Polska i Szkocja będą razem zmieniać e-administrację. W Paryżu podpisano umowę

Polska i Szkocja w ambasadzie RP w Paryżu podpisały umowę w sprawie współpracy dwustronnej w dziedzinie Govtech. Dotyczy ona wprowadzenia najnowszych technologii cyfrowych do administracji publicznej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że misją rządu jest aby 150- miliardów złotych wydawanych co roku na zamówienia publiczne stało się napędem dla rozwoju małych firm. To pierwsze tego typu porozumienie w Europie.

Celem polsko-szkockiego przedsięwzięcia jest wprowadzenie daleko idących zmian w dziedzinie cyfryzacji w sektorze publicznym. Szczegóły wyjaśniała Justyna Orłowska - dyrektor programu GovtechPolska mówiąc, że chodzi o wprowadzanie do administracji publicznej najnowszych technologii dzięki czemu ten sektor będzie lepiej i sprawniej działał, a obywatel będzie zadowolony, że jego pieniądze są wydawane efektywniej.

Na pytanie dlaczego akurat Polskę wybrała Szkocja i jej władze na partnera w tym przedsięwzięciu dyrektor programu cyfryzacji przy rządzie Szkocji - Alexander Holt odpowiedział, że budowa kontaktów partnerskich co ma miejsce między Szkocją a Polską, to jest początek wzajemnego pomagania sobie w trudnych sytuacjach, bo zmiana w sektorze administracji publicznej to nie jest taka prosta sprawa.

Dodał, że to jest także działalność na poziomie przedsiębiorstw. Podpisanie porozumienia miało miejsce przy okazji Govtech Summit - międzynarodowego Szczytu Govtechu, który odbywał się w stolicy Francji.

Więcej o: