Co piąty Polak nie nosi przy sobie gotówki. Tylko jeden naród w Europie częściej płaci zbliżeniowo

85 proc. transakcji kartami Mastercard w Polsce to już płatności zbliżeniowe - informuje organizacja. Z kolei z badań IBRIS wynika, że 19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki.

19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, nie korzysta z niej już ok. 33 proc. osób przed 26. rokiem życia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności (operatora systemu BLIK). M.in. banki, organizacje płatnicze, agenci rozliczeniowi i inne podmioty rynku finansowego, ale także rząd, chcą jeszcze mocniej promować dokonywanie oraz przyjmowanie płatności przelewem, telefonem i kartą.

W tym celu zainaugurowano we wtorek drugą edycję kampanii społecznej "Warto Bezgotówkowo" pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Kampania ma zachęcać do płatności bezgotówkowych także poprzez szereg akcji promocyjnych od 15 do 19 października br. Można więc liczyć na np. rabaty za płatności kartą czy telefonem w niektórych sklepach czy punktach usługowych. Akcje promocyjne będą ogłaszane na stronie wartobezgotowkowo.pl. 

Czytaj też: Na zakupy do Biedronki bez portfela. Zapłacisz BLIKIEM

16 października - Dzień Bez Gotówki?

Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, podczas konferencji inaugurującej kampanię "Warto Bezgotówkowo" zaproponował, aby 16 października stał się "dniem bez gotówki". - Dziś chcemy zaapelować do Polaków, abyśmy 16 października wspólnie zorganizowali narodowy dzień płatności bezgotówkowych, aby każdy z nas tego dnia starał się nie używać gotówki- mówił Widawski. Dodał, że w ramach trwającego już 7 miesięcy programu Polska Bezgotówkowa - zakładającego brak opłat za terminal przez przynajmniej pierwszy rok dla sklepów czy punktów usługowych, które zdecydują się przyjmować płatności bezgotówkowe - zainstalowano już 70 tys. terminali w całej Polsce.

Z kolei Dariusz Marcjasz, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, poinformował, że już w ponad 60 proc. urzędów można płacić bezgotówkowo, a w 2019 r. terminale będą już "w niemal każdym" urzędzie. Jeszcze w 2017 r. tylko gotówkę przyjmowało ok. 90 proc. urzędów. 

Od momentu uruchomienia programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, tj. od kwietnia ubiegłego roku do końca sierpnia br. Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł

- mówi Marcjasz.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec I kwartału 2018 r. kartą można było płacić w ok. 464,5 tys. sklepów czy punktów usługowych. Łącznie miały one do dyspozycji ok. 657,3 tys. terminali. Tylko przez ostatnie ok. trzy lata liczba punktów obsługujących płatności zbliżeniowe wzrosła o połowę. 

.. źródło: NBP

Kartą? Głównie zbliżeniowo

Tymczasem, jak wynika z danych Mastercard, udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach z użyciem kart Mastercard i Maestro w Polsce przekroczył próg 85 proc. Tylko Czesi mogą pochwalić się w Europie większym odsetkiem płatności bezstykowych. Ogólnie, w Europie płatności zbliżeniowe kartami Mastercard stanowią 48 proc. wszystkich transakcji kartowych.

.. źródło: Mastercard

W zestawieniu dominują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez uniknięcie niektórych etapów rozwoju, mogły one od razu wdrażać najnowsze technologie płatnicze. W przypadku Polski dochodzi do tego otwartość konsumentów na różnego rodzaju innowacje. Nieco dalej w rankingu znajdują się z kolei państwa Europy Zachodniej, w których, pomimo lepiej rozwiniętych gospodarek, płatności zbliżeniowe dopiero zaczynają zyskiwać popularność

- tłumaczy organizacja.

Czytaj też: Zbliżeniowo bez PIN nawet do 100 zł. Zmiana już w 2019 r. Visa prosi o zgodę, Mastercard już ją ma

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: