Brexit. Umowa z UE zagrożona? Premier May krytykowana przez nieformalnego koalicjanta

- Premier Theresa May poddała się w sprawie brexitu - twierdzi liderka DUP, nieformalnego koalicjanta brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Arlene Foster krytykuje fakt, że podczas negocjacji z Unią premier Zjednoczonego Królestwa zaakceptowała ewentualność, iż po okresie przejściowym w Irlandii Północnej mogą kiedyś obowiązywać inne zasady niż w Anglii, Walii i Szkocji.

"Premier sie poddała"

Arlene Foster stwierdziła w rozmowie z BBC, że podejmowane przez premier próby przekonania mieszkańców Wysp, iż umowa jest w ich interesie to "propaganda" i wyraziła opinię, że Theresa May traci czas, bo układ nie ma szans na to, by został przyjęty przez Izbę Gmin. Głosowanie odbędzie się 11. grudnia.

"Szkoda, że premier sie poddała" - oznajmiła Arlene Foster. Dodała, że ona sama poddać się nie zamierza i chce powrotu do stołu negocjacyjnego. To rozwiązanie, które jak na razie zdecydowanie wyklucza Unia Europejska.

Czytaj też: Huebner o brexicie: Żaden z brytyjskich polityków nie zaryzykuje wyjścia z Unii bez porozumienia

T. May walczy o poparcie umowy

Premier powiedziała natomiast, że podczas negocjacji jej rząd zablokował wiele zapisów, które forsowała Wspólnota i podkreśliła, że w każdych rokowaniach trzeba czasem pójść na kompromis. Theresa May cały czas powtarza, że porozumienie regulujące warunki rozstania z Unią zapewnia stabilność, jakiej domagają się choćby przedsiębiorcy, a także, że chroni ono "kluczowe interesy" Królestwa.

Dziś porozumienie skrytykował również były minister obrony w rządzie Theresy May. Michael Fallon stwierdził, że forsowane przez premier porozumienie to "najgorsza możliwa mieszanka". I wyraził przekonanie, że w parlamencie układ jest "skazany na klęskę".

Czytaj też: Funt ofiarą brexitu. Polaków też uderzyło to po kieszeniach. Oto, co może czekać brytyjską walutę

90 przeciwników

Żeby umowa, na którą w niedzielę zgodzili się liderzy 27 krajów UE weszła w życie, potrzebna jest zgoda Izby Gmin, jednak tylko w Partii Konserwatywnej umowa ma około 90 przeciwników.

Doktor Alan Wager, europeista z KCL, podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że to grupa bardzo zróżnicowana, obejmująca zarówno zwolenników twardszego brexitu, niż ten forsowany przez premier, jak i przeciwników wychodzenia ze Wspólnoty. Alan Wager wskazuje, że trudno będzie wypracować kompromis zadowalający ludzi o tak różnych celach i motywacjach.

Czytaj też: Brexit - jest umowa z UE. Tusk: Pozostaniemy przyjaciółmi do końca świata i nawet dzień dłużej

Więcej o: