EBOR podnosi prognozę dla PKB Polski. Bank ma też ambitne plany w naszym kraju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju spodziewa się, że PKB Polski urośnie w tym roku o 4,7 proc., to wyraźny wzrost oczekiwań. Bank chce też otworzyć w Warszawie hub.

EBOR podnosi prognozy dla PKB Polski

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,7 proc. w tym roku, zaś w 2019 r. spowolni do 3,6 proc. - prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Oznacza to podniesienie prognozy na ten rok wobec oczekiwań z maja br. odpowiednio o 0,7 pkt proc. i 0,3 pkt proc. 

EBOR podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla regionu Europy Środkowej i krajów bałtyckich o 0,5 pkt w porównaniu z oczekiwaniami z maja - do 4,3 proc. oraz prognozuje wzrost o 3,5 proc. na 2019 r., co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. wobec majowej prognozy, podała instytucja w komunikacie. 

Ogółem, wzrost gospodarczy w 37 krajach objętych analizą EBOR-u ma wynieść 3,2 proc. w tym roku (spadek o 0,1 pkt proc. wobec prognozy z maja br.) i 2,6 proc. w 2019 r. (spadek o 0,6 pkt proc. wobec majowej prognozy po wzroście o 3,8 proc. w 2017 r.).

EBOR stworzy u nas hub

Bank ma też ambitne plany w naszym kraju. Chce otworzyć w Warszawie hub na Europę Środkową - podaje "Puls Biznesu". Mieliby do niego raportować szefowie oddziałów z Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Węgier i Słowenii. Według szefa EBOR, bank ma zainwestować w Polsce w tym roku między 650 a 700 mln euro. Chce zajmować się m.in. wspieraniem zielonej gospodarki i przedsiębiorczości, w tym zagranicznej ekspansji polskich firm.

Więcej o: