Mateusz Morawiecki powołał nowego szefa KNF. Został nim Jacek Jastrzębski

Jest już oficjalny następca Marka Chrzanowskiego - podała Kancelaria Premiera. Nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego został Jacek Jastrzębski.

Od 15 listopada Komisja Nadzoru Finansowego była zarządzana przez tymczasowego szefa. Obowiązki pełnił Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący KNF.

Teraz jest już oficjalny przewodniczący. Informację tę podała Kancelaria Premiera na Twitterze. Został nim prof. Jacek Jastrzębski.

Kim jest nowy szef KNF Jacek Jastrzębski?

Jacek Jastrzębski ma 38 lat, jest prawnikiem, dr hab. nauk prawnych i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego z Katedry Prawa Cywilnego i Administracji UW. Pracował też w PKO BP - w latach 2008-2018 był zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego tego banku. Jak podaje Kancelaria Premiera w komunikacie, w 2017 r. Jastrzębski został ujęty w zestawieniu "Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe" - liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

Komunikat wyjaśnia też, czym kierował się premier Mateusz Morawiecki, decydując o wyborze nowego przewodniczącego KNF. Są to: "wysokie kwalifikacje prof. Jacka Jastrzębskiego, potwierdzone posiadanym wykształceniem zarówno prawniczym jako absolwenta i profesora Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ekonomicznym jako absolwenta Szkoły Głównej Handlowej; doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym, w tym kierownicze, oraz znajomość problematyki związanej z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego - sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym; doświadczenia międzynarodowe nowego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zdobyte m.in. w ramach programu Professional LL.M. na University of California, Berkeley School of Law;
spełnianie przez prof. Jacka Jastrzębskiego wszystkich warunków formalnych, określonych w szczególności w art. 7.1. ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym".

Zmiany spowodowała tzw. afera KNF

Poprzedni szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski, zrezygnował z funkcji 13 listopada po wybuchu afery KNF, którą ujawniła "Gazeta Wyborcza". Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego Chrzanowski mu złożyć propozycję korupcyjną. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy, którą biznesmen nagrał. W miniony poniedziałek, 19 listopada, Czarnecki został przesłuchany w tej sprawie w prokuraturze w Katowicach.

Więcej o aferze KNF przeczytasz m.in. tutaj:

- Afera KNF przybiera na sile. Cztery powody, dla których powinna cię interesować

- Zakończyło się przesłuchanie Leszka Czarneckiego ws. KNF. Był w prokuraturze prawie 12 godzin

- Afera KNF. "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

- Afera KNF. Marek Chrzanowski będzie otrzymywał pensję. 33 tys. zł miesięcznie. Do końca roku

Więcej o: