Do końca roku wszystkie niedziele handlowe. Od stycznia będzie z tym dużo gorzej

W tym roku spokojnie zrobimy zakupy przed świętami i Sylwestrem. Trzy ostatnie niedziele grudnia będą handlowe. W nowym roku zakaz handlu w niedzielę zostanie jednak rozszerzony.
Zobacz wideo

W grudniu zakaz handlu obowiązywał wyłącznie w niedzielę 9 grudnia. Miesiąc był tym samym wyjątkowy, co wynika z zapisów art. 7 ustawy o ograniczeniu handlu. Czytamy w nim, że zakaz nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy Dzień Bożego Narodzenia i dlatego 16 grudnia i 23 grudnia możemy pójść na zakupy.

30 grudnia będzie to natomiast możliwe, ponieważ jest to w tym roku tradycyjnie handlowa, ostatnia niedziela miesiąca. Podobnie jak dotąd można było kupować w pierwsze niedziele miesiąca.

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Poważna zmiana po Nowym Roku 

Niestety, dla ceniących zakupy w siódmym dniu tygodnia, to się zaraz zmieni. W przyszłym roku kupować będziemy mogli wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Do tego dochodzą obowiązujące i w tym roku wyjątki, a więc wolne od zakazu będą w przyszłym roku dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą.

W sumie w tym roku zakazem handlu objęte były 23 spośród 52 niedziel. W przyszłym roku większość sklepów będzie zamknięta w 37 niedziel.

zakaz handlu w 2019 r.zakaz handlu w 2019 r. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Mniej otwartych sklepów

Ale ograniczenie w nowym roku liczby handlowych niedziel to nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że w czasie zakazu będzie otwartych mniej sklepów. W Sejmie jest już projekt ustawy, który zaostrza przepisy o zakazie handlu w niedziele. Nie będą mogły działać sklepy, dotąd otwarte dzięki temu, że twierdziły, że były agencjami pocztowymi – tak do tej pory funkcjonowało sporo Żabek.

Być może zamknięta zostanie w niedziele również część mniejszych sklepów, bowiem ustawa precyzuje też, kto może pomóc właścicielowi sklepu w prowadzeniu działalności w niedzielę. W myśl przepisów przedsiębiorca "może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma". Jednocześnie osoby te nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy.

No i "Solidarność" chce zakazać handlu w niedzielę jednoosobowym firmom, działające pod szyldem franczyzowymi. Jeżeli to przejdzie zamknięte zostaną tysiące małych sklepików dotąd otwartych w niedzielę.

Dla lubiących zakupy jeszcze mniej przyjemny stanie się 2020 rok. Wtedy zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w roku z wyjątkiem trzech przedświątecznych.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: