Skandal z praniem pieniędzy. Duńska gazeta ujawnia informatora
W zeszłym tygodniu, duński Danske Bank przyznał w opublikowanym raporcie, że około 235 miliardów dolarów przepłynęło przez jego estoński oddział w latach 2007-2015. Z tego wiele transakcji zostało uznanych za podejrzane, co uznano za jeden z największych skandali, jakie dotknęły region.
Historia Howarda Wilkinsona
W wykrywaniu procederu prania pieniędzy ważni są pracownicy banku, procedury, jak i stosunek kierownictwa do tego typu działalności. Może o tym świadczyć historia Howarda Wilkinsona, który w latach 2007-2014 pracował dla Danske Bank jako szef rynków w krajach bałtyckich w jego oddziale z siedzibą w Tallinie. To właśnie on przyczynił się do ujawnienia tego niesamowitego skandalu.
Gazeta Berlingske kontaktowała się przez kilka miesięcy z Wilkinsonem w związku ze sprawą Danske. Howard Wilkinson zaczął dzielić się informacjami z gazetą po ostrzeżeniu kierownictwa banku w Kopenhadze o podejrzanych transakcjach w estońskiej jednostce, w tym informacjach o firmach, które korzystały z fałszywych kont i mogły być powiązane z rosyjskim wywiadem.
Sam Howard Wilkinson rozstał się z bankiem w kwietniu 2014 roku, w kilka miesięcy po dostarczeniu jego pierwszego raportu szefostwu. Jednak same powody, warunki i okoliczności jego odejścia są objęte klauzulą poufności.
Tajemnicze firmy i dymisja prezesa
Howard Wilkinson w czterech raportach z 2013 i 2014 roku ostrzegł zarząd w Kopenhadze o podejrzanych warunkach w estońskiej placówce banku. Zgłosił na przykład tajemnicze firmy z fałszywymi relacjami i powiązaniami z rodziną Putina i rosyjskim wywiadem FSB. Następnie ostrzegał również, przed niepewnymi duńskimi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością.
Skandal z praniem pieniędzy przez Danske zdominował debatę polityczną w Danii i spowodował, że ustawodawca chce teraz wprowadzić o wiele ostrzejsze kary za pranie brudnych pieniędzy. Bank ten stał się też celem wielu postępowań karnych i grożą mu wysokie grzywny. Z pracy zrezygnował w tym miesiącu jego dyrektor generalny Thomas Borgen, a zarząd szuka następcy.
Prowadzący postępowanie w sprawie Danske Bank duński urząd nadzoru finansowego nie wątpi w motywacje i ostrzeżenia Wilkinsa, stwierdzając w sprawozdaniu z audytu z maja tego roku, że miał on rację w odniesieniu do niektórych z jego poważnych zarzutów.
-
Kolejni dziennikarze odchodzą z TVN24. Maciej Dolega i Aleksandra Janiec pracowali tam od 2012 roku
-
Taśmy Obajtka. Orlen broni prezesa, chociaż nagrania nie dotyczą jego działalności w spółce
-
Ciemna strona bitcoina. Pochłania tyle energii, co Argentyna i pokazuje, że Elon Musk jest hipokrytą
-
Częściej ból gardła, rzadziej utrata węchu i smaku. Jak odróżnić brytyjską mutację COVID-19?
-
Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"
- Rząd dopiął swego. Przez podatek cukrowy ceny niektórych napojów nawet o 100 proc. wyższe
- Rząd przyjął strategię energetyczną i od 4 tygodni jej nie opublikował. "Standardowy proces"
- Narodowy czempion czy "potworek"? Orlen pod skrzydłami Obajtka nie daje o sobie zapomnieć
- PlayStation 5 już wkrótce z wymiennymi dyskami SSD? Jest na to duża szansa
- Jesteś klientem mBanku, Banku Millennium, Alior Banku, Nest Banku, Getin Noble Banku? Uważaj na oszustów