Morawiecki zawiedziony tempem prac nad Mieszkaniem Plus. "Próba sabotowania programu"

Premier Mateusz Morawiecki ma być zawiedziony tempem niektórych prac związanych z programem Mieszkanie Plus. Chodzi m.in. o tempo przekazywania gruntów i budowy nowych lokali.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki interweniuje w sprawie programu Mieszkanie Plus. Jak informuje RMF FM szef rządu miał wysłać pisma do prezesa PKP, w którym wyraża swoje obawy, co do tempa przekazywania gruntów pod nowe inwestycje. 

Problemy występują m.in. w Poznaniu, gdzie może dojść do kolejnego, blisko rocznego opóźnienia budowy na terenach kolejowych. PLK planują bowiem wybudowanie nowych torów - częściowo na działce przeznaczonej dla projektu Mieszkanie Plus. Kolejarze uspokajają, że w grę wchodzi obszar o powierzchni pół hektara, gdy na cele rządowego programu przekazanych ma być 30 hektarów. 

Szef rządu napisał wprost: Ta sytuacja wskazuje wyraźnie na próbę sabotowania realizacji inwestycji. 

- donosi stacja. 

Miało być 100 tys. mieszkań, jest 480

Premier Morawiecki ma też nie być zadowolony z tempa prac PFR Nieruchomości, który nadzoruje projekt Mieszkanie Plus. Dla przykładu na 1400 decyzji inwestycyjnych,  budowa nie ruszyła w żadnym przypadku. Cały projekt zakłada wybudowanie 100 tys. mieszkań. Do tej pory oddano ich jednak zaledwie 480. 

Projekt ma przyspieszyć

PFR Nieruchomości, który od stycznia tego roku odpowiada za realizację programu, zapewnia, że prace przyspieszą. W pierwszym kwartale 2019 r. do użytku trafić mają kolejne 172 lokale w Gdyni i 215 w Wałbrzychu. W drugim kwartale planowane jest oddanie ponad 40 mieszkań w Kępicach. 400 projektów jest w analizie.

PFR twierdzi, że "do końca 2019 roku planuje mieć w przygotowaniu około 100 tys. mieszkań na łączną kwotę ponad 30 mld zł".

Nowy impuls od rządu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli tzw. banku ziemi po program Mieszkanie Plus. Zmiany mają wprowadzić zachęty dla instytucji przekazujących tereny pod budowę lokali. 

Pomóc ma też uwolnienie czynszów. Do tej pory część inwestorów obawiała się zaangażowania w projekt przez niskie stawki, które można pobierać od mieszkańców. Rząd zmienił w tym zakresie koncepcję - ceny za czynsz będą rynkowe, a najbardziej potrzebujący mają otrzymać odpowiednie dopłaty. 

Więcej o: