Polski satelita poleciał rakietą Elona Muska. Ma pomóc posprzątać kosmiczne śmieci

Najnowsza misja - przynajmniej tak to wygląda w tym momencie - zakończyła się sukcesem. Na orbitę wyniesione zostały 64 satelity - to rekordowo dużo podczas jednego startu. Wśród nich zbudowany przez polskich studentów PW-Sat 2.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii o 19:34 polskiego czasu. Wyniosła ładunek komercyjnych satelitów. Wśród nich znalazły się dwa budowane w Polsce.

PW-Sat 2 to satelita wykonany przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Jego zadaniem jest przetestowanie rozwiązania, które ma sprawić, że śmieci kosmicznych na orbitach Ziemi będzie mniej. Istotną część tych śmieci stanowią właśnie satelity, które skończyły swoje misje i bardzo powoli opadają w atmosferę - może to trwać wiele lat. W tym czasie stanowią zagrożenie dla innych satelitów, a także na przykład na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polscy studenci opracowali specjalny żagiel, który ma znacznie przyspieszać opadanie takich niepotrzebnych już satelitów, co sprawi, że będą zaśmiecać przestrzeń krócej i robić miejsce dla kolejnych.

Czytaj też: Odprysk farby może uszkodzić okno statku kosmicznego. Śmieci wokół Ziemi to coraz większy problem

Falcon 9 wyniósł też ICEYE-X2. To satelita obserwacyjny, przy jego tworzeniu pracowała polska firma Creotech Instruments, a zaprojektowała go fińska spółka ICEYE, która działa także w naszym kraju. Creotech dostarczył niektóre komponenty oraz odpowiadał za integrację całego urządzenia. ICEYE-X2 wyposażony jest w radar, który może prowadzić obserwacje Ziemi bez względu na warunki pogodowe. Docelowo ma być częścią konstelacji 18 satelitów. Creotech ma do końca 2020 roku przeprowadzić integrację ich wszystkich.

SpaceX po raz pierwszy wysłał w trzecią misję ten sam booster - czyli pierwszy człon Falcona 9. Dzięki niemu rakieta ta jest wielokrotnego użytku, co znacznie obniża koszty lotów w kosmos. Ten człon bezpiecznie i z sukcesem wylądował na autonomicznej barce na Pacyfiku.

Nie udał się za to inny test - próba złapania osłonyładunku w specjalną sieć na statku Mr. Stevens. Osłony wylądowały w wodzie, ale zostaną wyłowione, wysuszone i wykorzystane po raz kolejny. "Nie ma nic złego w małej kąpieli" - napisał Elon Musk. 

Statek Mr. StevenStatek Mr. Steven SpaceX

Więcej o:
Komentarze (6)
Polski satelita poleciał rakietą Elona Muska. Ma pomóc posprzątać kosmiczne śmieci
Zaloguj się
 • arrrgh

  Oceniono 4 razy 4

  Kilka lat temu lądowanie boosterana na barce było jedynie smiałym pomysłem, jeszcze niedawno wielkim wydarzeniem, dziś już rutynową operaxcją. Podobnie jak ponowne wykorzystanie elementów rakiety. Oby tak dalej!

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 5 razy 3

  A kogo to obchodzi?!
  Gdzie nasza codzienna, szczegółowa analiza rozmiaru dupy jakiejś tępej lali z telewizji?
  Co u Lewandowkich?
  Co na grudzień zalecają ekspertki od orgazmu łechtaczkowego?
  Gdzie moja nowa dieta bananowa?
  Co dziś napisał na twitterze szeregowy kretyn trzecioligowej partii?
  Czy w tym sezonie modne są seledynowe kanapy ze skóry ekologicznej?
  I czy rolnik znalazł już wreszcie tę swoją puszczalską żonę?

 • poochojek

  Oceniono 2 razy 2

  z Czykago do kosmosu
  Brawo Polacy!!

 • jego-wysokosc

  Oceniono 4 razy 2

  Chłopaki, nie lepiej było wysłać w josmos szczerbatego yodę z Żoliborza? Mogliście zostać bohaterami galaktyki!

 • ironeye

  0

  Moment, ale chyba właśnie booster nie trafił tym razem w platformę i wodował.

 • nurzwidelec

  Oceniono 3 razy -1

  To nie ma sprzątać śmieci już istniejących, tylko pokazać jak zapobiegać dalszemu zaśmiecaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX