Senat chce zmienić zasady dotyczące eksmisji z lokali służbowych lub przejmowanych w ramach specustaw, np. drogowej. Jak informuje, "Rzeczpospolita" przepisy będą regulować sytuację m.in. przedstawicieli służb mundurowych - policji, straży pożarnej, wojska, straży granicznej, i służby więziennej.
Wyrzucanie najemców "na bruk" będzie w tej sytuacji praktycznie niemożliwe. Odpowiedni lokal będzie bowiem musiała zapewnić gmina. W przeciwnym wypadku procedura opróżniania mieszkania będzie musiała zostać wstrzymana. Jedyny wyjątek to sytuacja, w której najemca może samodzielnie kupić albo wynająć mieszkanie.
Od 1 listopada do 31 marca eksmisji nie będzie można przeprowadzać w ogóle. I w tym wypadku pozwolić na to może wyłącznie dobra sytuacja finansowa lokatora.
Wprowadzenie przepisów będzie realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W 2017 roku orzekł on, że przepisy o postępowaniu egzekucyjnym są niezgodne z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zawierają bowiem regulacji gwarantujących minimalną ochronę przed bezdomnością osobom, które nie są w stanie we własnym zakresie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.
W opinii TK dopuszczenie eksmisji "na bruk", bez minimalnych gwarancji wobec osób, które nie są w stanie samodzielni zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, prowadzi do naruszenia zasady poszanowania godności człowieka.
- czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
Czytaj też: Planujesz sprzedać mieszkanie na początku 2019 r.? Mogą być problemy. Wszystko z powodu nowej ustawy
W ciągu ostatnich dziesięciu lat jednostki podległe bądź nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wydały 1060 decyzji nakazujących eksmisję. Dla porównania - wg danych resortu sprawiedliwości - w samym 2017 r. dokonano 8369 eksmisji. W latach 2010–2017 wykonano ich łącznie 65 214, w tym 21 300 bez prawa do lokalu socjalnego.