Mieszkanie Plus ma być budowane z prefabrykatów. Chodzi m.in. o obniżenie kosztów

Rozstrzygnięto konkurs na projekt osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Głównym wymogiem było użycie prefabrykatów, czyli całych elementów konstrukcyjnych, które są produkowane w fabrykach.
Zobacz wideo

Tego typu technologia była popularna w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Główną nagrodę otrzymała pracownia BBGK Architekci. Jak mówi współautor zwycięskiego projektu, Jan Belina-Brzozowski, dziś udało się wyeliminować wady tej technologii. Podkreślił, że system produkcji minimalizuje ryzyko przeciekania ścian, nierówności elementów konstrukcyjnych czy też "uciekanie" ciepła na zewnątrz budynku.

Obecny podczas rozstrzygnięcia konkursu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że budowa osiedli z prefabrykatów w ramach Mieszkania Plus pozwoli obniżyć koszty i skrócić czas budowy. Czas całej inwestycji domu mieszkalnego z elementów prefabrykowanych nie przekracza kilku miesięcy. Również liczba pracowników budowlanych zatrudnionych przy inwestycji może zostać zredukowana - podkreślił minister.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 25 tysięcy złotych i tak zwane wskazanie do realizacji. Oznacza to, że inwestor osiedla bez przetargu może przystąpić do negocjacji z biurem projektowym.  W ramach programu Mieszkanie Plus oddano dotychczas do użytku 480 lokali w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu 2019 roku zostaną oddane mieszkania w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach.

Więcej o: