"Rekin" wylądował w Warszawie. Embraer nowym samolotem chce powalczyć o rynek z Airbusem

Embraer E190-E2 z bardzo oryginalnym malowaniem zaprezentował się na Lotnisku Chopina. To część europejskiej trasy pokazowej brazylijskiej maszyny.

Nowy samolot producenta z Brazylii przyleciał do Warszawy z Lizbony w poniedziałek po południu. Jak podaje portal rynek-lotniczy.pl, we wtorek w siedzibie PLL LOT odbyła się oficjalna prezentacja modelu E190-E2. Samolot odbył też lot pokazowy nad stolicą.

Maszynę z namalowanym na nosie rekinem Embraer zaprezentował po raz pierwszy w lipcu tego roku, podczas międzynarodowych targów lotniczych w brytyjskim Farnborough. To pierwszy z trzech modeli nowej generacji tego producenta, którymi chce on powalczyć o rynek samolotów średniego zasięgu zabierających na pokład do 100 pasażerów. Świadczyć o tym może inny element malowania kadłuba - napis z boku "Profit Hunter" - czyli "Łowca Zysków". Jego konkurencją jest na przykład Airbus A220.

"Rekin" E190-E2 ma zmieniony kształt skrzydeł i nowe silniki firmy Pratt & Whitney - ma to sprawić, że będzie wykorzystywał mniej paliwa i przez to będzie tańszy w użyciu. Ma kosztować 60 mln dol.

Podczas wspomnianych targów w Farnborough Embraer zebrał zamówienia na 300 samolotów serii E-Jet o łącznej wartości nawet przekraczającej 15 mld dolarów.

PLL LOT ma w swojej flocie 10 embraerów 195 (i czeka na jeszcze dwa), 12 embraerów 175 oraz sześć embraerów 170. Być może prezentacja w siedzibie polskiego przewoźnika oznacza, że wkrótce zamówi on od tego producenta kolejne maszyny.

Kilka dni temu, 30 sierpnia, Embraer informował o przedłużeniu umowy z PLL na obsługę 34 samolotów rodziny E-Jet. - LOT jest jedyną linią lotniczą, która korzysta ze wszystkich czterech wariantów seroo E-Jet i cieszymy się, że pokłada w nas zaufanie - komentował Johann Bordais, jeden z zarządzających Embraera.

Czytaj też: LOT poleci z Warszawy do Miami! Nowe połączenie polskiego przewoźnika wystartuje w Dzień Dziecka

To był najdłuższy lot w historii świata. 26 dni w powietrzu bez tankowania

Więcej o: