Świetna wiadomość dla kierowców. Kolejne 36 km drogi ekspresowej S3 już otwarte

Kierowcy mogą już jechać odcinkiem drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Legnica Południe a Bolków. Łącznie to około 36 km.

Oddany do ruchu w poniedziałek fragment składał się z dwóch zadań:

  • Legnica Południe (bez węzła) - Jawor Wschód (z węzłem). To łącznie ok. 19,7 km. Wykonawcą było tutaj  konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Kontrakt z GDDKiA opiewał na 295 mln zł.

  • Jawor Wschód (bez węzła) - Bolków (z węzłem). Ten odcinek ma ok. 16,1 km długości. Zrealizowała go firma Mota-Engil Central Europe, wartość umowy do 323 mln zł.

Umowa na oba zadania podpisano na przełomie września i października 2015 r., na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi. 

Cały, ok. 35,8-kilometrowy fragment oddany do ruchu ma dwie jezdnie w każdą stronę. Powstały cztery nowe węzły drogowe: Jawor Północ, Jawor Wschód, Jawor Południe i Bolków. 

odcinek S3 Legnica - Bolkówodcinek S3 Legnica - Bolków źródło: GDDKiA

Otwarcie odcinków odbyło się m.in. w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Jak pokazał na Twitterze rzecznik resortu, pierwsi kierowcy na drodze zostali powitani przez Adamczyka machaniem ręki.

Czytaj też: Zobacz, którymi nowymi drogami pojedziesz do końca roku. Będzie ich mniej niż planowano [RAPORT]

Wkrótce podpisanie ostatnich umów na S3

Całą, blisko 500-kilometrową drogą ekspresową S3, od Świnoujścia do granicy z Czechami, kierowcy mają pojechać w 2023 r.

stan budowy drogi ekspresowej S3stan budowy drogi ekspresowej S3 źródło: GDDKiA

Większa część trasy jest już gotowa. Jeszcze w tym roku kierowcy mają pojechać odcinkami:

  • węzeł Zielona Góra Północ - węzeł Niedoradz (13,307 km),

  • węzeł Niedoradz - droga wojewódzka nr 283 (17,290 km),

  • węzeł Kaźmierzów - węzeł Lubin Północ (14,378 km).

W przypadku dwóch pierwszych odcinków kierowcy jadą nimi na razie jednym pasem.

Do 2022 r. ma być gotowe 70 km S3 między Szczecinem a Świnoujściem. Jeszcze na październik planowane jest podpisanie umów z wykonawcami odcinków na południe od Bolkowa: Bolków (bez węzła) - Kamienna Góra Północ (bez węzła) oraz Kamienna Góra Północ (z węzłem) do Lubawki na granicy polsko-czeskiej.

.. źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S3 to fragment międzynarodowej trasy E65, łączącej szwedzkie Malmoe z greckim Chania. Budowa S3 przez Polskę jest dofinansowywana ze środków unijnych. Łącznie w ramach budżetów 2007-2013 i 2014-2020 granty z UE wsparły budowę kwotą niespełna 1,8 mld euro.

Czytaj też: GDDKiA ogłosi przetargi na 138 km dróg. Mamy wykaz odcinków i mapy

Więcej o: