Inwestycje drogowo-kolejowe. Ministerstwo zapowiada cztery duże umowy inwestycyjne

Jeszcze przed końcem roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisze cztery duże umowy inwestycyjne. Chodzi o dofinansowanie inwestycji kolejowych i drogowych. Do podpisania umów ma dojść 28 grudnia.

Wiceminister rozwoju Małgorzata Zielińska wyjaśnia, że koniec roku to ważny czas dla inwestycji współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Wśród nich nowa wiceminister wymieniła między innymi kolejową trasę C-E 65 czyli tak zwaną „Węglówkę”. Unijne dofinansowanie na tę inwestycje ma wynieść około 1,5 miliarda złotych.

Czytaj więcej: Silne wzrosty cen mieszkań w 2018 roku. Co będzie w przyszłym roku?

Resort chce podpisać też umowę na unijne dofinansowanie budowy drogi ekspresowej S-7 między Warszawą a Grójcem. Samo dofinansowanie z UE ma przekroczyć 0,5 miliarda złotych.

Port Morski w Gdyni chce z kolei sfinansować modernizację nabrzeża.
Wiceminister wymienia też działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na kolei. Chodzi o budowę wiaduktów i likwidację części skrzyżowań szlaków kolejowych oraz drogowych.

Ostatnie dane o wykorzystaniu unijnych pieniędzy pochodzą z 16 grudnia. Według nich zawarte do tej pory umowy wykorzystują dwie trzecie unijnych pieniędzy przysługujących Polsce w latach 2014-2020. To ponad 222 miliardy złotych. Komisja Europejska certyfikowała do tej pory ponad 23 procent budżetu dla Polski czyli ponad 75 miliardów złotych.

Więcej o:
Komentarze (18)
Inwestycje drogowe. Ministerstwo zapowiada cztery duże umowy inwestycyjne
Zaloguj się
 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 22 razy 16

  "Resort chce podpisać też umowę na unijne dofinansowanie budowy drogi ekspresowej S-7 między Warszawą a Grójcem. Samo dofinansowanie z UE ma przekroczyć 0,5 miliarda złotych."
  500 mln na budowę chodników od wyimaginowanej UE? Chyba muszę złożyć ofertę.

 • henyk

  Oceniono 12 razy 6

  Polska jako suwerenne państwo musi odmówić przyjmowania pieniędzy od UE. Jesteśmy samodzielni, zbudujemy za swoje i nikt w przyszłości nie będzie nam wypominał tego, że współfinansował budowę czegokolwiek. Mamy swoje środki na te cele i swój honor. Nie potrzebujemy czyjejś pomocy. Stać nas.

 • flemming

  Oceniono 19 razy 5

  Po jakiego ch......nam te drogi? Furmanki Morawieckiego pojada i na przełaj.....

 • ajg62

  Oceniono 27 razy 5

  A według mnie powinniśmy honorowo wyjść z UE i nie brać żadnych pieniędzy. Niech wszyscy wiedza ze polak ma honor.

 • elenem

  Oceniono 2 razy 2

  Ha ! Ani słowa o Dolnym Sląsku. Tak PIS oszukał Bezpartyjnych żeby przejąć władzę w Sejmiku.

 • erhapl

  Oceniono 12 razy 2

  "Resort chce podpisać też umowę na unijne dofinansowanie budowy drogi ekspresowej S-7 między..."
  A we wczorajszej Wyborczej: " Ostatni fragment S7 otwarty..."

 • jurii.sachar

  Oceniono 1 raz -1

  aż miło poczytać.... nareszcie ktoś się tym zajął...przez 8 lat kacyki tuskostanu promowali jakieś gminne schetynówki, mające wprowadzić nas autostradą do nieba.... jak się to skończyło wszyscy wiedzą....libacje u sowy, żarcie i picie za naszą kasę....i zaginione 300 MLD, ile można by za to zbudować....

 • penetratorwiedzy

  Oceniono 2 razy -2

  czytajac te wszytkie komentrrze dochodze dom wniosku ,ze dla wszystkich tutja wzelina to jedny sposob na karier i tak kometatorzy postrzegaja swiat .. tylko daltego ze pis nier zgadza się z UE w kilku sprawach to juz wszysc pis za wyjscie z ue ..żal mi was

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy -2

  Umowę na krzyże przydrożne :-)
  Umowę na konfesjonały na dworcach :-)
  Umowę na kropidła na bramkach :-)
  I umowę dzwonnice na rondach :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX