Leszek Czarnecki, Marek Chrzanowski, Zdzisław Sokal. Kim są bohaterowie zamieszania z KNF?

Robert Kędzierski
"Gazeta Wyborcza" informuje dziś, że według Leszka Czarneckiego Marek Chrzanowski, szef KNF, złożył mu propozycję: spokój za 40 milionów. Według Czarneckiego w zamian za 40 mln zł z Komisji miałby zostać usunięty Zdzisław Sokal. Kim są te postaci?

"Wyborcza" opublikowała dziś artykuł pt. opisujący spotkanie Leszka Czarneckiego, jednego z najbardziej znanych polskich bankierów, z Markiem Chrzanowski, szefem Komisji Nadzoru Finansowego.Na nagraniu, wykonanym potajemnie przez Czarneckiego, słychać, według Wyborczej, propozycję usunięcia z KNF Zdzisława Sokala, zasiadającego w Komisji z ramienia prezydenta. 

Kim są aktorzy zamieszania z KNF?

Leszek Czarnecki - sylwetka

Leszek CzarneckiLeszek Czarnecki KORNELIA GOWACKA-WOLF/Agencja Gazeta

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich bankierów. Urodzony w roku 1962 we Wrocławiu. Pierwszy głośny sukces to udana inwestycja w Europejski Fundusz Leasingowy. Jedna z pierwszych firm umożliwiająca wzięcie samochodu w leasing, stworzona przez Czarneckiego w roku 1991, została przejęta w roku 2001 przez Credit Agricole. Czarnecki otrzymał za swój pakiet 950 mln zł.

Był prezesem zarządu w spółce Credit Agricole Polska, zarządzał zależnymi spółkami: EFL, Lukas Bank, TU Europa, TU Na Życie Europa oraz Getin Service Provider S.A.

Od roku 1993 do 1995 był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Polbanku (GMAC Bank). 

Przez dwa lata (2002-2003) był prezesem i dyrektorem zarządzającym ds. leasingu i ubezpieczeń w Credit Agricole Polska. Pełnił też funkcje prezesa Getin Holding (do 2004 r.) i Getin Banku (do 2006 roku).

Obecnie jest właścicielem finansowego imperium. Do Czarneckiego należy Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank.

Przez lata utrzymywał się w czołówce najbogatszych Polaków. W ostatnim rankingu "Wprost" znalazł się jednak dopiero na 22 miejscu - z kwotą 1,5 mld zł na koncie. Rok wcześniej majątek właściciela Getinu szacowano na 3 mld zł. Dekadę temu Czarneckiego "wyceniano" na 6 mld zł. 

Marek Chrzanowski, szef KNF

Marek Chrzanowski, szef KNFMarek Chrzanowski, szef KNF Fot. Chepry (Andrzej Barabasz) (Wikipedia, CC 2.0)

Pomimo młodego wieku (rocznik '81) Marek Chrzanowski może już pochwalić się tytułem habilitowanego doktora nauk humanistycznych i profesora nadzwyczajnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej był został adiunktem w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. 

W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Między rokiem 2009 a 2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej.

Chrzanowski jest przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego od roku 2016. Na stanowisko powołała go ówczesna premier Beata Szydło

Od roku 2015 Marek Chrzanowski zasiadał w Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pełnił tam rolę szefa sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość".

Kadencja Chrzanowskiego jako szefa KNF upływa w roku 2021.

Chrzanowskiego zaprzecza Czarneckiemu, twierdzi, że korupcyjna propozycja nie padła. 

Zdzisław Sokal - przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KNF

Zdzisław Sokal, przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru FinansowegoZdzisław Sokal, przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru Finansowego Fot. Chepry (Andrzej Barabasz) (Wikipedia CC 2.0)

Były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Powołany na stanowisko w roku 2007 przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj też: KNF odpiera zarzuty Czarneckiego. "Propozycja taka nie padła"

Zdzisław Sokal od 2015 roku jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Od 2016 r. jest szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - instytucji, która gwarantuje depozyty banków. W tym samym roku został przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. 

Wcześniej, w latach 2002-2004, zasiadał w zarządzie Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Między rokiem 2006 a 2007 pełnił funkcję doradcy prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu PKO BP. Był też przewodniczącym rady nadzorczej Kredytbanku na Ukrainie. 

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" określił się jako zwolennik "samoistnych działań banków, które powinny porozumiewać się z klientami i pozwalać im na przewalutowanie kredytów "

Grzegorz Kowalczyk - adwokat, którego rzekomo miał rekomendować szef KNF

Jak opisuje "Gazeta Wyborcza" Grzegorz Kowalczyk, którego szef KNF miał rzekomo rekomendować Czarneckiemu jako osobę, która zajmie się kwestiami Getin Banku, prowadzi kancelarię prawną w Częstochowie.

Wiosną został członkiem rady nadzorczej Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rekomendował go państwowy bank -  PKO BP.

W branżowej prasie, według "Wyborczej" nazywają Kowalczyka "cukiernikiem", bo jedyny jego związek z biznesem to zasiadanie we władzach zakładów cukierniczych Miś w Obornikach Śląskich. Karierę na giełdzie Kowalczyk kończy po czterech miesiącach. 

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Kowalczyk stwierdził, że nic nie wie o propozycji szefa KNF. 

Więcej o:
Komentarze (108)
Leszek Czarnecki, Marek Chrzanowski, Zdzisław Sokal. Kim są bohaterowie zamieszania z KNF?
Zaloguj się
 • myczyoni

  Oceniono 37 razy 33

  Nawet jeżeli szef KNF poleci, to PiS przykryje aferę.
  A, że nie poleci to najbardziej prawdopodobny scenariusz. PiS nie może pokazać swojemu elektoratowi, że jego ludzie są nieuczciwi. Pewnie stwierdzą, że oni nie są jak ci od ośmiorniczek a cała afera to pomówienia / spisek antynarodowej opozycji.

 • justas32

  Oceniono 30 razy 24

  Panie Ryszardzie - jak Panu nie wstyd ? Przecież to był Prawdziwy Pisowski Patriota a te pieniądze mu się po prostu należały ...

 • walek7003

  Oceniono 25 razy 23

  Czyli wszystko się zgadza, p. Chrzanowski uważa że kto jak kto ale on nie składał propozycji korupcyjnej....to była sugestia, za 40 mln. będzie Pan zadowolony.

 • bronek77

  Oceniono 23 razy 21

  Facet rocznik 81, bez doświadczenia w poważnej bankowości - a właściwie bez żadnego doświadczenia zawodowego poza uczelnią i polityką - zostaje szefem najważniejszej instytucji nadzorującej banki w 40milionowym kraju. Samo to pokazuje, że wałki były planowane. Przecież gdyby naprawdę chodziło o dobry nadzór, to szefem zostałby stary wyjadacz z doświadczeniem.

 • justas32

  Oceniono 26 razy 20

  Panie Czarnecki - nagrywanie jest bardzo niekulturalne i niezgodne z RODO. W oparciu o te fakty sąd przyzna rację szefowi KNF a Panu naślą kontrole ... :-)

 • vontomke

  Oceniono 24 razy 20

  Podobny do Brevika, polecam film "22 lipca", do czego doprowadza oszołomstwo prawicy.

 • alexcomp

  Oceniono 18 razy 18

  Ludzie z nadania PIS przecież nie kradną i nie biorą łapówek. Im się to po prostu należy. A tak naprawdę to przecież nie po to przejmowali władzę polityczną, żeby nie móc nareszcie golić. I zapewne niejednego golą.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 18 razy 16

  Chrzanowskiego sie uciszy (pewnie na Okeciu juz czeka na niego suka, majaca go odwiezc do aresztu), do KNF zawita ekipa sprzataczy, prokuratura bedzie sledztwo ciagnac przynajmniej do listopada 2019 (a jak PiS wygra wybory, to i dluzej), Ziobro oglosi, ze winni afery siedza, wiec o co chodzi, a TV PiS pokaze materialy, z ktorych wynikac bedzie, ze Czarnecki to byly UBek i postkomunista. I ciemny lud to kupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX