Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 60 proc. planu w tym roku

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł twierdzi minister finansów Teresa Czerwińska.

"Wykonanie na ten rok będzie istotnie niższe, ja zakładam, że to będzie w okolicach 60 proc. zaplanowanego deficytu" - powiedziała Czerwińska w rozmowie z portalem Interia.pl.

Na ten rok rząd zaplanował deficyt budżetowy nie większy niż 41,5 mld zł, a to oznacza, że minister oczekuje kwoty około 25 mld zł.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył także wzrost PKB na poziomie 3,8 proc., ale po I półroczu ekonomiści oczekują, że w całym roku będzie to o około 1 pkt proc. więcej od planu.

"Dzięki temu oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu" - powiedziała minister.

Czerwińska dodała także, że po sierpniu tego roku wpływy z VAT były o ok. 5 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Dochody z tytułu podatku VAT z pewnością przekroczą poziom założony (w ustawie budżetowej na ten rok) i będzie to bliżej 170 mld zł – powiedziała minister.

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Czerwińska poinformowała, że budżet na 2019 r. zakłada dochody na poziomie 387,6 mld zł i wydatki na poziomie 416,1 mld zł, tym samym daje to 28,5 mld zł deficytu z kolei wzrost PKB wyniesie 3,8 proc. (w ujęciu realnym) w przyszłym roku wobec 3,8 proc. zakładanego na ten rok.

---

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o: