Będzie 500 plus dla emerytów? Jarosław Kaczyński wysyła kolejny sygnał

- Środki na to się znajdą. Jest jednak zbyt wcześnie, by przedstawiać konkretne projekty - mówi o "500 plus dla emerytów" prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem".

Jarosław Kaczyński zapytany przez "Super Express" o plany wprowadzenia dodatku dla emerytów, stwierdził, że "to jest sprawa, która w tej chwili jest omawiana na posiedzeniach rządu i kierownictwa partii rządzącej".

Jest teraz zbyt wcześnie, by przedstawić konkretne projekty. Jednak zapewniam, że środki na to się znajdą, że los emerytów będzie poprawiany. To jest bardzo trudna sprawa. Emerytów i rencistów jest ogromna liczba, przeszło 9 milionów. Każda niewielka podwyżka to jest ogromna suma. Ale mimo wszystko będziemy w tym kierunku szli

- powiedział Kaczyński.

To kolejny w ostatnich tygodniach sygnał z partii rządzącej sugerujący, że plany wprowadzenia "500 plus dla emerytów" wciąż są żywe. Wiele wskazuje na to, że może być to karta przetargowa PiS przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

W bardzo podobnym tonie - "nad czymś pracujemy, ale nie powiemy nad czym" - wypowiadała się pod koniec sierpnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w "Polskim Radiu". - W 2019 r. będziemy mieli zdecydowanie lepszą propozycję dla emerytów, ale jeszcze nie pora o tym mówić - mówiła wówczas tajemniczo Rafalska.

Było już blisko, i... ucichło

Temat dodatkowych świadczeń dla najuboższych emerytów PiS podnosi co jakiś czas. Rok temu miało być już naprawdę blisko. Minister Rafalska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówiła, że pierwsze świadczenia będą wypłacane w połowie 2018 r. Mówiła, że rozważane są różne warianty, przewijała się informacja o corocznym dodatku w wysokości 300-500 zł dla emerytów z niższymi świadczeniami. 

Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada, że dostanie je każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. (...) Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenia z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł


- informowała Rafalska.Tyle, że potem temat zupełnie ucichł, a na początku roku ministerstwo poinformowało, że "nie toczą się żadne prace nad takim świadczeniem”

Możliwe jednak, że pomysł z dodatkowymi świadczeniami dla emerytów po prostu trafił tymczasowo do "zamrażarki" i PiS powróci do niego jeśli nie jeszcze przed tegorocznymi wyborami samorządowymi, to w 2019 r., roku wyborów parlamentarnych.Tak, jak w 2015 r. skusić wyborców obietnicą m.in. 500 zł na dziecko.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (267)
Będzie 500 plus dla emerytów? Jarosław Kaczyński wysyła kolejny sygnał
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 44 razy 32

  Prawdziwe bolszewiki, tym co mają zabrać, dać wszystkim po równo. Ciekawe kiedy (i czy) wpadną na to, że lepiej wspierać pracujących, niż roszczeniowców. A może by tak kwotę wolną od podatku podnieść, ZUS obniżyć i Vat o 1-2% w dół? Miast zabrać i dać wybranym, to może mniej zabierać wszystkim?

 • kociba

  Oceniono 64 razy 30

  Tak kłamczuchy - będziecie się smażyć w piekle za te kłamliwe obietnice względem starszych ludzi i wykorzystywanie słabszych w walce o koryto dla swoich popleczników

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 60 razy 30

  Taaa, ktoś pracował i płacił ogromne składki i dostaje 3000zł emerytury brutto i nie dostanie nic, z drugiej strony jakiś mundurowy, który nie płacił składek dostaje jakieś naście tysięcy zł miesięcznie emerytury bo był agentem Tomkiem albo innym uprzywilejowanym Lepszym Panem i mu się należy. Zamiast zreformować system dadzą 500zł brutto podwyżki tym co nie zarabiali, nie mieli lat prcy, nie wypracowali emerytury. A patologia, która nie będzie robić i nie robiła nic, paliła i piła, ewentualnie mnożyła się bez pamięci dostanie od partii emeryturę za darmo. Takie przekupstwo wyborcze, na które pewnie cała masa bezmyślnych pójdzie i zagłosuje. Niech to już runie, niech już wygrają i niech wreszcie ludzie zobaczą do czego sami takimi wyborami doprowadzili. Najpierw wybierali czerwonych z PZPR, teraz wybierają czerwonych z pisslamstwa.

  Znowu się okaże, że wśród normalnych ludzi najlepiej mają ci co wyemigrowali i urządzili się od nowa w normalnym kraju i mogą żyć bez stresów przebywania w Bolandii.

 • xerathus

  Oceniono 54 razy 22

  Wenezuela+

 • june-of-44

  Oceniono 25 razy 21

  Samotny schorowany dziadziuś....obsługiwany 24 h/dobę przez służących. Nie ma pojęcia o życiu normalnego człowieka. Wożony samochodem, chroniony nonstop, karmiony za pieniądze partyjne. Bez rodziny, bez dzieci, bez prawa jazdy, bez karty bankowej.
  I ten starzec mebluje moje życie. Codziennie.

  Kopernik zatrzymaj ziemię, ja wysiadam.

 • antypiss

  Oceniono 67 razy 19

  Panie Kaczyński daj pan każdemu po tysiaku, przestań się pan rozdrabniać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX