GPW w świecie 25 rozwiniętych rynków kapitałowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie liczy, że po awansie do grona 25 dojrzałych rynków indeksów FTSE Russell, Polska będzie coraz wyżej w rankingu, poinformował prezes Marek Dietl.

"W poniedziałek obudzimy się w świecie 25 rozwiniętych rynków kapitałowych, w klubie, w którym nigdy nie byliśmy, więc nie wiemy, co to tak naprawdę oznacza dla rynku. Zaczynamy z pozycji 23. i jest to dobra pozycja do atakowania dalej. Jest potencjał polskiej gospodarki, aby wzrosnąć do pozycji 21., ale to będzie dłuższy proces" - powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zakłada, że pierwszy rok - półtora po awansie do grona dojrzałych rynków będzie okresem przejściowym, ale docelowo spodziewa się pozytywnych efektów awansu.

"Często pojawia się pytanie czy da się zarobić [na awansie do grona dojrzałych rynków]. Nie podejmuję się prognozowania wartości indeksu w pierwszym kwartale, ale z doświadczeń koreańskich i izraelskich można zakładać, że pierwszy rok do półtora to będzie okres przebudowania portfeli inwestorów, wzajemnego poznawania się. Ostatecznie jednak oczekuję, że awans wpłynie pozytywnie i docelowo da chociażby dostęp do nowych inwestorów, czy wyższe obroty" - dodał Dietl.

Dodał, że w pierwszym roku GPW będzie realizować swoje nowe inicjatywy strategiczne.

"Odbędzie się to w warunkach zwiększonej konkurencji i zmieniającej się bazy inwestorskiej. Zostały one zaplanowane tak, aby sprostać konkurencji i wyzwaniom, żeby z dotychczas budowanego potencjału wyciągnąć jak najwięcej przychodowo i zyskowo" - stwierdził Dietl.

Czytaj więcej: Radość z awansu Polski do krajów rozwiniętych? Jeszcze możemy zapłakać

25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków

Rok temu FTSE Russell ogłosiła decyzję o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Nasz kraj znalazł się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Niemcy, Francja, Japonia, Australia i USA. W indeksie FTSE Russell All Cap Developed udział Polski będzie wynosił 0,154 proc. 

FTSE Russell podał, że 37 polskich spółek wejdzie w skład indeksów rynków rozwiniętych, po zmianie statusu polskiego rynku do rozwiniętego. Do grona dużych spółek dołączy PKO Bank Polski.

Do średnich spółek (mid cap): PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat.

Jako małe spółki (small cap) zakwalifikowano Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy. JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca. 

W poniedziałek, 24 września br., w siedzibie London Stock Exchange obędzie się ceremonia "Market Open" z okazji awansu Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach klasyfikacji FTSE Russell.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ!

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o: