Polacy "ratują" niemiecki ZUS. Imigranci spoza Europy też coraz częściej płacą składki

Robert Kędzierski
Polacy są jedną z najliczniejszych grup odprowadzających składki do niemieckiego odpowiednika ZUS. Poza tym są młodzi i nie chorują, przez co polepszają sytuację niemieckich finansów.

Polacy pracujący w Niemczech są drugą pod względem wielkości grupą odprowadzającą składki do tamtejszego ZUS - podaje Deutsche Welle za agencją AFP. Dzięki środkom odprowadzanym przez Polaków niemieckiemu rządowi łatwiej zarówno realizować wypłaty emerytur jak i finansować wydatki kas chorych.

Polacy zasypują dziurę w niemieckim budżecie

Za zachodnią granicą legalnie zatrudnionych jest 459 tys. naszych rodaków. Wyprzedają ich tylko Turcy, których jest blisko 990 tys.

Liczba imigrantów zatrudnionych u niemieckich pracodawców sukcesywnie rośnie. Pod koniec 2016 było ich 5,46 mln, w 2015 r. 4,88 mln, a w 2006 3,16 mln. 

Cudzoziemcy posiadający obywatelstwa UE finansują system ubezpieczeń emerytalnych w takim samym stopniu jak obywatele niemieccy. Pozytywnie wpływa to na sytuację dochodową ubezpieczyciela.

- wyjaśnił rzecznik Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (RND).

Czytaj też: Bliski koniec groszowych emerytur z ZUS. Ich wysyłka kosztuje miliony

Imigranci rzadziej chorują

Doris Pfeiffer, szefowa zarządu związku niemieckich kas chorych (GKV), również nie kryje zadowolenia z takie stanu rzeczy. Według niej do Niemiec przybywają głównie młodzi ludzie. Z jednej strony zasilają więc oni budżet składkami, z drugiej mniej chorują. Ubezpieczycieli cieszy też poprawiająca się sytuacja związana z imigrantami spoza Europy. Liczba osób pochodzących z krajów takich jak Syria czy Irak, które płacą składki, wzrosła.

Gigantyczne rezerwy niemieckiego systemu

Niemieckie fundusze ubezpieczeń społecznych dysponują olbrzymimi rezerwami środków. W czerwcu sięgnęły one aż 20 mld euro. Ogólny stan gospodarki jest równie dobry - nadwyżka budżetowa za pierwsze półrocze tego roku wynosi 48 mld euro. Jest najwyższa w historii kraju (uwzględniając okres po zjednoczeniu). Niemiecka prasa podkreśla, że pomimo wzrostu przychodów - chociażby z tytułu składek za ubezpieczenie czy podatków -  rząd trzyma wydatki pod kontrolą. Dzięki temu poziom oszczędności w budżecie rośnie. 

Polskę "ratują" Ukraińcy

Rośnie liczba cudzoziemców płacących składki ZUSRośnie liczba cudzoziemców płacących składki ZUS Źródło: ZUS

W Polsce sytuacja jest podobna do niemieckiej głównie dzięki pracownikom z Ukrainy. Już w zeszłym roku płacili oni 10 razy więcej na ZUS niż sześć lat temu. Z sierpniowych danych Zakładu wynika, że cudzoziemców płacących składki jest ponad pół miliona

Niemcy mogą "sięgnąć" po Ukraińców

Polska zyskuje na dużej aktywności ukraińskich pracowników, sytuacja ta może jednak nie trwać wiecznie. W Niemczech dramatycznie brakuje bowiem rąk do pracy - poziom wakatów może wynosić nawet 1,2 mln. Dlatego tamtejszy rząd chce szerzej otworzyć się na imigrantów spoza UE. 

Problem polskiej gospodarki polega na tym, że jest ona w stanie zaoferować pracownikowi zza granicy znacznie mniej od niemieckiej. W perspektywie kolejnych lat pracodawcy z Niemiec i Polski będą jednak "walczyć" o tego samego pracownika. Możliwe więc, że w najbliższych latach czeka nas odpływ siły roboczej - Ukraińcy i przedstawiciele innych nacji mogą częściej wybierać Niemcy jako cel zarobkowej emigracji. 

***

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o:
Komentarze (30)
Polacy "ratują" niemiecki ZUS. Imigranci spoza Europy też coraz częściej płacą składki
Zaloguj się
 • spinaker99

  Oceniono 10 razy 10

  Płacą w Niemczech na ZUS bo jak sa chorzy to idą do normalnego lekarza i szpitala a nie do syfu i nie czekają 6 miesięcy na tomograf komputerowy.Tyle na temat

 • napletekgandalfa

  Oceniono 12 razy 6

  Naszego janusza biznesy też ratuje ukrainiec, ZUSu to już nieszczególnie, większość z nich robi na czarno.
  Taką politykę prowadzi państwo polskie.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 14 razy 6

  ZUS w Niemczech ma się dobrze a nasz rodzimy ZUS od dawna zdycha. Tylko prezesi żyją jak krezusi a pracownicy pracujący na śmieciówkach niebawem dostaną z ręką w nocniku. To jakaś paranoja. Rząd, kościół, pracodawcy, prezesi, bankowcy i mafiosi to grupy które żaden kryzys nie dotyczy a dla reszty miska ryżu i biblia.

 • zz1026

  Oceniono 9 razy 5

  "W perspektywie kolejnych lat pracodawcy z Niemiec i Polski będą jednak "walczyć" o tego samego pracownika"

  czyli mamy kilka lat aby podniesc place na tyle zeby ci ukraincy nie decydowali sie na wyjazd do niemiec
  kilka lat to duzo czasu
  pracodawcy do roboty zwiekszcie wydajnosc pracy zainwestujcie w maszyny wybudowanie kolejnej willi dla dizekca i kupno nowego mercedsa musi poczekac bo inaczej za kilka lat nic nie bedziecie mieli
  jak wawsze dizexci przez kilka lat beda sie musieli meczyc z starym 7 letnim mercedesem to swiat im sie nie zawali

 • hmmm11

  Oceniono 17 razy 5

  A jeszcze pół roku temu było, że Polacy w Niemczech to socjalowcy !!! ach Gazetka.

 • bosman64

  Oceniono 1 raz 1

  Płacą ubezpieczenia socjalne i przynajmniej coś z tego mają a nie cyrk i syf po szpitalach i czas oczekiwania na zabieg czy badanie zakrawające na kpinę z pacjenta.

 • smd48

  Oceniono 1 raz 1

  Nie martwy sie. Kaczynski zrobi z Podkarpacia Bawarie, a wtedy Ukraincy zostana w "polskiej Bawarii". Sprytny ten przywodca "dobrej zmiany".

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 7 razy 1

  Odpływ Ukraińców do Niemiec to najlepsze, co może się z perspektywy pracownika stać. Pracodawcy będą musieli ostrze konkurować o pracowników, co przełoży się nie tylko na podwyżki ale i ogólną poprawę warunków pracy.

  Dla malkontentów, kwiatu i soli polskiej ziemi, najlepszych synów tego narodu, czyli pracodawców: Niewidzialna ręką rynku. Uściśnijcie sobie.

 • e50504

  Oceniono 10 razy 0

  " Możliwe więc, że w najbliższych latach czeka nas odpływ siły roboczej - Ukraińcy i przedstawiciele innych nacji mogą częściej wybierać Niemcy jako cel zarobkowej emigracji."

  No i niech nikt tego nie próbuje zepsuć bo to jest gigantyczna szansa dla Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX