iPhone'y mogą zdrożeć o 20 proc., jeśli będą składane w USA, jak chciałby Donald Trump

Według Bank of America Merrill Lynch smartfony Apple mogą stać się znacznie droższe, jeśli firma zdecyduje się na przeniesienie ostatniego etapu ich produkcji z Chin do Stanów Zjednoczonych.

Zapowiedź wprowadzenia kolejnych ceł na towary importowane do Stanów Zjednoczonych z Chin uderzy w wiele amerykańskich firm. Takie obawy wyraził m.in. Apple, nie podając jednak, że dotknie to iPhone’ów.

Bank of America Merrill Lynch spodziewa się, Apple w reakcji na wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa może przenieść proces składania iPhone’ów do kraju. Wtedy koszty pracy w firmie wzrosną, co w konsekwencji doprowadzi prawdopodobnie do wzrostu cen smartfonów.

Czytaj też: iPhone Xs Max zamiast iPhone Xs Plus. Apple może zmienić nazwy i podnieść ceny

Jak podaje CNBC, analityk Bank of America Merrill Lynch uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przeniesienie 10 proc. montażu iPhone’ów do USA, co spowodowałoby średni wzrost ich cen o 8 proc. Gdyby Apple przeniósł do Stanów 50 proc. montażu, iPhone’y podrożałyby o 14 proc.. Jeśli zaś zdecyduje się składać swoje smartfony w 100 proc. w kraju, ich ceny zwiększą się aż o 20 proc.

Apple, obawiając się nowych ceł, skierował już list do władz, który Trump w swoim stylu skomentował na Twitterze. "Wytwarzajcie swoje produkty w USA zamiast w Chinach. Zacznijcie już budować nowe fabryki" - poradził Donald Trump.

Akcje Apple na poniedziałkowej sesji giełdowej na Wall Street spadły o 1,3 proc., pomimo że technologiczny indeks Nasdaq zakończył ten dzień na plusie. 

Notowania Apple, wykres tygodniowyNotowania Apple, wykres tygodniowy źródło: investing.com

Obawy o to, że decyzje Donalda Trumpa uderzą w amerykańskie firmy, pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia. W piątek prezydent USA zapowiedział, że jest gotowy nałożyć dodatkowe cła na towary z Chin, co w praktyce oznaczałoby objęcie nimi niemal 100 proc. importu z tego kraju. Chiny ostrzegły, że nie zostawią takiego kroku bez odpowiedzi.

Czytaj też: Rekordowa nadwyżka handlowa Chin z USA. Te dane to paliwo dla wojny handlowej Donalda Trumpa

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (66)
iPhone może być droższy o 20 proc., jeśli Apple przez to, co mówi Donald Trump, przeniesie montaż do USA.
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 13 razy 9

  Nie przez Trumpa cos tam tylko dzieki Trumpowi przemysliwa produkcja wraca do USA, gospodarka rosnie, bezrobocie rekordowo niskie. Klasa robotnicza bedzie miala wiekszy wybor zatrudnienia a nie jak teraz pomiedzy tylko Walmart i fast foodami.

 • wesslingharald

  Oceniono 24 razy 6

  Pan Trump jest prezydentem USA i w związku z tym dba o interesy... USA. Wiem ... wiem... dziwne - ale tak własnie jest.

 • true_lysander

  Oceniono 11 razy 5

  G..no prawda. Koszt komponentów dla nowego iPhona-flagowca z najwyższej półki to około 150-170 USD (info z prasy branżowej), następnie koszt pracy przy produkcji, marketingu, transportu i magazynowania to drugie tyle, czyli w sumie około 300-350 USD. Przy czym są to wartości z górnych widełek. Marża przy cenie sprzedaży 990USD jest więc na poziomie 600 USD. Te 20% zejdą z marży, utrzymają zaś cenę sprzedaży na bieżącym poziomie. IPhony nie są absolutnie warte tyle, ile za nie liczy sobie Apple, nie mogą podnieść cen, bo sprzedaż spadnie im na łeb na szyję. Już teraz muszą mocno patrzyć na konkurencję mająca taki sam, a nawet lepszy hardware i tylko nieco gorszy soft. Afery z software-owym spowalnianiem modeli sprzed 3 lat też nie pomagają. Smród zostaje na długo.

 • roy_cohn

  Oceniono 10 razy 4

  CUDOWNIE !!! Assembled in USA !!!

  MAGA !!! :-DDD

 • lekarzzewsi

  Oceniono 17 razy 3

  "iPhone'y mogą zdrożeć o 20 proc" - ARMAGEDON, czas na zbiorowe samobójstwo...

 • 4ch44

  Oceniono 25 razy 3

  Google:To już się dzieje w Polsce. Islamiści z Tadżykistanu organizują w Warszawie zloty i budują sojusze polityczne

 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 2

  Jeśli będą robione w USA, to przede wszystkim spadnie ich jakość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX