A jednak. Rosyjski parlament podwyższa wiek emerytalny

Duma Państwowa w Rosji przyjęła poprawki do projektu reformy emerytalnej, zgłoszone przez Władimira Putina. Zakładają one podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet z 55 do 60 lat, a dla mężczyzn z 60 do 65 lat.

Jeszcze dziś niższa izba rosyjskiego parlamentu zamierza głosować nad całością ustawy o reformie emerytalnej.

Tymczasem przed budynkiem Dumy Państwowej w centrum Moskwy demonstrowało  kilkuset przeciwników podwyższania wieku emerytalnego. Podobne protesty odbywają się w Rosji od czasu oficjalnego ogłoszenia reformy tuż przed piłkarskimi mistrzostwami świata

Przeciwko zmianom opowiadają się partie zasiadające w parlamencie, za wyjątkiem Jednej Rosji, oraz antyputinowska opozycja i organizacje społeczne. Jednak w ocenie  ocenie ekspertów, demonstracje są zbyt mało liczne, bo zmienić decyzję rządzących. 

Przeciwnicy reformy żądają przeprowadzenia referendum w tej sprawie, dymisji rządu i grożą wszczęciem procedury odwołania prezydenta.

Władimir Putin łagodzi reformę emerytalną

Początkowo projekt reformy emerytalnej zakładał, że Rosjanki będą pracować nie do 60, ale do 63 roku życia, co doprowadziło do spadku poparcia dla prezydenta Władimira Putina.

Putin postanowił więc działać i na początku września ogłosił złagodzenie reformy. Nowy projekt wciąż zakłada jednak, że mężczyźni mają pracować do 65. roku życia.

Putin w telewizyjnym wystąpieniu przekonywał, że zmiany są konieczne, także dlatego, by zwiększyć wysokość emerytur i zapewnić gospodarce pracowników, których z powodów demograficznych (starzejące się społeczeństwo) powoli zaczyna brakować.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (14)
Rosyjski parlament podwyższa wiek emerytalny
Zaloguj się
 • dobiik

  Oceniono 11 razy 7

  Dane z WHO za 2015 pokazuja, ze srednia dlugosc zycia dla mezczyzny z Rosji wynosila 64.7. Z tego wynika ze wiekszosc mezczyzn w tym kraju nawet nie dozyje emerytury.
  Ogolnie gdyby nie glupie zapedy Rosji w strone mocarstowosci to biorac pod uwage ilosc zasobow naturalnych, to powinien to byc kraj sporo bogatszy od Polski. Niestety korupcja, nepotyzm, oligarchia i zdrowe myslenie podciely skrzydla rozwojowi w kraju.

 • art4tiger

  Oceniono 15 razy 7

  A dobra zmiana zrobiła głupotę i skróciła wiek emerytalny. Koszt - 500+milardów.

 • marek.zak1

  Oceniono 3 razy 1

  Emerytura marzeniem czlowieka.Niew robic i dostawac. Niech inni pracuja.

 • Jacek Bereda

  Oceniono 7 razy -1

  Niech sypnie socjalem, pożyczonym za granicą, a gospodarka zacznie się rozwijać :) U nas to działa :)

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy -1

  Ech, już marzyli niektórzy o "demokratyzacji" w Rosji, a tu znowu nic z tego...

 • witekos37

  Oceniono 4 razy -2

  niech Putin Abramowicz i inni co nakradli oddadzą kasę Rosjanie mogą przechodzić w wieku 50 lat na emke i dostawać 1 tysiąc $ na miech

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX