Orange i Huawei po raz pierwszy testują 5G w Polsce. Mobilny internet dziesięć razy szybszy

Robert Kędzierski
Orange testuje 5G, technologię która zastąpi obecny standard 4G LTE. Pierwsze próby przeprowadzone w Gliwicach pozwalają sądzić, że nadchodzi rewolucja w internecie mobilnym.

Orange oraz Huawei przeprowadziły w Gliwicach pierwsze testy sieci 5G. To nowy standard sieci komórkowej, który ma pozwolić na znacznie podniesienie szybkości przesyłania danych. Podczas prób terenowych, w warunkach miejskich, przy większych odległościach, udało się osiągnąć prędkość 1,5 Gb/s. Technologia pozwala jednak na znacznie większe prędkości - rekord ustanowiony podczas testów wynosi obecnie około 20 Gb/s. 

I chociaż tuż po skomercjalizowaniu technologii takie prędkości nie od razu będą dostępne pokazuje to skalę rewolucji, jaka nas czeka. Do tej pory praktyczną granicą prędkości osiągalną w sieciach komórkowych jest 500Mb/s. Dostęp do internetu z taką prędkością oferuje w Polsce m.in. Plus. Innymi słowy internet mobilny ma szansę stać się dziesięć razy szybszy. 

Tonny Bao, Dyrektor Zarządzajacy Huawei Polska w komunikacie opublikowanym przez Orange wyjaśnia, że pierwszena świecie kompleksowe rozwiązanie 5G, zostało zaprezentowane przez Huawei już w lutym podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie.

Aktualnie prowadzone są wdrożenia sieci 5G w wielu miejscach na całym świecie. Mobilny Internet wkroczy dzięki temu w nową erę, w której komunikacja wszystkich urządzeń będzie motorem napędowym cyfrowej transformacji przemysłu. Na początku 2019 roku firma przewiduje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G w celu zapewnienia użytkownikom wielu możliwości w korzystaniu z sieci nowej generacji.

Inteligentne miasto dzięki 5G

Technologia 5G nie zmieni jedynie prędkości z jaką będziemy mogli buszować po internecie. Rewolucja jest o wiele głębsza. Nowa technologia pozwoli bowiem tworzyć bardzo wydajny ekosystem urządzeń podłączonych do sieci.

Czytaj też: Internet mobilny na wakacje. Karta czy abonament z krótką umową? Radzimy, jaką ofertę wybrać

Wybór terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na miejsce testów związany jest z rozpoczętą w czerwcu współpracą z Orange Polska, w zakresie budowy tzw. Inteligentnego Miasta. Nie jest ono możliwe bez rozwiniętej sieci obsługującej Internet Rzeczy - czujniki i systemy, które dzięki wymianie informacji będą mogły lepiej dostosować miasto do potrzeb jego mieszkańców. 5G pozwoli na dalszy rozwój IoT (Internetu Rzeczy), dając możliwość obsługi większej liczby takich urządzeń i będzie jednym z głównych pól wykorzystania tej technologii - wyjaśnia Orange. 

5G już w 2019 roku

Orange Polska planuje uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów dostępu 5G już w 2020 roku. Play może uruchomić pierwsze usługi tego typu rok wcześniej. Do startu nowej technologii przygotowuje się T-Mobile. Obaj operatorzy wykupują bowiem odpowiednie częstotliwości. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (38)
Orange i Huawei po raz pierwszy testują 5G w Polsce. Mobilny internet dziesięć razy szybszy
Zaloguj się
 • rachelsztolcman

  Oceniono 4 razy 4

  Dzień dobry, a ja mam taką propozycję, bo to super, że Orange testuje 5G, tylko fajnie by było, gdyby oprócz tego zapewniał podstawowy zasięg - nie mam dużych wymagań 2G/3G - w centrum Krakowa. Mamy kancelarię ok. 2 km od Rynku Głównego w Krakowie a od 1,5 tygodnia praktycznie nie mamy zasięgu (dwie kreseczki, spadające do jednej), rozmowy przerywa, nie słychać drugiej strony, przychodzących rozmów nie ma - tylko informacja sms, że ktoś dzwonił. Wielokrotnie zgłaszany Orange problem, miał zostać rozwiązany najpierw w kilka dni a dzisiaj okazało się, że ten stan będzie trwał do 31 października!!! W centrum Krakowa brak sygnału Orange, czuje się, jakbym była w Bieszczadach, a Orange nic na to nie może poradzić - oni się starają i już. Propozycja rabatu 15 procent i tyle. Taki to jest ten super operator numer 1 w tym kraju. Może o tym warto napisać.

 • szaramuszka1

  Oceniono 2 razy 2

  "Orange testuje" - a na prowincji nadal wiszą kable telefoniczne z ubiegłego wieku (i nie wiadomo kto je zdejmie), nawet o zwykłej Neostradzie nie ma co marzyć, światłowody podciągną pewnie za kolejne 50 lat. Chwała bogu że mam radiówkę, choć do wartości w miastach rzecz jasna daleko

 • 2jimmy13

  Oceniono 4 razy 2

  A ja mam 10 Mb!!! Czasami:(
  A światłowód? Ma być. Może będzie.

 • smileykkk

  Oceniono 16 razy 2

  dobrze by bylo zrobic badania czy te 5g przypadkiem nie meczy albo nie sprawi ze bedziemy chorowac. wyobrazcie sobie ze promienie sa wszedzie i ciagle zwiekszaja przepustowosc internetu... jaki ma to skutek na zdrowie czy zwierzeta. niby tego nie dostrzegasz ale tam jest. siec komorkowa ... duzo firm kazda pruje powietrze swoja czestotliwoscia i teraz znowu chca podnosic predkosc. ktos to bada w tym rzadzie?

 • elizabetakozl

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe jak z aero

 • ko_mentator

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro LTE osiąga chwilami 20 Mb/s, to po 5G można spodziewać się 100 Mb/s.
  Czekam na operatora, który odważy się zagwarantować minimalną przpustowość.

 • wolf01

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko fajnie ale są miasta np taki Mielec gdzie np zasięg Plus to mega porażka do jednej stacji logują się chyba wszyscy zasięg niby Ok ale dila sygnału juz na poziomie całych 25 % w porywach i gość z działu obsługi mówi o modernizacjach i innych pierdołach choć mam wrażenie że nie zrobiono NIC totalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX