Wielka umowa KGHM z Chińczykami. Jej wartość może sięgnąć blisko 14,5 mld zł

KGHM podpisał w Chinach umowę, której wartość może sięgnąć 3,8 miliarda dolarów, czyli niemal 14,5 miliarda złotych. Polska spółka kontrakt podpisała podczas pobytu na targach w Szanghaju. Jest też na nich szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

KGHM podpisał w środę umowę z firmą z China Minmetals Nonferrous Metals Co. Ltd. (firmą należącą do grupy China Minmetals Corporation). Kontrakt dotyczy sprzedaży katod miedzianych i obejmuje pięć lat (2019-2023). Wartość umowy polska spółka szacuje na między 1,59 mld a 3,4 mld dolarów, czyli od 6 do 14,46 mld złotych - ostateczna kwota zależy od poziomu wykorzystania opcji ilościowej.

Kontrakt podpisano podczas targów China International Import Expo. Są one organizowane po raz pierwszy, bierze w nich udział ponad 140 państwa, z Polski 82 firmy - eksporterzy, m.in. żywności czy wyrobów z bursztynu. KGHM jest największym polskim eksporterem do Chin, na tamtym rynku działa od 21 lat.

- Uczestnicząc w tym wydarzeniu chcemy wzmocnić naszą współpracę z rynkiem chińskim i wprowadzić inne produkty wytwarzane przez Grupę KGHM, takie jak srebro, złoto, ołów rafinowany, molibden, kwas siarkowy, siarczan niklu i selen. Promujemy również inne spółki z naszej grupy kapitałowej i ich produkty. Jesteśmy tu również po to, aby budować pozytywny wizerunek polskiej gospodarki w Chinach. Nie zapominamy, że jesteśmy wielkim polskim przedsiębiorstwem, którego zadaniem jest przecieranie szlaków dla kolejnych firm z naszej Ojczyzny - mówi, cytowany w komunikacie prezes KGHM Marcin Chludziński.

Na targach w Szanghaju obecny jest też szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Wczoraj mówił, że "jest prawie pewien", że chiński koncern Huawei zainwestuje w Polsce w centrum naukowo-techniczne.

Więcej o: