Ursus i Autosan zaprojektują nowe autobusy elektryczne? Jest zamówienie z państwowej agencji

Ursus Bus oraz Autosan będą projektować nowe "bezemisyjne pojazdy transportu publicznego". Autobusy elektryczne powstaną z inicjatywy rządowej agencji - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz wideo

Konsorcjum Ursus Bus, w skład którego wchodzi m.in. Ursus i jego spółka zależna Ursus Bus, znalazło się w gronie podmiotów wybranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) mających opracować i wyprodukować innowacyjny pojazdy bezemisyjne transportu publicznego - podał Ursus.

Czytaj też: Ursus ucieka przed bankructwem. Jest decyzja sądu

Wśród wybranych ofert, poza ofertą konsorcjum Ursus Bus, zamawiający wskazał oferty złożone przez Politechnikę Śląską oraz konsorcjum, którego liderem jest Autosan sp. z o.o.

22 mln dotacji

"Kolejnym etapem realizacji zamówienia publicznego będzie zawarcie umów z wykonawcami, którzy przedstawili najkorzystniejsze oferty. Na realizację wszystkich trzech etapów konsorcjum Ursus Bus ma uzyskać finansowanie w kwocie 22 350 000 zł netto" - czytamy w komunikacie.

Postępowanie podzielone jest na trzy etapy. 

Dokumentacja pojazdu - NCBiR planuje na ten etap przyznać 2 500 000 zł netto/podmiot, czas realizacji etapu 195 dni

Opracowanie prototypu - dotacja na ten cel ma wynieść 4 850 000 zł netto na każdy podmiot. Czas realizacji etapu 225 dni. Po tym etapie Do kolejnej fazy zostaną dopuszczone podmioty, których prototyp zostanie pozytywnie oceniony.

Opracowanie zespołu pojazdów - opracowanie całego szeregu prototypów pojazdów 10-metrowych, 12-metrowych i 18-metrowych. NCBiR planuje na ten etap przyznać 15 000 000 zł netto na podmiot. Czas realizacji zadania to 215 dni. 

Po podpisaniu umowy z zamawiającym i przedstawieniu gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej, konsorcjum Ursus Bus otrzyma zaliczkę w kwocie 2 250 000 zł netto przeznaczoną na realizację pierwszego etapu fazy badawczo-rozwojowej. Pozostałe zaliczki w wysokości 90 proc. wartości dwóch kolejnych etapów będą wypłacane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem realizacji procesu B+R, podano także.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r.

Więcej o: