BLIK wchodzi na zupełnie nowy poziom. Będą możliwe płatności zbliżeniowe i za granicą

Organizacja płatnicza Mastercard oraz Polski Standard Płatności - operator systemu płatności mobilnych BLIK - poinformowali o nawiązaniu strategicznej współpracy. Jej efektem będzie możliwość płatności zbliżeniowych przez użytkowników BLIK-a, także za granicą.
Zobacz wideo

W ramach partnerstwa, BLIK dostarczy platformę płatności mobilnych i online, a Mastercard zapewni innowacyjne technologie płatnicze oraz globalną sieć akceptacji, podał PSP. Użytkownicy BLIK-a będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Ma się to stać już w drugiej połowie 2019 r.

Oznacza to, że niemal wszyscy posiadacze bankowych aplikacji mobilnych w Polsce (w zasadzie wszystkie najważniejsze banki w Polsce oferują już BLIK-a) - oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniego smartfonu - będą mogli płacić zbliżeniowo swoimi smartfonami. Część osób może więc zrezygnować np. z Apple Pay czy Google Pay.

Mastercard i PSP umożliwią użytkownikom BLIK korzystanie z technologii zbliżeniowej we wszystkich punktach sprzedaży na świecie, akceptujących zbliżeniowe płatności Mastercard. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services (MDES)

- czytamy w komunikacie spółek.

Dodatkowo, w ramach współpracy zostanie udostępniona możliwość płacenia BLIK-iem za zakupy online w zagranicznych e-sklepach.

Mastercard i Polski Standard Płatności będą również współpracować przy ekspansji BLIK-a na nowe rynki, poza granicami Polski.

Nawiązanie strategicznego sojuszu z Mastercard to kluczowy moment rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Użytkownicy BLIK-a będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie

- powiedział prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz, cytowany w komunikacie.

W Mastercard bardzo cieszymy z tej współpracy i jesteśmy zmotywowani, aby zaoferować użytkownikom BLIK nowe funkcje, oparte o nasze innowacyjne i gwarantujące bezpieczeństwo technologie oraz globalny zasięg. Głównym celem naszego partnerstwa z PSP jest zaoferowanie nowych możliwości polskim konsumentom w czasie zakupów zarówno w kraju, jak i za granicą

- skomentował dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe Bartosz Ciołkowski.

Z BLIK-a może już korzystać ok. 96 proc. posiadaczy aplikacji mobilnych banków w Polsce. Ta forma płatności jest oczywiście oferowana przez udziałowców Polskiego Standardu Płatności, czyli Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. Z BLIK-a mogą jednak korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

Więcej o: