Co miał na myśli prezes PKO? Jagiełło o "rozumnych i nierozumnych" właścicielach banków

Prezes PKO BP skomentował w rozmowie z "Gazetą Polską" wydarzenia wokół afery KNF, która w jego ocenie jest "jednostkową sytuacją". W jego wypowiedzi pojawiła się też zastanawiająca kwestia o "rozumnych właścicielach średnich i małych banków".

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym komentuje bieżącą sytuację na rynku finansowym w Polsce, a także wszelakie wątki wokół afery KNF.

Szef PKO wieszczy, że "w krótkim terminie" afera KNF może zaszkodzić polskiej gospodarce. - Narosło wokół tej sprawy za dużo emocji. Mam nadzieję, że jednak rynek kapitałowy wróci do fundamentów gospodarki, a te są nadzwyczaj dobre - mówi Jagiełło.

Jak wskazuje prezes PKO BP, cały rynek bankowy czeka teraz na wyłonienie nowego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Jednocześnie całą aferę opisuje tak:

Problem, który wystąpił, zwany aferą KNF, jest taką jednostkową sytuacją, która ze względu na swoją specyfikę cieszy się szczególnym zainteresowaniem medialnym. Nie jest to jednak problem systemowy, który zagroziłby stabilności systemu bankowego w Polsce

Prezes PKO BP o rozumnych i nierozumnych właścicielach banków

W rozmowie z "Gazetą Polską" Zbigniew Jagiełło poszedł nawet dalej w ocenianiu rzeczywistości na rynku bankowym i pokusił się o takie stwierdzenie:

Rozumni właściciele średnich i małych banków zdali sobie sprawę, że w obecnym świecie nie są w stanie konkurować z dużymi instytucjami, między innymi z PKO Bankiem Polskim, jeśli nie udało im się w przeszłości zbudować silnej pozycji rynkowej.

Później dodał, że "rozumni" sprzedają swoje biznesy bankowe innym bankom. Natomiast "nierozumni" tkwią w miejscu i "będą trwale nierentowni". - W przyszłości, w przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej, mogą stwarzać problemy dla bezpieczeństwa sektora bankowego - prorokuje.

Czy to aluzja do konsolidującego się rynku bankowego w Polsce lub do ewentualnej przyszłości banków Leszka Czarneckiego? Tego Jagiełło w wywiadzie nie doprecyzował. Jednak od 2015 roku trwa stopniowe - ale też z różnym skutkiem - przejmowanie innych podmiotów przez banki państwowe.

Więcej o:
Komentarze (48)
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło o aferze KNF oraz rynku finansowym i bankowym
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 37 razy 37

  Kolejne wystąpienie z "przekazem dnia" - nic się nie stało ...
  Ta cała repolonizacja banków, to nic innego jak próba powrotu do ręcznego sterowania gospodarką
  I POŁOŻENIE ŁAPY NA PIENIĄDZACH POLAKÓW !!!

 • Gderliwy Troll

  Oceniono 31 razy 31

  tlumacząc z PiSowskiego na nasze - afery nie ma, a niepokorni zostaną stłamszeni

  Zostaniesz zasymilowany. Opór jest daremny.

 • eclipse23

  Oceniono 29 razy 27

  kolejna pisowska wsza co gardzi i poucza ,....

 • zd46

  Oceniono 22 razy 22

  Jaki w tym „kołowrocie snującym pajęczynę” i związanym z KNF ma udział prezes PKO BP? Czy to nie on zamówił upadłość banków Czarneckiego, aby je przejąć, po upadłości, po 1 zł za każdy? Prezes, to przyjaciel Mateuszka i to od lat, razem „kręcą lody i stawiają słupy” a do tego, ten największy bank polski, jest prawdopodobnie beneficjentem realizacji obiecanek przedwyborczych PiS-u, współfinansuje trwanie PiS-u przy władzy, dlatego tkwi na tej prezesurze, jak zadra za paznokciem i to od wielu, wielu lat. Dlaczego jest nienaruszalna opoką? Kto siedzi u niego w kieszeni? Czy ten PiS-owy Jagiełło wyjdzie, PONOWNIE suchą nogą, z korupcyjnych działań i będzie obnosił się ze swoim sukcesem, jak Jagiełło po wygranej pod Grunwaldem?

 • rozgoryczona_dwa

  Oceniono 22 razy 20

  Panie Jagiełło jak tam kolesie z Rzeszowa wrzuceni na stanowiska dyrektorskie w PKO ???

 • andrzej2310

  Oceniono 19 razy 19

  Jagiełło- człowiek pisowskiego układu - wiarygodność pisowska , ha ha

 • justas32

  Oceniono 18 razy 18

  Jagiełło jest "rozumny" a Czarnecki "nierozumny". Bo Czarnecki nie chciał płacić ...

 • lepiregenre

  Oceniono 18 razy 18

  Z tego co wiem to osoby wierzące nie myślą tylko wierzą. Może o to chodziło temu inteligentowi?

 • justas32

  Oceniono 16 razy 16

  Kto kradnie i łapówki daje, ten patriota i "rozumny". Kto nie chce władzy płacić - ten Żyd, liberał, mason, ateista albo nawet demokrata ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX