Policjanci na masowych zwolnieniach i pytanie: ZUS może sprawdzić, czy chorują? Wyjaśniamy

Robert Kędzierski
W całym kraju policjanci idą na zwolnienia. W internecie rozgorzała dyskusja: czy ZUS może je skontrolować? To nie pracowników Zakładu powinni najbardziej obawiać się przebywający na zwolnieniu.

Coraz więcej policjantów udaje się na zwolnienia lekarskie. W niektórych miastach, na przykład we Wrocławiu, sytuacja jest dramatyczna. Na patrole muszą często jeździć nawet sami komendanci. W województwie łódzkim na chorobowym jest ok. 1,6 tys. policjantów. Dla liczącego blisko 6 tys. funkcjonariuszy garnizonu to ponad jedna czwarta całej załogi (26,6 proc.).

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Niektórzy nawołują, by ZUS sprawdził funkcjonariuszy na zwolnieniach. Czy chorzy policjanci powinni być skontrolowani przez ZUS? Czy taka kontrola jest możliwa? Kiedy i na jakich warunkach?

ZUS nie odpowiada za kontrolę policjantów

Wbrew niektórym opiniom, które pojawiają się w sieci, za kontrolę policjantów i innych służb mundurowych nie odpowiada ZUS. Nie oznacza to jednak, że kontrola nie może zostać przeprowadzona.

Przełożony policjanta może sprawdzać

Istnieją trzy etapy kontroli zwolnienia lekarskiego. Pierwszą może przeprowadzić przełożony policjanta czy innego przedstawiciela służb mundurowych. Takie same uprawnienie ma każdy inny pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób

Według przepisów, kontrolujący lub wyznaczony przez niego pracownik, może udać się do miejsca zamieszkania osoby przebywającej na L4 w celu stwierdzenia, czy prawidłowo wykorzystuje zwolnienie. Na przykład czy w tym czasie nie pracuje. Jeśli inspektor ma wątpliwości, sporządza raport. 

Drugi etap kontroli dotyczy dłuższych zwolnień. W tym wypadku stan zdrowia chorego bada komisja. Ma to jednak miejsce w przy znacznie dłuższych zwolnieniach, co najmniej dwudziestodniowych. W przypadku policjantów i innych służb mundurowych komisje są nadzorowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie ZUS. 

Trzeci etap to kontrola lekarza. 

"Zwolnienia lekarskie - po pierwsze - muszą być wystawiane według określonego wzoru. Po drugie - muszą też trafić do przełożonych w odpowiednim terminie. Po trzecie – zarówno samo zwolnienie, jak i zachowanie funkcjonariusza w trakcie zwolnienia podlegają kontroli. Mogą ją przeprowadzać przełożeni funkcjonariusza oraz komisje lekarskie" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Od grudnia w ZUS zmiana przepisów 

W związku z licznymi nadużyciami związanymi ze zwolnieniami od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać tylko e-zwolnienia chorobowe. Papierowe "L-4" przejdą do historii. Informacja o chorobie będzie trafiać do ZUS wprost z gabinetu lekarza, bez pośrednictwa pracodawcy i zbędnej zwłoki. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych działanie kontrolne może podjąć tylko wtedy, jeśli wie o zwolnieniu. Tymczasem pracownik na dostarczenie informacji o chorobie ma siedem dni. Ósmego traci część zasiłku. Dopiero po dostarczeniu zwolnienia informacja płynie od pracodawcy do ZUS.

Z uwagi na formalności Zakład o tym, że dana osoba przebywa na zwolnieniu, może się dowiedzieć dopiero wtedy, kiedy chory już wróci do pracy.

Formalnie kontrola krótkiego zwolnienia jest możliwa. W praktyce kontrolowanie m.in. policjantów przez ZUS jest nierealne. Tylko w przypadku dłuższych zwolnień, wynoszących ponad 30 dni, można spodziewać się kontroli. 

Ponadto rząd chce umożliwić Zakładowi wzywanie chorych za pośrednictwem telefonu lub e-maila. Dziś takie wezwanie może trafić wyłącznie w formie listu poleconego. A ten może być dwukrotnie awizowany. To przedłuża formalności o kilka tygodni, utrudniając stwierdzenie stanu chorego. 

Czytaj też: Papierowe zwolnienia chorobowe przechodzą do historii. Od grudnia L-4 tylko elektronicznie

Kiedy ZUS ma szczególne prawo do kontroli?

Podejrzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzbudzają sytuacje, w których zatrudnieni przebywają często na krótkich zwolnieniach, często przedstawiają zwolnienia od różnych lekarzy, z tytułu różnych schorzeń. 

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ZUS ma prawo powołać lekarza biegłego, który skontroluje faktyczny stan zdrowotny osoby przebywającej na zwolnieniu. Komisja lekarska, o której mowa w jednym z komentarzy na Twitterze, zbiera się dopiero, kiedy występują poważne wątpliwości co do stanu zdrowia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu tego roku obniżył z powodu nieprawidłowości świadczenia chorobowe o kwotę blisko 2,1 mln zł. 

Więcej o:
Komentarze (77)
Policjanci idą na zwolnienia, internauci nawołują do kontroli. Czy ZUS może je przeprowadzić?
Zaloguj się
 • libero1963

  Oceniono 25 razy 23

  Ps. Gdyby dziennikarze się nie bali i podali społeczeństwu na jakich zasadach są skladki za policjantów i innych nad....szarakami, strazakow, wojskowych, prawników, skarbowych urzędasów. Jak są rozliczani podatkowo, jakie mają przywileje? Miało być rzadzenie przejrzyste, a tu jedni zap.....i nie mają gwarancji bezpieczeństwa socjalnego, inni, rodem z"komuny" chcą żerować na frajerach.
  W Niemczech na lotniskach widuje policjantów po 60 ce, można, można. Niech strajkują, do bólu, przynajmniej nie łapią na 500+, nie kozaczą. Bez policji czy z nią, szary obatel ma prze....e

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 15 razy 11

  Nie, nie popieram policjantów. Gdyby tylko walczyli o wyższe pensje i warunki pracy, to ok,. ale te przywileje emerytalne, to okradanie reszty Polaków. TO MY ZA TO PŁACIMY.

 • bob_59

  Oceniono 18 razy 10

  Tłuścioch Zieliński z kulawym muszą sami sobie poradzą z "patriotami" 11 listopada.
  W końcu to oni wyhodowali te bojówki...

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 6

  Choroba na którą zapadają policjanci i strażacy nazywa się Pisowstrętozą. Jest umiarkowanie zakaźna, ale rozwija się cały czas, CO najlepiej pokazały ostatnie wybory... :-))

 • elbertson

  Oceniono 7 razy 5

  potestują za nasze podatki !!!! to wszystko powinno być przyczynkiem do reformy systemu wydawania zwolnień lekarskich oraz odpowiedzialności lekarzy .
  W Polsce, w jezyku potocznym funkcjomuje pojęcie - iść na zwolnienie , brać zwolnienie itp co wskazuje że chcieć je otrzymać wystarczy pójść do lekarza i - ,, wziąć" L4.
  Ponadto mundurowi sami proszą się o przywrócenie 80% za L4 oraz regulacji przywileji emerytalnych - uzyskanie prawa do emerytury po 15 latach -TAK a wypłata świadczenia od 60-65 roku życia !!!!
  My podatnicy nie jesteśmy jakąś masą idiotów ktorą można w nieskończoność obkładać podatkami , daninami itp na iluzoryczną Policję , iluzoryczny System Ochrony Zdrowia itd, jedyne firmy utrzymywanie z podatków na które NIKT się nie żali to Cmentarze Komunalne

 • rattus-rattus

  Oceniono 13 razy 5

  W żadnym cywilizowanym kraju policjanci nie mają tak absurdalnych przywilejów jak w Polsce. Emerytura po 15 latach pracy, nieograniczone i 100% płatne „chorobowe”, bezkarność wobec prawa, rożnego rodzaju ulgi i zniżki. Dlatego właśnie policjanci nie „głosują nogam” i nie odchodzą do cywilnej pracy, bo prawie nigdzie tyle nie dostaną.
  Jednym słowem - pasożytują na podatnikach.

 • adstr

  Oceniono 6 razy 4

  "1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać tylko e-zwolnienia chorobowe. Papierowe "L-4" przejdą do historii"
  Nieprawda. Portal ZUS tak często ma awarie, że ZUS nadal pozostawi możliwość wystawiania zwolnień na drukach ZUS-ZLA.

 • magdawalk

  Oceniono 5 razy 3

  Zmuszaniem policji do udziału w mszach, ochronie periodu
  i innych takich zgromadzeń, spowodowało to co spowodowało. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX