista sam zorganizował - ta demonstracja ma się odbyć 9 września.

Władimir Putin łagodzi reformę emerytalną

Rosjanie mają obecnie stosunkowo niski wiek emerytalny. Kobiety mogą przejść na emeryturę po skończeniu 55-ciu lat, mężczyźni w wieku lat 60. Ale finansowanie systemu staje się coraz trudniejsze. Izba niższa parlamentu przegłosowała w lipcu reformę zakładającą podniesienie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. To byłby pierwszy taki ruch od blisko 90 lat.

Czytaj też: Prace budowlane Nord Stream 2 w Niemczech rozpoczęte. Nawet Trump nie zatrzyma już Gazpromu?

Planowane zmiany bardzo się obywatelom nie spodobały. Znalazło to odzwierciedlenie w sondażach poparcia dla władzy. Jak podaje Reuters, według badania Centrum Lewady, poparcie dla Władimira Putina spadło o 10 punktów procentowych - nadal jednak jest na wysokim poziomie, bo w okolicach 70 proc.

Prezydent Rosji postanowił więc działać i w ubiegłym tygodniu ogłosił złagodzenie reformy. Rosjanki będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 a nie 63 lat. Podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 roku życia ma zostać utrzymane. Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Putin w telewizyjnym wystąpieniu przekonywał, że zmiany są konieczne, także dlatego, by zwiększyć wysokość emerytur i zapewnić gospodarce pracowników, których z powodów demograficznych (starzejące się społeczeństwo) powoli zaczyna brakować.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Rosjan czeka podniesienie wieku emerytalnego. Dziś kobiety pracują tam do 55. roku życia

Rosyjska partia komunistyczna, która organizowała niedzielny protest, uważa, że pieniądze dla budżetu lepiej znaleźć poprzez opodatkowanie oligarchów, a nie podnoszenie wieku emerytalnego.

Warto tutaj zauważyć, że w Rosji średnia spodziewana długość życia mężczyzn według danych Banku Światowego (za 2016 rok) wynosi średnio 66,5 lat. Wielu z nich może więc emerytury nie dożyć. Dla kobiet to ponad 10 lat więcej - 76,9 lat. Dla porównania, w przypadku Polski ten sam wskaźnik wynosi 73,5 lat dla mężczyzn i 81,6 lat dla kobiet.

Rosja szykuje się do największych manewrów wojskowych od czasów Związku Radzieckiego

Więcej o:
Komentarze (52)
Władimir Putin złagodził reformę emerytalną, ale to za mało. W Rosji protesty
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 25 razy 9

  Putin udławi się ze śmiechu kolacją, gdy ktoś mu przetłumaczy ten tytuł.

 • jerzytop

  Oceniono 15 razy 7

  Właśnie . U nas najlepiej jakby niektórzy tak jak teraz przechodzili na emeryturę po 15 latach czyli nawet w wieku 40 lat biorąc 5-6 tys a inni niech zapier..... ją przy łózkach chorych ,na budowie ,w morzu czy sklepie do 67 roku a emeryturę jaką dostaną to 1500 zł .

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 5

  Rosjanie mają obecnie stosunkowo niski wiek emerytalny...
  Ale przeciętny Rosjanin nie żyje tak długo jak przeciętny Grek czy Włoch. Istnieją na to statystyczne i naukowe powody...

 • malone01

  Oceniono 9 razy 5

  To znaczy, że obecny wiek emerytalny wprowadzono w Rosji/ZSRR w 1928 roku?

 • spamboy

  Oceniono 17 razy 5

  Ależ się dziś łatwo okrada ludzi!
  Tak, zmiana zasad, to kradzież - w dodatku kradzież w białych rękawiczkach. Kradzież wielu lat pracy, dorobku, a także życia. Nieudolność polityków i rozdawnictwo wyborcze sponsorują finalnie biedaki tyrając do granic swego żywota.

 • charleys

  Oceniono 4 razy 4

  Putin sie boi...

  Weźcie nie rozśmieszajcie.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 2 razy 2

  A wystarczyło dodać, że dla wszystkich wódka gratis i już by nie było zamieszek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX