Paliwo nie potaniało, choć ropa tak. "Na stacjach koncernów krajowych podwyżki"

Jeśli ktoś liczył, że jadąc na święta zapłaci mniej za tankowanie, to prawdopodobnie się rozczaruje. Według ekspertów, średnio w kraju ceny są takie same, jak tydzień temu. A na niektórych stacjach poszły w górę.

Średnie ceny paliw w przedświątecznym tygodniu się nie zmieniły. Za litr benzyny 95 trzeba płacić 4,85 zł, diesel kosztuje 5,13 zł/l. Ale jeśli przyjrzeć się im nieco bardziej szczegółowo, to można zauważyć dwa odmienne kierunki różnych operatorów. Jak podaje BM Reflex, spadki było widać przede wszystkim na stacjach operatorów niezależnych i w miejscach, gdzie jest większa konkurencja, na przykład ze strony stacji  przy marketach. "Na stacjach koncernów krajowych dominowały kilkugroszowe podwyżki, które w skali całego kraju sięgały 2 - 3 groszy na litrze" - pisze BM Reflex.

Ceny paliw nie spadają, choć tanieje ropa

Ropa tanieje od ponad dwóch miesięcy, tymczasem ceny na polskich stacjach, mimo, że ostatnio spadły, nie nadążają za notowaniami surowca. Co więcej, obniżek nie ma, chociaż paliwa tanieją na polski rynku hurtowym. Z czego to się bierze? W skrócie: stacje paliw, "przytrzymują" ceny na obecnym poziomie, żeby nie musieć wyraźnie ich podnosić od stycznia. Chodzi między innymi o opłatę emisyjną.

Wyjaśnialiśmy to w ubiegłym tygodniu: Ropa naftowa tak tania w tym roku jeszcze nie była. Ale stacje "przytrzymają" ceny paliw

Notowania ropy typu Brent (europejskiej, która jest odniesieniem dla naszego rynku)Notowania ropy typu Brent (europejskiej, która jest odniesieniem dla naszego rynku) źródło: stooq.pl

To, że średnie ceny w kraju się nie zmieniły, nie oznacza oczywiście, że wszędzie płacimy tyle samo. Różnice między województwami sięgają nawet 60 groszy na litrze. Benzyna najdroższa jest w zachodniopomorskim i mazowieckim (4,93/l), a najtańsza w małopolskim (4,74 zł/l). Za olej napędowy najwięcej trzeba zapłacić znowu w zachodniopomorskim i mazowieckim (odpowiednio 5,20 i 5,21 zł/l), najmniej w łódzkim (5,05 zł/l). W porównaniu do ubiegłego roku paliwa są droższe - benzyna średnio o 3-4 proc., a diesel o 12 proc.

Jak wyglądają ceny w Polsce w porównaniu z UE?

BM Reflex porównał też ceny w naszym kraju i Europie. Średnia cena benzyny Pb95 w Unii Europejskiej to w przeliczeniu 5,56 zł/l, tyle samo, co przed rokiem, a oleju napędowego 5,51 zł/l, co oznacza wzrost o około 5 proc. Benzyna jest najdroższa we Włoszech i Holandii (średnia cena to równowartość 6,5 zł/l), a diesel w Szwecji i Finlandii (odpowiednio 6,4 zł/l i 6,3 zł/l). Najtaniej jest w Bułgarii - za benzynę 95 trzeba tam płacić średnio w przeliczeniu 4,29 zł/l, a za olej napędowy 4,68 zł/l.


 

Więcej o:
Komentarze (63)
Na święta bez obniżek cen paliw, choć ropa naftowa potaniała. "Na stacjach koncernów krajowych kilkugroszowe podwyżki"
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 21 razy 17

  jesli masz u siebie MONOPOLISTE LUB OLIGOPOL - bierzesz w ODBYT.
  to jest jedyne prawo i fakt tu zaistnialy.
  nic wiecej sie nie liczy.

 • baca000

  Oceniono 9 razy 9

  A najlepsze, ze ON hurtowo 4,55 brutto przy zakupie 400 l. A na orlenie 5.25-5.29 brutto. Kierowcy ladnie dotuja orlen. Dla porownania nawet na auchan ropa po 4.60.

 • jrk57

  Oceniono 12 razy 8

  Typowe polskie piekiełko - nie obniżamy ceny gdyż czekamy na kolejny wzrost cen ropy aby podnieść ceny na stacjach paliw. Miłych Świąt.
  jrk57

 • gj61

  Oceniono 9 razy 7

  O co wam chodzi? A z czego pokryć niespłacone kredyty, weźmy na przykład takiego pisdusia kaczorka z cba? No, chłoptaś nie z czego spłacać!!! Wcisnęli mu, to "wzion", kto by "niewzion" 160 tysi?

 • c.t.k

  Oceniono 9 razy 7

  Paliwo drożeje,ale prąd nie podrożeje.I Mateusz z pustego,k....,nie naleje

 • tad-tad

  Oceniono 8 razy 6

  skoro ma nie podrożeć prąd, to trzeba gdzieś kasę zdobyć,

 • jack_flash

  Oceniono 4 razy 4

  Na caly swiecie, jesli ropa drozeje, to ceny benzyny ida w gore natychmiast. Gdy jest odwrotnie, to ceny benzyny nie spadaja bo:
  Sprzedajemy benzyne z zapasow, ktora byla drozsza, pogoda - za zimno, za goraco, zbliza sie weekend, okres swiateczny, okres poswiateczny, plamy na Sloncu, brakuje gazu w rafineriach, za duzo gazu w rafineriach, rafinerie w remoncie, rafinerie potrzbuja remontu, na oceanch sztormy, na oceanach cisza, Trump napisal cos na Twitterze, Trump dzis nic nie napisal, gieldy w dol, gieldy w gore, Lewandowska na nowe kosmetyki, od Lewandowskiej dawno nic nie byl, Prezes chory, a nie zbyt zdrowy........

 • wat73

  Oceniono 6 razy 4

  złodzije z pis-u to normalne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX