Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza mBank. Powody kontroli objęte "tajemnicą zawodową"

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi kontrolę w mBanku - donosi Business Insider Polska. Na ten moment nie ujawniono jednak, dlaczego urząd zajął się mBankiem.

W mBanku, kierowanym przez Cezarego Stypułkowskiego, zaczęła się kontrola Komisji Nadzoru Finansowego. Informację tą potwierdził w mBanku Business Insider Polska; kontrola ma potrwać około 86 dni.

KNF nie chce jednak podawać powodów kontroli w mBanku. Jak czytamy, jest ona "objęta tajemnicą zawodową". Według BI kontrola może dotyczyć działalności mBanku jako depozytariusza.

Bank depozytariusz ma za zadanie m.in. rejestrowanie aktywów podlegających mu funduszy inwestycyjnych, to on prowadzi rachunki. Ma także kontrolować i zarządzania aktywami funduszu.

Jednym z obowiązków depozytariusza jest wycena wartości aktywów netto funduszy. Ma też obowiązek zapewnienia, że obliczano ją zgodnie z przepisami prawa i statutem funduszu.

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (28)
Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza mBank. W banku wszczęto kontrolę
Zaloguj się
 • nie_dotykaj_bo_powiem

  Oceniono 28 razy 26

  Zdecydowali się wspierać WOŚP - pyk!

 • linda7608

  Oceniono 19 razy 13

  Szkoda, że Getbacku tak nie kontrolowali. Ale Getback miał pewnie certyfikat bezpieczeństwa lokat wystawiony przez Nowogrodzką

 • sec2018

  Oceniono 12 razy 10

  Po pierwsze: depozytariusz nie zarządza aktywami funduszu.
  Po drugie: depozytariusz nie wycenia funduszu tylko potwierdza wycenę, a to duża różnica - to TFI dotarcza modele do wyceny, depozytariusz tylko je weryfikuje. W przypadku Getback mieliśmy do czynienia ze szwindlem - Zarząd oszukiwał wszystkich: obligatariuszy, akcjonariuszy, nadzór, biegłego rewidenta i również depozytariuszy dostarczając im fałszywe informacje o spłatach z portfeli wierzytelności. Ze wszystkich wymienionych wyżej podmiotów to KNF miał najmocniejsze narzędzia żeby wykryć przekręt, a teraz szuka winnych gdzie indziej.

 • farsizm

  Oceniono 10 razy 6

  około 86 dni. +- 17 minut.

 • turbobenzyna

  Oceniono 8 razy 6

  od lat sponsoruja off-a ?? - pyk!

 • m1224

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej późno niż wcale. Sama kontrola przecież nie musi wykazać nieprawidłowości. A, że mbank oferował różnej maści oblikacje korpo i fundusze inwestujące w owe, to warto spojrzeć.

 • tinley

  Oceniono 6 razy 2

  Bank ma robić to do czego jest zobowiązany. Nie wyobrażam sobie aby bank robil jakiś szwindel będąc depozytariuszem bo absolutnie nie jest to w jego interesie. Poza tym bank działa w oparciu o to co dostarczy mu deponent - czyli TFI. a jak działały TFI powiązane z Getbackiem to już wiemy.
  Właśnie po to aktywa udziałowców funduszy są zdeponowane w banku aby TFI nie robiło szwindli i w razie upadłości FI klienci nie poszli z torbami.

 • lech2011

  Oceniono 12 razy 2

  powód: logowal się niejaki Morawiecki, mocno podejrzany gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX