UOKiK nałożył karę finansową na GetBack za "stosowanie przymusu i presji"

GetBack oraz inna firma zajmująca się windykacją zostały ukarane przez UOKiK za "niewłaściwe praktyki związane z odzyskiwaniem należności"

Postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wykazały, że wrocławskie firmy windykacyjne GetBack i Vex stosowały niewłaściwe praktyki związane z odzyskiwaniem należności, podał Urząd. Spółki poniosą karę finansową.

Wątpliwości urzędu wzbudziło dziesięć praktyk związanych z windykacją należności. GetBack stosował przymus i presję [...].

Urząd wyjaśnia też, że GetBack nie dochowywał wszystkich formalności w korespondencji z dłużnikami.

W pismach, które wysyłał GetBack dłużnikom, brakowało obowiązkowych danych o tym np. z jakiego tytułu powstał dług, u jakiego przedsiębiorcy, jaki był termin spłaty. W związku z tym konsument mógł nie wiedzieć, czy rzeczywiście jest dłużnikiem, a jeżeli tak, to ile jest winien wierzycielowi pieniędzy"

- czytamy w komunikacie.

Spółka zlecała też komornikowi sądowemu przesyłanie dłużnikom wezwań do zapłaty, mimo że nie toczyło się żadne postępowanie egzekucyjne. Wezwania były opatrzone pieczęcią z godłem państwa. Ich treść, forma oraz doręczenie przez komornika mogły wywołać mylne wrażenie, że takie pismo zostało wysłane przez komornika sądowego w toku egzekucji. Konsument z obawy przed zajęciem jego majątku przez komornika mógł zapłacić dług, podano również.

Urząd zakwestionował to, że GetBack wiele razy kierował pozwy do sądu przeciwko temu samemu konsumentowi. Polegało to na tym, że sąd umarzał postępowanie, a windykator po raz kolejny kierował w tej samej sprawie pozew i dalej prowadził działania windykacyjne. GetBack mógł więc liczyć na błąd konsumenta, który musiał wielokrotnie składać sprzeciwy do sądu, ponieważ gdyby nie zrobił tego w terminie, zapadłoby prawomocne orzeczenie, a konsument musiałby zapłacić żądaną kwotę. Ponadto windykator doliczał koszty sądowe do zadłużenia, mimo że sprawa nie była rozpatrywana przez sąd lub gdy konsument wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty albo go uchylił. W związku z tym konsument został wprowadzony w błąd co do wysokości długu.

Prezes UOKiK stwierdził, że spółka naruszyła prawa konsumentów. Kara na windykatora wyniosła ponad 5 mln zł (5 059 045 zł). Decyzja nie jest prawomocna. W przypadku uprawomocnienia się kary prezes UOKiK może odroczyć wpłatę albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes przedsiębiorcy, wskazano.

Prowadzimy też inne postępowania w sprawie GetBack. Badamy sposób oferowania i sprzedaży obligacji korporacyjnych tej firmy

- powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w materiale.

Postępowania dotyczą GetBack, Idea Banku, Polskiego Domu Maklerskiego, Mercurius Financial Avisors, Noble Securities.

Postępowanie przeciwko wrocławskiej firmie windykacyjnej Vex zostało wszczęte w listopadzie 2016 r. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło wiele skarg od osób, które czuły się zastraszone działaniami tej firmy. [...] Vex, aby zmusić konsumentów do zapłaty długu, wywiera na nich nacisk, który stanowi niedozwoloną agresywną praktykę rynkową

- czytamy dalej.

Ponadto Vex, kontaktując się z dłużnikami, nie podaje im pełnych informacji o wysokości długu ani wyraźnie identyfikujących przedsiębiorcę, jakiemu zalegają ze spłatą. Konsument nie wie, czy, w jakiej wysokości i wobec kogo jest zadłużony, podano także.

Prezes UOKiK nakazał Vex zaprzestanie stosowania niezgodnych z prawem działań windykacyjnych. Nałożył też ponad 20 tys. zł kary (20 122 zł). Decyzja nie jest prawomocna.

***

Więcej o:
Komentarze (9)
UOKiK nałożył karę finansową na GetBack za 'stosowanie przymusu i presji'
Zaloguj się
 • nessuno

  Oceniono 6 razy 6

  Urząd zakwestionował to, że GetBack wiele razy kierował pozwy do sądu przeciwko temu samemu konsumentowi. Polegało to na tym, że sąd umarzał postępowanie, a windykator po raz kolejny kierował w tej samej sprawie pozew i dalej prowadził działania windykacyjne. GetBack mógł więc liczyć na błąd konsumenta,

  Od ściągania długów powinien być jedynie komornik i to też w jasnych i ściśle określonych przypadkach. Wszelkie windykacyjne mendy typu getback, Intrum, Ultimo,Kruk i sporo innych powinno się w diabły pogonić, bo to wszystko, to zgraja nierobów i cwaniaków. Ciekawe, kiedy to prawe i opiekuńcze państwo zajmie sie tymi szumowinami.

 • dante_waw

  Oceniono 5 razy 5

  "wykazały, że wrocławskie firmy windykacyjne GetBack i Vex stosowały niewłaściwe praktyki związane z odzyskiwaniem należności, podał Urząd. Spółki poniosą karę finansową."

  Rychlo w czas... czekamy na kare dla Ultimo tez z Wroclawia

 • wichura

  Oceniono 2 razy 2

  Ha, ha, ha... Trupowi dowalili 5 baniek kary...
  A swoją drogą z tymi karami UOKiK (i jego odpowiedników na całym świecie) to ciekawa historia: łamią prawa konsumentów, powodują u nich uszczerbek finansowy, a kara trafia do budżetu państwa - szaraczki mogą dochodzić sprawiedliwości na własną rękę... Albo od potężnej korporacji otoczonej sztabem prawników, albo od trupa, jak tu...

 • ruter77

  Oceniono 2 razy 2

  GetBack jest bankrutem ludzie czekają na pieniądze których odzyskają część a tu instytucja państwowa nakłada karę i wyprowadzi z bankruta ponad 5 mln zł czyli ludzie dostano jeszcze mniej. To jest paranoja państwo zamiast dbać o ludzi stara się wydoić bankruta.

 • bartekgryko

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo, nie tylko mają za mało pieniędzy żeby oddać klientom, to teraz będą mieli na to jeszcze mniej, bo ściągnie z nich państwo. Zamiast zobowiązać geback, zeby oddawał kasę ludziom, to odbierają ludziom... super, typowa Polandia

 • and.reh

  Oceniono 3 razy 1

  To tak na poważnie? To ten Get coś tam nie zbankrutował? Nie ma żadnej afery? Nie zauważyli czy co? To Get cos tam działa nadal? Zarząd oskarżany ponoć siedzi a spółka działa nadal według UOKiK? Zajmowali się tym dwa lata! Za co ludzie pracujący w tym urzędzie biorą pieniądze i to pewnie niemałe? No tak Get coś tam układa się z KNF ......

 • komentarz.satyryczny

  0

  No i widać skąd się brały pieniążki na różne gale i nagrody dla PiSiorków.
  Faktycznie mały wódz do jednak geniusz ekonomiczny i ta nagroda mu się należała.
  Tak wydymać ciemny lud żeby ten był zadowolony i jeszcze chciał więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX