Zakaz dla starych diesli ma dotyczyć niektórych odcinków autostrady w Niemczech

Miasta Essen i Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry muszą przygotować się na wprowadzenie w przyszłym roku zakazu jazdy dla starszych modeli aut z silnikiem diesla. Zakaz obejmuje po raz pierwszy niektóre odcinki autostrady.

Chodzi o mocno uczęszczaną autostradę A40, która przebiega przez miasto Essen i inne miasta Zagłębia Ruhry. Zakazem ma zostać objęte centrum Essen oraz część terenów miejskich miasta Gelsenkirchen. Dotyczyć ma on od 1 lipca pojazdów z silnikami diesla spełniających normę Euro 4, a od września także normę Euro 5.

Tym samym sąd w Gelsenkirchen przyznał rację organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe (DUH). Od lat walczy ona o wyegzekwowanie na terenie Niemiec unijnych norm emisji spalin.

Działacze DUH mówili o "dotąd najważniejszym wyroku w kwestii ochrony zdrowia". Niedawno organizacja ta odniosła także sukces przed sądem w Kolonii.

Władze kraju związkowego Północna Nadrenia-Westfalia zapowiedziały odwołanie od wyroku.

Jak dotąd zakazy jazdy dla samochodów z silnikiem diesla obowiązują tylko na niektórych ulicach Hamburga. Inne niemieckie miasta, takie jak Berlin, Frankfurt czy Stuttgart przygotowują się do ich wprowadzenia.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o: