Rząd planuje ulgę podatkową dla studentów. Wiemy, kto będzie mógł skorzystać i ile zyska

Rząd pracuje nad wprowadzeniem ulgi dla studentów uczelni niepublicznych. Skorzystają z niej nawet rodzice.
Zobacz wideo

Studenci prywatnych uczelni być może już od 2020 roku będą mogli korzystać z ulgi podatkowej. Pieniądze wydawane na czesne byłoby odliczane od podstawy opodatkowania. Co istotne z rozwiązania mogliby skorzystać nie tylko pracujący studenci. Ulga przysługiwałaby też rodzicom lub opiekunom.

Czytaj też: Rząd pracuje nad nową ulgą dla właścicieli domów. Za ocieplenie odliczą nawet 53 tys. zł

Nad przepisami pracuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane przez Jarosława Gowina. 

Ile można zyskać?

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" limit odliczenia wynosiłby 2000 zł. Obecnie nie są jednak znane szczegóły prawne rozwiązania - resort wciąż pracuje nad innymi wariantami rozwiązania. 

Zmiany na polskich uczelniach

Wprowadzenie dopłat dla studentów uczelni prywatnych to nie jedyne zmiany. Sejm przyjął bowiem specustawę o szkolnictwie wyższym. Ustawa 2.0 zwiększa autonomię szkół wyższych. Według ekspertów związanych z branżą ustawa stabilizuje również sposób zatrudnienia na uczelni.

Do tego opłaty ustalone przed rozpoczęciem studiów nie będą mogły być podwyższone w trakcie roku. Ma zostać zwiększona swoboda w wyborze kierunków na studiach interdyscyplinarnych. Nauczyciele akademiccy otrzymają również podwyżkę, średnio o 800 złotych brutto. 

Więcej o: