Poczta Polska mówi: STOP. Koniec z nadawaniem telegramów. Przegrały z internetem

Daniel Maikowski
To koniec pewnej ery. Od 1 października nie wyślemy już telegramu. Poczta Polska postanowiła zrezygnować z jednej z najstarszych usług telekomunikacyjnych na świecie, której popularność jest dziś marginalna.

Jeszcze w 2008 r. Polacy nadali niemal pół miliona telegramów. Niestety w kolejnych latach zainteresowanie usługą spadało. W tym roku (w okresie od stycznia do sierpnia) Poczta Polska przyjęła zaledwie 1 330 telegramów - 89 procent nadań dokonali klienci indywidualni, a 11 procent klienci biznesowi.

TelegramyTelegramy RK

Firma najwyraźniej doszła do wniosku, że świadczenie usługi, która cieszy się dziś tak marginalną popularnością, nie ma sensu. Poczta Polska poinformowała bowiem, że od 1 października usługa telegram pocztowy zostanie wycofana dla klientów indywidualnych.

Usługa będzie jednak dostępna dla klientów biznesowych, którzy współpracują z Pocztą Polską na podstawie odrębnych umów zawartych na czas określony lub nieokreślony, do czasu ich wygaśnięcia albo rozwiązania.

- czytamy w komunikacie PP.

TelegramTelegram fot. DM

19 mln telegramów

Największe triumfy w Polsce telegram święcił w latach 80. XX wieku. W 1985 roku wysłaliśmy 19 mln telegramów krajowych i milion zagranicznych. Później było znacznie gorzej. W latach 90. telegramy zaczęły przegrywać z coraz popularniejszą pocztą elektroniczną oraz z SMS-ami. Już w 2002 r. z tej usługi zrezygnowała Telekomunikacja Polska. Poczta Polska przez kolejne 16 lat wciąż miała jednak ją w swoim cenniku.

Nadanie telegramu jest dziś nie tylko znacznie bardziej czasochłonne niż np. napisanie SMS-a. Jest również znacznie droższe. Za najtańszy telegram (do 160 znaków) na Poczcie Polskiej musimy zapłacić 15,99 zł. To sporo, nawet dla fanów klimatu retro.

Sama nazwa "telegram" powstała w 1852 roku, a jej autorem był Amerykanin E.P. Smith. Pierwszy telegram między Europą i Ameryką przesłano 5 sierpnia 1858 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (49)
Poczta Polska mówi: STOP. To koniec telegramów
Zaloguj się
 • Karry M.

  Oceniono 15 razy 15

  Rozumiem że nadanie tego ekspresowe go telegram następuje po odstaniu 2 godzin w kolejce do jedynego czynnego okienka na 6 pozostałych zamkniętych. Chciałbym osobiście zapytać się tych 1330 osób które nadaly te telegramy w 2018 roku co Państwem kierowało?

 • 3-kuleczka

  Oceniono 47 razy 13

  wchodzi sie na pocztę, to nie wiadomo czy mówić "dzień dobry" czy "niech będzie pochwalony"
  pełno dewocjonalii i "patriotycznych" gadżetów
  następne pisie pachołki

 • usera

  Oceniono 13 razy 11

  Poczta Polska zamiast przesyłek doręcza awiza. Przesyłkę listonosz może donieść adresatowi w ramach usługi "doręczenie na życzenie". Chociaż za doręczenie zapłacił nadawca, to musisz przy odbiorze przesyłki zapłacić listonoszowi 4,50.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 24 razy 8

  .wchodzi sie na pocztę, to nie wiadomo czy mówić "dzień dobry" czy "niech będzie pochwalony"
  pełno dewocjonalii i "patriotycznych" gadżetów
  następne pisie pachołki

 • 2random

  Oceniono 5 razy 5

  Poczta Polska mówi STOP własnym przesyłkom Pocztex48. Doręcza je w 148h zamiast 48. Nawet, gdy poszedłem na pocztę odebrać samemu, to nie wydali, ze względu na "procedury". Niech to gó... upadnie - może coś porządnego powstanie na zgliszczach.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 16 razy 4

  Poczta Polska,coraz bardziej rezygnuje z uslug pocztowych i tak np w Zakopanem,niema ANI JEDNEJ skrzynki pocztowej by wrzucic katke z pozdrowieniami.Za przebrzydlej komuny,skrzynki pocztowe byly na kazdym rogu ulicy,na dworcu PKS,PKP itd

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 3

  Myślałam,że od 10 lat juz telegramy nie funkcjonują,w Poczcie polskiej. Nawet sołtysowa ma komórkowy tel.więc po co listonosz?

 • nienoto

  Oceniono 5 razy 3

  A dlaczego „niestety”?
  Przecież teraz jest milon razy lepiej , możesz sobie wysyłać setki telegramów dziennie dostarczanych w sekundę, za grosze, bez biegania do urzędu i dyktowania w okienku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX