Szara strefa w Polsce to 880 tys. osób. Krajowa Administracja Skarbowa wypowiada jej wojnę

Robert Kędzierski
Według najnowszych danych GUS, w szarej strefie pracuje w Polsce 880 tys. osób. KAS rozpoczyna akcję mającą zwalczyć nielegalne zjawisko.

W szarej strefie w Polsce pracowało w ubiegłym roku 880 tys. osób, czyli 5,4 proc. wszystkich zatrudnionych - informuje GUS w najnowszym raporcie. W tym zestawieniu znajdują się zarówno osoby, które nierejestrowaną pracę podjęły incydentalnie, jeden raz, jak i te, dla których jest to stały element dochodu. 

Nieliczni pracują na stałe, większość dorabia

Polacy pracujący "na czarno" biorą raczej krótkie zlecenia. Najczęściej od jednego do pięciu dni. W taki sposób "dorabia" sobie 244 tys. osób, czyli 27,7 proc badanych. 60 tys. osób nielegalnie pracuje przez 90 i więcej dni. 

Jak długo pracują osoby zatrudnione na czarno (dane w tys.)Jak długo pracują osoby zatrudnione na czarno (dane w tys.) Źródło: Raport GUS

Dla 420 tys. osób wykonujących pracę nierejestrowaną w 2017 roku (tj. 47,7 proc.  wszystkich pracujących w "szarej strefie") zajęcie to stanowiło pracę główną. Dla pozostałej części omawianej zbiorowości (460 tys., tj. 52,3 proc.) praca nierejestrowana miała charakter pracy dodatkowej.

Co robią pracujący "na czarno"?

GUS podzielił te dane na dwie kategorie. Wśród mężczyzn najwięcej, bo 18,6 proc., zajmuje się remontami i naprawami. 17,6 proc. wykonuje prace ogrodniczo-rolne, a 14,3 proc. świadczy usługi instalacyjne i budowlane.

20,8 proc. kobiet zajmuje się natomiast opieką nad starszymi osobami, 13,6 pracuje w turystyce i gastronomii, 8,5 proc. udziela korepetycji, a 7 proc. sprząta. 

Co robią pracujący na czarno?Co robią pracujący na czarno? Źródło: GUS

Wśród osób pracujących bez rejestracji większość stanowią mężczyźni (61 proc.). 

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, rozkład pomiędzy wsią a miastem jest niemal identyczny - po 50 proc. 

Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia osób wykonujących pracę nierejestrowaną widać, że najliczniejszą grupę stanowiły osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (35,7 proc.) oraz z wykształceniem średnim zawodowym i ogólnokształcącym (30,3 proc.). W "szarej strefie" pracują też osoby z wykształceniem wyższym i policealnym (17,7 proc. ). Podobna grupa, 16,3 proc. ma wykształcenie gimnazjalne lub niższe. 

"Stop Szarej Strefie"

Ogłoszenie raportu przez urząd statystyczny zbiegło się w czasie z akcją "Stop Szarej Strefie". Prowadzi ją Krajowa Administracja Skarbowa.  W ramach działań kontrolnych sprawdzane jest ewidencjonowanie obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawanie paragonów i wystawianie faktur czy prawidłowość rozliczeń podatkowych (szczególnie w gastronomii, budowlance, mechanice pojazdowej).

Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest ochrona legalnie działających firm i zasad uczciwej konkurencji. Realizując to zadanie współpracujemy z organizacjami przedsiębiorców i reagujemy na sygnały o nieprawidłowościach [...]  Dlatego prowadzimy intensywne działania kontrolne [...] Naszym celem jest wyrównanie szans na biznesowy sukces. Reagujemy na oczekiwania tych, którzy chcą aby rynek usług funkcjonował na równych dla wszystkich zasadach

- stwierdził szef KAS Marian Banaś w opublikowanym oświadczeniu.

Kierujący KAS-em skierował list do przedsiębiorców, którzy funkcjonują w branżach szczególnie narażonych na nieprawidłowości. Zostanie on rozesłany do podatników z najbardziej ryzykownych branż przez urzędy skarbowe

 

Czytaj też: Walka z szarą strefą? Osiągnęliśmy najlepszy wynik od lat.

Według danych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  w końcu września 2018 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 947,4 tys. bezrobotnych. W skali roku
spadek wyniósł 169,7 tys. osób (tj. 15,2 proc). Stopa bezrobocia w końcu września 2018 r. wyniosła 5,7 proc - o 1,1 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.

Więcej o:
Komentarze (10)
Szara strefa w Polsce to 880 tys. osób. Bezrobotnych jest 947 tys.
Zaloguj się
 • nicto_mk

  Oceniono 9 razy 7

  widać, że mafie Vat-owskie nie tak łatwo ścignąc, teraz będa ścigać sprzątaczki dorabiające do glodowych emerytur.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 5 razy 5

  "Szara strefa w Polsce to 880 tys. osób."
  To Polacy, ilu jest ukraińców pracujących w Polsce na czarno?
  "Liczba Ukraińców płacących składki na ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. Przybysze znad Dniepru zmniejszą w ten sposób lukę, jaka powstanie w systemie ubezpieczeń po obniżeniu wieku emerytalnego. Jak wynika z danych samego zakładu, na koniec września ubezpieczał 172 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Spośród wszystkich cudzoziemców płacących składki do ZUS stanowią oni 64 proc. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wśród 188 tys. ubezpieczonych obcokrajowców było 101 tys. Ukraińców."
  Przypominam że oficjalnie, jest ich w Polsce ponad 2 miliony!

 • Gość

  Oceniono 3 razy 3

  Znam panią, która pracuje jako opiekunka starszej sąsiadki oraz gotuje w domu obiadki dla zapracowanych sąsiadów i wyprowadza ich psy - wyciąga z tego 2 tysiące, może 2,5 na miesiąc - i żeby robić to legalnie ma zarejestrować działalność i płacić 1250 ZUS?
  Taaaak, ciekawe skąd ta szara strefa...?
  A przecież mogłaby iść do legalnej pracy do Biedronki na kasę...

 • smurfmadrala

  Oceniono 5 razy 3

  Szara strefa nie jest największym zagrożeniem ,
  Polsce zagraża NAJCZARNIEJSZA STREFA "gospodarcza" czyli patologicznie rozdęta biurokracja,
  otłuszczona jak pół tonowa żarłoczna świnia.

  Socjalistyczne urzędy ROZDĘTE ponad wielkość fabryk, urzędasy jak mszyce wysysają
  Nasz Kraj.

  Socjalistyczna unia eko-gejska WYDALA nieustannie niezliczone tomiszcza,
  chaszcze "praw", kajdany "przepisów" , socjalistyczno-biurokratyczna biegunka zabija Europę.

 • cucurucu

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma czegos takiego jak nielegalna praca

 • farcry3

  Oceniono 1 raz 1

  Przyssanych do budżetowego koryta coraz więcej a i wymagania przyssanych rosną. Ktoś ich musi utrzymać Najlepiej ścignąc tych, co ledwo wiążą koniec z końcem i dorabiają na boku natomiast broń Boże nie tykac milionerów stosujących tzw. optymalizację podatkową, czyli po prostu omijanie podatków. Górnicy, rolnicy, mundurówka... im sie po prostu należy.

 • owrank

  Oceniono 1 raz 1

  To nie szara strefa tylko czarna strefa. Sara strefa to wtedy gdy właściciel małej firmy płaci na papierze 2500 brutto a pod stołem dokłada 2500 w gotówce, i tu można doliczyć pewnie ze 2 Miliony pracujących w najmniejszych firmach

 • pm7303

  Oceniono 2 razy 0

  tja, teraz pan 'Mirek' jak przyjdzie komuś dokręcić kapiący kran za 5 dych, będzie na to drukował paragon tudzież wystawiał fakturę i doliczał 23% haraczu - już to widzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX