Na zakupy do Biedronki bez portfela. Zapłacisz BLIKIEM

Od poniedziałku sieć sklepów Biedronka wprowadza możliwość płacenia BLIKIEM. Usługa ma być dostępna we wszystkich sklepach. Redakcji Next.gazeta.pl udało się potwierdzić tę informację. 

Na zakupy bez portfela

To oznacza ułatwienie dla wielu klientów, którzy nie będą musieli już brać ze sobą na zakupy ani portfela, ani karty płatniczej. Teraz wystarczy smartfon z aplikacją. Start usługi przewidziano na poniedziałek, a związana z tym akcja informacyjna skierowana do klientów ma ruszyć we wtorek - pisze natomiast portal cashless.pl, który jako pierwszy podał tę informację, powołując się na swoje źródło w Polskim Standardzie Płatności.

Przypomnijmy, że od 2013 roku klienci Biedronki mogli korzystać już z płatności mobilnych, ale za pomocą usługi iKasa. Na początku tego roku Biedronka jednak wycofała ofertę. Pojawienie się BLIKA w to miejsce wydawało się tylko kwestią czasu. 12 czerwca bank Pekao dołączył bowiem do grona 13 instytucji finansowych, które umożliwiają swoim klientom realizowanie transakcji BLIKIEM. Przypomnijmy, że terminale płatnicze w Biedronce obsługuje właśnie bank Pekao.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: BLIK już w banku Pekao. Ma już w zasadzie cały rynek. 'To zamyka pewną epokę'

Duża popularność BLIKA

Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku z tej formy płatności skorzystano aż 33 miliony razy. To oznacza, że w sześć miesięcy udało się wypracować wynik z całego 2017 roku. Najczęściej były to płatności internetowe i wypłaty z bankomatów. W samym drugim kwartale liczba transakcji wyniosła 18,5 mln. W tym samym okresie płatności w sklepach stacjonarnych stanowiły 6 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez użytkowników BLIKA. W drugim kwartale 2018 roku liczba płatności w sklepach wyniosła ponad milion, co oznacza, że wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z pierwszym kwartałem. Pojawienie się BLIKA w Biedronce oznacza dostęp do największej sieci handlowej w Polsce. To dobrze wróży w rozwojowi tej formy płatności.

Prawie wszystkie banki

Z BLIKA mogą korzystać wszyscy posiadacze wybranych aplikacji finansowych. Dziś BLIK znajduje się w ofercie 13 instytucji finansowych. Za jego rozwój odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a od niedawna także Pekao SA.

Czytaj też: Zbliżeniowo bez PIN nawet do 100 zł. Zmiana już w 2019 r. Visa prosi o zgodę, Mastercard już ją ma

Więcej o: