Dobra wiadomość dla tych, którzy mają działkę lub chcą ją kupić. Obrót ziemią rolną łatwiejszy

Rząd PiS chce złagodzenia przepisów dotyczących obrotu ziemią rolną. Na wsiach kupować będzie można więcej, w miastach niemal bez ograniczeń.

Sprzedaż i kupno ziemi rolnej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowymi przepisami, które złagodzą obecne limity - informuje "Rzeczpospolita". 

Na wsi każdy będzie mógł kupić hektar ziemi rolnej, a nie tak jak dotychczas 30 arów. W granicach miast obrót gruntami rolnymi będzie pozbawiony jakichkolwiek restrykcji.

Do tej pory ziemię mógł nabyć tylko rolnik indywidualny, który spełnia określone kryteria.

Czytaj też: Budimex: wzrost cen może ograniczyć sprzedaż nowych mieszkań

Prawo, które nie działa

W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy wnioskodawcy przyznają, że przepisy uchwalone w 2016 r. nie przyniosły zamierzonego efektu.

Zmienione przepisy nie ograniczyły nabywania przez cudzoziemców gruntów w Polsce oraz nie zahamowały wzrostu cen gruntów rolnych.

W przypadku miast zmiana przepisów podyktowana jest problemami z pozyskaniem gruntów pod inwestycje. W pozostałych przypadkach nowa ustawa ułatwi nie tylko kupno gruntów, ale i ich podział w przypadku rozwodu czy sprzedaż przez komornika. Obecnie i on musi szukać rolnika, który kupi zajętą ziemię . 

Absurdalne przepisy

Prawo wprowadzone przez PiS dwa lata temu nie sprawdziło się. Osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym, a chce kupić ziemię, musi wystąpić o zgodę. Udzielają jej Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa. 

W roku 2017 na 17,7 tys. wniosków 13,9 tys. rozpatrzono pozytywnie - informuje "Rzeczpospolita". Oznacza to więc, że 75 proc. transakcji i tak mogłoby się odbyć - bez zbędnego wydłużania całego procesu. Zdarza się, że nabywcy czekają na pozytywną decyzję KOWR kilka miesięcy. 

**

Komentarze (30)
Dobra wiadomość dla tych, którzy mają działkę lub chcą ją kupić. Obrót ziemią rolną łatwiejszy
Zaloguj się
 • wlodeek

  Oceniono 40 razy 36

  Zapomnieliście napisać, że w 2016 r. nieograniczone prawo spekulowania i handlowania ziemią PIS nadał także Kościołowi! Po to, żeby kupić sobie ambony wraz z nienasyconymi "sługami bożymi".

 • justas32

  Oceniono 25 razy 23

  PiS zahamował sprzedaż polskiej ziemi - elektorat szczęśliwy. Przepisy były kretyńskie więc PiS zmienia złe przepisy i będzie można handlować ziemią - elektorat szczęśliwy. Ech, ty głupi elektoracie ...

 • laik404

  Oceniono 24 razy 22

  Czy jest jakiś przepis który klepnął ten Pisowski nierząd, odniosło to skutek lub nie trzeba było tej twórczości poprawiać?

 • Marek XYZ

  Oceniono 15 razy 15

  dobra dobra.

  kto się miał nachapać to się nachapał i teraz przepis już niepotrzebny. Pisiory to złodzieje i malwersanci i nic tego nie zmieni. Na pohybel.

 • exsero

  Oceniono 18 razy 14

  Kolejna kiełbasa wyborcza. Suweren da się nabrać, a po wygranych przez PiS wyborach tak przykręcą śrubę, że nawet nie piśniemy.

 • refio

  Oceniono 8 razy 8

  Partia dzielnie walczy z problemami które sama stworzyła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX