Średnia płaca polskiego emigranta zarobkowego w krajach UE najwyższa w historii

W 2017 roku Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej zarabiali średnio 7705 zł. To 10 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od przystąpienia Polski do UE - wynika z raportu przygotowanego przez Euro-Tax.pl. 

- Tylko w sześciu krajach członkowskich (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 72 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły 136,5 mld złotych. To o 14,2 proc. więcej niż w 2016 r., gdy polscy emigranci zarobili łącznie 119,5 mld zł. W ciągu 14 lat w strukturach UE nasi rodacy zarobili łącznie blisko 1 384 mld złotych - policzyła zajmująca się zwrotami podatku za granicę pracę za granicą firma Euro-tax.pl. 

Zdecydowanie najwięcej zarobili Polacy pracujący w Niemczech - ponad 32,6 mld złotych. Na drugim miejscu są nasi rodacy w Wielkiej Brytanii - ich łączny dochód  wyniósł w 2017 r. 24,2 mld zł. Trzecią pozycję zajmuje Irlandia - 5,2 mld zł, a czwartą w Holandia 4,6 mld zł. Austria i Belgia to nieco ponad 2 mld zł. 

- Polacy pozostają cenionymi pracownikami w Europie Zachodniej.Większość ofert pracy nadal skierowana jest do pracowników niższego szczebla, gdzie doświadczenie i kwalifikacje nie są niezbędnym kryterium. Najpopularniejsze branże wśród ofert pracy to opieka i pomoc w domu, praca przy produkcji oraz logistyka i spedycja. Choć w większości badanych krajów zarobki wyrażone w złotych spadły, liczba emigrantów zarobkowych w tych sześciu krajach wzrosła w ubiegłym roku o ponad 100 tys.– komentuje Adam Powiertowski, prezes zarządu Euro-Tax.pl.

Czytaj więcej: Marczuk: Skończmy z tym wielkim mitem ws. samotnych rodziców i 500 plus

W Belgii mocny spadek zarobków

Z raportu wynika jednak, że wyrażone w złotych średnie zarobki Polaków w czterech na sześć badanych krajów UE były niższe niż w roku w 2016 roku. Przy czym szczególnie mocno spadły dochody pracujących w Belgii – 5943 zł miesięcznie wobec 7299 zł.

Najwięcej, Polacy mogli zarobić w Austrii - średnio 8 955 zł miesięcznie. Z kolei w Niemczech było to 7 849 zł, a w Wielkiej Brytanii 7 792 zł. Dla porównania, w Polsce w ubiegłym roku średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło 4 272 zł brutto. 

Czytaj więcej: Przeciętne wynagrodzenie w firmach w Polsce to już 4798 zł, ale zatrudnienie w dół

Ponad 7700 zł miesięcznie

Jeśli wyliczymy średnią z 14 lat naszego członkostwa w UE to okaże się, że polscy emigranci zarabiali na miesiąc średnio 6 103 zł. W roku 2004 polski emigrant w UE zarabiał 4 964 zł miesięcznie, podczas gdy w 2017 roku średni jego dochód wynosił ponad 7 705 zł. 

- W zeszłym roku spośród krajów Unii Europejskiej nadal najwięcej polskich emigrantów zarobkowych przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). Wielkość polskiej emigracji w Belgii i Austrii to odpowiednio 54 tys. i 39 tys. We wszystkich badanych krajach były to liczby wyższe niż w 2016 r. – łącznie we wspomnianych sześciu państwach liczba polskich emigrantów wzrosła w 2017 roku o 6,5 proc. do 1 796 tys. - podsumowują eksperci. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (54)
Zarobki Polaków w 6 krajach UE najwyższe w historii
Zaloguj się
 • deco.derr

  Oceniono 15 razy 7

  Najwyzszy czas uszczelnic system i opodatkowac dodatkowo zarobki za granica , pieniadze beda potrzebne na 1000+ gdy zostanie wprowadzone w koncu. 75% domiaru za kazda zlotowke przeslana do Polski.

 • tojamyszka

  Oceniono 14 razy 6

  To tak do dobrobytu europejskiego dodam , że nasze emerytury rosną .... Prognozy na 2019 r przedstawiają się następująco :
  W marcu przyszłego roku najniższe emerytury i renty wzrosną o 33 zł brutto. Tak wynika z szacunków rządu.
  Co roku w marcu ZUS, KRUS oraz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA przeprowadzają waloryzację świadczeń.

  O wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci) i 20 proc. realnego wzrostu płac (czyli podwyżki, które dostają pracownicy) w roku poprzedzającym waloryzację.

  Rząd szacuje, że inflacja emerycka wyniesie 2,6 proc., a realny wzrost wynagrodzeń – 3,3 proc. (20 proc. z tego daje 0,66 proc.). Emeryci będą mogli liczyć na 3,26-procentową podwyżkę.

  No i będziemy bogaci i nawet na lekarstwa nam wystarczy , a na małe co nieco dla wnuków to już koniecznie . Zdechnąć przyjdzie na koszt państwa. Nie głosować na PIS , na oszustów. Miało być lepiej a jest gorzej . Ceny za PiS-u urosły o 40% a emerytury , renty , zasiłki o 3% przez trzy lata . Jak żyć ? Nie głosować za takimi . Sami zarabiają setki tysięcy złotych , miliony a nam dają po 20 zł . Złodzieje . To jest okradanie najbiedniejszych . Nawet na ofiarę, na tacę do kościoła nie starcza .

 • petrucchio

  Oceniono 1 raz 1

  Zagadka: dlaczego jeszcze ktokolwiek mieszka w tym dziadowskim kraju?

 • rgfm

  Oceniono 7 razy 1

  To zasługa morawieckiego. Tak wynegocjował po tym, jak wprowadził PL do Unii;)

 • innym_razem

  0

  Nie ma się co oszukiwać, ale za granicą można lepiej zarobić. Dlatego raz na jakiś czas jeśli potrzebuję więcej kasy, to jadę z otto i zarabiam tyle, że mi starcza. O nic się nie martwię z tą agencją.

 • justsaying

  0

  Wstyd ze trzeba wyjeżdżać żeby godnie zarabiać. Kiedy doczekamy się podobnego artykułu o Polsce?
  Pamiętajcie ze to co PiS teraz robi to wyrównuje szanse gorzej sytuowanych poprzez social, ale to nie prowadzi do bogacenia się.
  To prowadzi do dodatkowego opodatkowania. Zamiast tego rząd powinien premiować polskie przedsiębiorstwa za tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy żeby nie trzeba było socjalem pomagać ludziom. Ten socjal wręcz hamuje nam rozwój bo mamy więcej podatków.

 • muflonex

  Oceniono 2 razy 0

  Hm, to chyba nie licząc tych, co mają pogodną emeryturę w Parlamencie Europejskim.

 • andy180812

  Oceniono 4 razy 0

  powinni plakac ze ludzie tulaja sie po swiecie za kromka chleba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX