Wiosną ruszy poszerzanie autostrady A2. "Utrudnienia będą naprawdę potężne"

Robert Kędzierski
Autostrada A2 pomiędzy węzłem Poznań Zachód a Poznań Krzesiny zostanie poszerzona o trzeci pas. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Kierowcy będą jednak musieli poczekać do wiosny.

Autostrada A2 zostanie poszerzona o trzeci pas. Niestety wyłącznie na odcinku stanowiącym obwodnicę Poznania - od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny. Odcinek liczy 16 km. Koszt inwestycji wyniesie ok. 100 mln zł. 

Spółka Autostrada Wielkopolska, która zarządza drogą, ogłosiła już przetarg, na który odpowiedziała tylko jedna firma. Wszystko wskazuje na to, że umowa zostanie wkrótce podpisana, a prace ruszą wiosną przyszłego roku. 

Znaczny zakres prac

Właściciele A2 przy okazji poszerzenia postanowili też zmodernizować nawierzchnię w celu zwiększenia jej wytrzymałości na ruch. Poszerzona zostanie łącznica i jeden z mostów, dobudowane dodatkowe ekrany akustyczne.

Wiadomo, że trzeci pas autostrady przebiegał będzie częściowo obecnym poboczem,a częściowo pasem rozdzielającym.

Wszystko zgodnie z planem

Rozbudowanie tego fragmentu autostrady o trzeci pas zostało przewidziane już podczas prac projektowych. Umowa pomiędzy GDDKiA, która autostradę wybudowała, a Autostradą Wielkopolską, zarządcą, przewidywała konieczność budowy trzeciego pasa kiedy natężenie ruchu przekroczy 40 tys. pojazdów. Od kilku lat jest ono większe - dziś sięga 65 tys. pojazdów. W okresie zwiększonego natężenia ruchu autostrada mocno się więc korkuje.

Możliwe spore utrudnienia

Budowa trzeciego pasa będzie przebiegać bez wyłączania ruchu na pozostałych. Mogą one jednak zostać zwężone. To sprawi, że w wielu miejscach płynna jazda będzie utrudniona. 

Utrudnienia w czasie rozbudowy obwodnicy będą naprawdę potężne. Z tego względu, że jest to praca na żywym organizmie

- stwierdziła Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej w rozmowie z TVN24. 

Zakończenie inwestycji planowane jest nie później niż na rok 2020. 

Czytaj też: Rusza budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Odcinek ma być gotowy za 2 lata

Poszerzenie innych fragmentów A2 nieprędko

Poznański odcinek autostrady A2 będzie pierwszym, który doczeka się poszerzenia. Kierowcy poruszający się w innych regionach Polski muszą na poszerzenie poczekać. Jak informuje portal Money.pl "najbliższa z rozważanych dat to… 2037".

Poznański odcinek A2 oddano do użytku w roku 2003. Autostrada Wielkopolska, nadzorująca odcinek, jest zarządzana przez konsorcjum, którego liderami są francuska spółka Meridiam Infrastructure oraz Kulczyk Holding SA. Firma odnotowała w ubiegłym roku miliardową stratę.

Więcej o: