Co piąty Polak nie nosi przy sobie gotówki. Tylko jeden naród w Europie częściej płaci zbliżeniowo

85 proc. transakcji kartami Mastercard w Polsce to już płatności zbliżeniowe - informuje organizacja. Z kolei z badań IBRIS wynika, że 19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki.

19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, nie korzysta z niej już ok. 33 proc. osób przed 26. rokiem życia - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności (operatora systemu BLIK). M.in. banki, organizacje płatnicze, agenci rozliczeniowi i inne podmioty rynku finansowego, ale także rząd, chcą jeszcze mocniej promować dokonywanie oraz przyjmowanie płatności przelewem, telefonem i kartą.

W tym celu zainaugurowano we wtorek drugą edycję kampanii społecznej "Warto Bezgotówkowo" pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Kampania ma zachęcać do płatności bezgotówkowych także poprzez szereg akcji promocyjnych od 15 do 19 października br. Można więc liczyć na np. rabaty za płatności kartą czy telefonem w niektórych sklepach czy punktach usługowych. Akcje promocyjne będą ogłaszane na stronie wartobezgotowkowo.pl. 

Czytaj też: Na zakupy do Biedronki bez portfela. Zapłacisz BLIKIEM

16 października - Dzień Bez Gotówki?

Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, podczas konferencji inaugurującej kampanię "Warto Bezgotówkowo" zaproponował, aby 16 października stał się "dniem bez gotówki". - Dziś chcemy zaapelować do Polaków, abyśmy 16 października wspólnie zorganizowali narodowy dzień płatności bezgotówkowych, aby każdy z nas tego dnia starał się nie używać gotówki- mówił Widawski. Dodał, że w ramach trwającego już 7 miesięcy programu Polska Bezgotówkowa - zakładającego brak opłat za terminal przez przynajmniej pierwszy rok dla sklepów czy punktów usługowych, które zdecydują się przyjmować płatności bezgotówkowe - zainstalowano już 70 tys. terminali w całej Polsce.

Z kolei Dariusz Marcjasz, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, poinformował, że już w ponad 60 proc. urzędów można płacić bezgotówkowo, a w 2019 r. terminale będą już "w niemal każdym" urzędzie. Jeszcze w 2017 r. tylko gotówkę przyjmowało ok. 90 proc. urzędów. 

Od momentu uruchomienia programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, tj. od kwietnia ubiegłego roku do końca sierpnia br. Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł

- mówi Marcjasz.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec I kwartału 2018 r. kartą można było płacić w ok. 464,5 tys. sklepów czy punktów usługowych. Łącznie miały one do dyspozycji ok. 657,3 tys. terminali. Tylko przez ostatnie ok. trzy lata liczba punktów obsługujących płatności zbliżeniowe wzrosła o połowę. 

.. źródło: NBP

Kartą? Głównie zbliżeniowo

Tymczasem, jak wynika z danych Mastercard, udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach z użyciem kart Mastercard i Maestro w Polsce przekroczył próg 85 proc. Tylko Czesi mogą pochwalić się w Europie większym odsetkiem płatności bezstykowych. Ogólnie, w Europie płatności zbliżeniowe kartami Mastercard stanowią 48 proc. wszystkich transakcji kartowych.

.. źródło: Mastercard

W zestawieniu dominują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez uniknięcie niektórych etapów rozwoju, mogły one od razu wdrażać najnowsze technologie płatnicze. W przypadku Polski dochodzi do tego otwartość konsumentów na różnego rodzaju innowacje. Nieco dalej w rankingu znajdują się z kolei państwa Europy Zachodniej, w których, pomimo lepiej rozwiniętych gospodarek, płatności zbliżeniowe dopiero zaczynają zyskiwać popularność

- tłumaczy organizacja.

Czytaj też: Zbliżeniowo bez PIN nawet do 100 zł. Zmiana już w 2019 r. Visa prosi o zgodę, Mastercard już ją ma

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (51)
Co piąty Polak nie nosi przy sobie gotówki. Tylko jeden naród w Europie częściej płaci zbliżeniowo
Zaloguj się
 • marcinmarcin12

  Oceniono 14 razy 8

  Sluszalem jak ucieszeni bywaja ludzie, ktorym w knajpie, stacji benzynowej czy parkingu nawala bank czy karta. Plac z gory gdynie masz awaryjnej gotowki.

 • stefffon

  Oceniono 12 razy 6

  proponuję taki dzień w każdą niedzielę, niech katabasy zaczną dawać paragony

 • tomeqn1

  Oceniono 9 razy 3

  Taa, otwartość konsumentów na nowe technologie.... Skoro większość banków oferuje tylko i wyłącznie karty zbliżeniowe, to na prawdę wielka otartwość. Konsumenci zostali do tego zmuszeni. A w kwestii gotówki, banki coraz bardziej podnoszą kwotę minimalną jaką można wypłacić w bankomacie bez prowizji. Więc nie ma co się dziwić że konsument płaci kartą, bo nie chce słuchać biadolenia kasjerów w biedronce, którzy notorycznie mają problemy z wydawaniem jak otrzymają banknot 100 albo 200 zł.

 • tektur

  Oceniono 8 razy 2

  Ja trochę, z 50 zł noszę, raz zdarzyło mi się nie mieć i musiałem odłożyć w kasie zakupy. Była awaria i nie dało rady płacić kartą.

 • burek_polny

  Oceniono 3 razy 1

  Im mniej gotowki w obiegu, tym wieksza kontrola. Stad promocja transakcji bezgotowkowych. Proste.

 • quosoo

  0

  "Tylko jeden naród w Europie częściej płaci zbliżeniowo"
  Kartami MasterCard. Nie wiem czy dodanie Visy zmieniło by kolejność rankingu, ale jeżeli autor ma pewność że nie - to powinien moim zdaniem podzielić się powodem dla którego tak uważa. Nowe formy płatności zazwyczaj zdobywają popularność zaczynając od pewnych określonych grup - ludzie młodzi, z miast itp. potem stają się powszechne. Jeżeli w jakimś kraju produkty skierowane do tej pierwszej grupy są zdominowane przez innego operatora kart to wynik może odbiegać od statystyki przeprowadzonej na podstawie danych MasterCard.

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 0

  Co innego jest placic prawie wszystko kartą, a co innego OSTENTACYJNIE nie miec przy sobie zadnej gotówki.
  Duży szpital - centralny szpital Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na ulicy Banacha. Restauracja. Platnośc wyłącznie gotówką. I to nie z powodu jakiejś awarii. Ale permanentnie, od wielu miesięcy. Przyszedleś na czczo, oddač krew i czekasz na lekarza. Schodzisz na dół cokolwiek przekąsić i ..... diupa blada.
  Co to szkodzi nosic ze soba jakis banknot? Na wszelki wypadek.

 • ps11111ps

  Oceniono 4 razy 0

  Polacy nie nosza gotowki bo sa biedni. Np taki Gowin, ktoremu do pierwszego nie starcza.

 • jutta12345

  Oceniono 6 razy 0

  W niektorych krajach Europy Zachodniej uzywa sie glownie kart Visa, a nie Mastercard. W takiej Danii zdecydowana wiekszosc mieszkancow nie nosi gotowki, a sklepy stopniowo ograniczaja mozliwosc placenia gotowka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX