Jacek Rostowski i Zbigniew Ćwiąkalski staną przed sejmową komisją ds VAT. Podano daty

Ministrowie w rządzie PO-PSL Jacek Rostowski i Zbigniew Ćwiąkalski zostaną przesłuchiwani przez komisję śledzą ds. VAT. Przewodniczący komisji podał na kiedy zaplanowano przesłuchania obu polityków.

Przed sejmową komisją ds. VAT będą zeznawać Jacek Vincent Rostowski oraz Zbigniew Ćwiąkalski, niegdyś ministrowie w rządach kolacji PO-PSL. Jacek Vincent Rostowski był ministrem finansów w latach 2007-2013, podczas gdy Zbigniew Ćwiąkalski pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w latach 2007-2009. 

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej, Marcin Horała z PiS potwierdził w TVP, że 12 października przed komisją stawi się były minister finansów. Zgodnie z informacją na stronie internetowej Sejmu Jacek Vincent Rostowski ma się stawić w Sejmie na godzinę 10.

Komisja chce od niego zeznań w ramach postępowania mającego na celu zbadanie prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w kwestii dochodów budżetu z VAT. Badany okres to grudzień 2007 - listopad 2015. W tej samej sprawie będzie przesłuchiwany Zbigniew Ćwiąkalski, dla którego wyznaczono termin na 19 października. 

Sejmową komisję powołano na początku lipca, a jej przewodniczącym został Marcin Horała, który równocześnie kandyduje na prezydenta Gdyni. Komisja zdążyła już przesłuchać pierwszego świadka - profesora Witolda Modzelewskiego, który był jednym z autorów pierwszej ustawy o VAT i wiceministrem finansów w latach 1992-1996. 

Oficjalnym celem komisji jest zbadanie i ocena prawidłowości działań rządów PO-PSL związanych z zapewnianiem wpływów budżetowych z tytułu VAT i podatku akcyzowego oraz ustalenie ewentualnych zaniedbań. Uchwała powołująca komisję z góry zakłada, że takie zaniedbania były - w jej uzasadnieniu wspominano o zjawisku stopniowego rozszczelniania systemu podatkowego. 

Więcej o: