Wybrano najlepsze kraje do pracy za granicą. Polska 10 miejsc w górę, ale spójrzcie tylko na Czechy

Polska nie jest specjalnie atrakcyjna dla ekspatów, ale i tak oceniają oni nasz kraj lepiej niż. Wielką Brytanię.

Nowa edycja rankingu „Expat Insider”, który powstaje na podstawie badań przeprowadzanych wśród tysięcy ekspatów (wysokiej klasy specjalistów pracujących  poza granicami swojego kraju - red.) na całym świecie nie przynosi zaskoczenia. Najlepszym miejscem do robienia kariery dla profesjonalistów jest w dalszym ciągu  Bahrajn. Warto też dodać, że kraj ten wygrywa tak u kobiet jak i u mężczyzn.

To niewielkie, zamożne królestwo położone w rejonie Zatoki Perskiej przyciąga obcokrajowców perspektywami robienia kariery i dobrymi warunkami życia. Co ciekawe, ekspatom nie przeszkadza, że głównym źródłem prawa jest tam islamskie prawo religijne. Być może dlatego, że interpretowane jest ono odmiennie niż w innych krajach regionu – można tu spożywać alkohol, a chrześcijanie mogą budować kościoły. Perspektywy rozwoju otwiera obcokrajowcom nowoczesna i szybko rozwijająca się gospodarka, nieustannie potrzebująca specjalistów we wszystkich dziedzinach. Ekspaci zgodnie podkreślają, że istotny jest także przyjazny stosunek miejscowych.

Raport Expat Insider 2018Raport Expat Insider 2018 www.internations.org

Na przeciwległym biegunie znajdują się Arabia Saudyjska i Kuwejt, których atrakcyjności nie budują nawet wysokie wynagrodzenia.

Na podium, wśród najatrakcyjniejszych kierunków znalazły się też Taiwan i Ekwador, który wskoczył przebojem do top 10. Ten ostatni awansował aż o 22 pozycje. Ciekawostką jest też do pierwszej dziesiątki wskoczyły Czechy (poprzednio miejsce 11). 

10 najlepszych krajów dla ekspatów:

1.      Bahrajn

2.      Tajwan

3.      Ekwador

4.      Meksyk

5.      Singapur

6.      Portugalia

7.      Kostaryka

8.      Hiszpania

9.      Kolumbia

10.   Czechy

Awans Polski

Ekspaci nie uważają Polski za specjalnie atrakcyjne miejsce do robienia kariery – nasz kraj zajął 39. pozycję na 68 klasyfikowanych państw. Jednak i tak awansowaliśmy o 10 miejsc w stosunku do zestawienia z roku ubiegłego.

Nisko oceniane są u nas oceniane takie kategorie, jak „jakość życia” czy „łatwość osiedlenia się”. Polska jest uważana przez ekspatów za kraj, w którym trudno poznać nowych przyjaciół, a ludzie nie są zbyt przyjaźni. Nisko oceniane są też możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet czy bezpieczeństwo. Relatywnie wysoko oceniane są za to – pewność pracy oraz dostępność i koszty przedszkoli oraz do szkół oraz ich jakość (czynniki ważne dla ekspatów mieszkających z rodzinami). Polska jest wśród tych krajów, które najlepiej nadają się do sprowadzenia rodziny. 

Badanie przeprowadzono na zlecenie Inter Nations, platformy łączącej ekspatów. Uczestniczyło w nim 18135 osób reprezentujących 178 narodowości mieszkających w 187 państwach. Ważnym szczegółem jest też fakt, że przyjęto w nim rozszerzoną definicję ekspaty – to nie tylko specjalista wysłany przez korporację na placówkę, ale także osoby pracujące i żyjące poza granicami swojej ojczyzny z różnych powodów. Niemniej badanie dotyczyło osób o wysokich kwalifikacjach. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: