Koniec plastiku na imprezach publicznych? Władze Tallinna chcą zakazu

W Tallinnie od przyszłego roku prawdopodobnie nie będzie można używać jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców. Zakaz w estońskiej stolicy będzie obowiązywał podczas masowych imprez publicznych. 

W czasie imprez nie będzie można używać plastikowych talerzy, kubeczków wraz z pokrywkami, a także sztućców, słomek czy nawet pałeczek do mieszania kawy i herbaty. Władze Tallinna przekonują, że dostępne są alternatywne rozwiązania.

Wicemer estońskiej stolicy Züleyxa Izmailova mówiła w rozgłośni radiowej Vikerraadio, że organizatorzy imprez mogą korzystać z naturalnych, biodegradowalnych materiałów, opakowań z kartonu oraz z trzciny cukrowej.

Plastikowe jednorazówki można też zastąpić naczyniami wielokrotnego użytku. Sposób, w jaki organizatorzy imprez zajmą się tą kwestią, jest ich sprawą, ale celem władz Tallinna jest ograniczenie produkcji odpadów.

Nowe przepisy zabraniające używania plastikowych, jednorazowych naczyń i sztućców miałyby zacząć obowiązywać od maja przyszłego roku. Propozycja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez radę miejską stolicy Estonii.