Orange oraz Huawei przeprowadziły w Gliwicach pierwsze testy sieci 5G. To nowy standard sieci komórkowej, który ma pozwolić na znacznie podniesienie szybkości przesyłania danych. Podczas prób terenowych, w warunkach miejskich, przy większych odległościach, udało się osiągnąć prędkość 1,5 Gb/s. Technologia pozwala jednak na znacznie większe prędkości - rekord ustanowiony podczas testów wynosi obecnie około 20 Gb/s.
I chociaż tuż po skomercjalizowaniu technologii takie prędkości nie od razu będą dostępne pokazuje to skalę rewolucji, jaka nas czeka. Do tej pory praktyczną granicą prędkości osiągalną w sieciach komórkowych jest 500Mb/s. Dostęp do internetu z taką prędkością oferuje w Polsce m.in. Plus. Innymi słowy internet mobilny ma szansę stać się dziesięć razy szybszy.
Tonny Bao, Dyrektor Zarządzajacy Huawei Polska w komunikacie opublikowanym przez Orange wyjaśnia, że pierwszena świecie kompleksowe rozwiązanie 5G, zostało zaprezentowane przez Huawei już w lutym podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie.
Aktualnie prowadzone są wdrożenia sieci 5G w wielu miejscach na całym świecie. Mobilny Internet wkroczy dzięki temu w nową erę, w której komunikacja wszystkich urządzeń będzie motorem napędowym cyfrowej transformacji przemysłu. Na początku 2019 roku firma przewiduje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G w celu zapewnienia użytkownikom wielu możliwości w korzystaniu z sieci nowej generacji.
Technologia 5G nie zmieni jedynie prędkości z jaką będziemy mogli buszować po internecie. Rewolucja jest o wiele głębsza. Nowa technologia pozwoli bowiem tworzyć bardzo wydajny ekosystem urządzeń podłączonych do sieci.
Czytaj też: Internet mobilny na wakacje. Karta czy abonament z krótką umową? Radzimy, jaką ofertę wybrać
Wybór terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na miejsce testów związany jest z rozpoczętą w czerwcu współpracą z Orange Polska, w zakresie budowy tzw. Inteligentnego Miasta. Nie jest ono możliwe bez rozwiniętej sieci obsługującej Internet Rzeczy - czujniki i systemy, które dzięki wymianie informacji będą mogły lepiej dostosować miasto do potrzeb jego mieszkańców. 5G pozwoli na dalszy rozwój IoT (Internetu Rzeczy), dając możliwość obsługi większej liczby takich urządzeń i będzie jednym z głównych pól wykorzystania tej technologii - wyjaśnia Orange.
Orange Polska planuje uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów dostępu 5G już w 2020 roku. Play może uruchomić pierwsze usługi tego typu rok wcześniej. Do startu nowej technologii przygotowuje się T-Mobile. Obaj operatorzy wykupują bowiem odpowiednie częstotliwości.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ