TVP Info: 500 plus motywuje do pracy. GUS twierdzi coś zupełnie innego

Główny Urząd Statystyczny postanowił sprawdzić, czy program 500+ ma wpływ na podejmowanie aktywności zawodowej. Wyniki są jednoznaczne.

Główny Urząd Statystyczny postanowił spytać Polaków, jak program 500+ wpływa na ich aktywność zawodową. Wyniki są jednoznaczne: otrzymywanie świadczenia niczego w tej kwestii nie zmienia dla 95 proc. badanych. 

Spośród 5,933 mln osób w wieku 18 - 64 lata, będących członkami gospodarstw domowych, które obecnie otrzymują lub w przeszłości otrzymywały to świadczenie, 95,1 proc. osób (tj. 5,64 mln) nie podjęło żadnych działań w celu zmiany swojej sytuacji na rynku pracy, będących efektem otrzymywania tego świadczenia.

- czytamy w raporcie. 

Dane te potwierdził w rozmowie z naszą redakcją Marcin Szczepaniak, autor raportu. 

Niewielkie różnice widoczne były w tej kwestii pomiędzy kobietami a mężczyznami - 98 proc.  mężczyzn nie podjęło żadnych działań zmierzających do zmiany ich sytuacji na rynku pracy, natomiast wśród kobiet odsetek ten kształtował się na poziomie 92,6 proc. 

Program zmienił coś dla 5 proc. osób

W przypadku ok. 5 proc. ankietowanych, tj. 291 tys. osób, otrzymywanie pieniędzy z programu 500+ przyniosło zmianę, jeśli chodzi o aktywność zawodową. 

Wśród osób, które podjęły jakieś działania najczęściej wskazywaną zmianą, dokonaną pod wpływem otrzymywania świadczenia 500+, było podjęcie pracy (76 tys. osób) oraz rozpoczęcie poszukiwania pracy (75 tys. osób). Przeciwstawne działania tzn. zaprzestanie poszukiwania pracy i rezygnację z pracy zadeklarowało odpowiednio 34 tys. i 33 tys. osób.

Czytaj też: Krytycy programu 500 plus jednak mieli rację? W Polsce spada liczba rodzących się dzieci

Inna interpretacja danych

W mediach pojawiły się informacje, które dane GUS interpretują zupełnie inaczej. "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że "Rządowy program pozytywnie wpłynął na aktywność zawodową Polaków, głównie kobiet". TVP Info w interpretacji idzie jeszcze dalej twierdząc, że "Rządowy program 500 plus motywuje Polaków do pracy.". Według naszej oceny nie ma podstaw, by takie wnioski wyciągać. 

Raport "Praca a obowiązki rodzinne", z którego pochodzą powyższe dane, GUS opublikował w połowie grudnia

Więcej o:
Komentarze (144)
TVP Info: 500 plus motywuje do pracy. GUS twierdzi coś zupełnie innego
Zaloguj się
 • tom-pek

  Oceniono 27 razy 23

  rodzinne powinno być dla ludzi pracujących z których państwo ma jakiś pożytek a 500 plus to w połowie socjal dla nierobów

 • adam1967r

  Oceniono 29 razy 23

  Taaak...ciekawe...w większości mediów jest właśnie przekaz, że raport GUS potwierdza olbrzymi sukces 500+ dla aktywizacji zawodowej kobiet. Niech mi ktoś wytłumaczy jakim cudem dawanie pieniędzy za nic ma ją powiększać ?

 • ikar.ka

  Oceniono 18 razy 12

  Możecie kłamać ile chcecie, ale nie żyję na zamkniętym osiedlu, mam kontakt z mamami i te, które mają 500+ (zazwyczaj przynajmniej dwoje dzieci), to wcale nie chcą wracać do pracy. Pracują te, które stać na nianie - im 500+ i tak niepotrzebne. Natomiast te, które pracowały w sklepach lub innych za minimalne wynagrodzenie, a mężowie też jadą na minimalnej (przynajmniej oficjalnie), wcale nie palą się do powrotu do pracy. Dlaczego Ukraińcy pracują we wszystkich sklepach, a nadal nie wzrosło bezrobocie?

 • tilow3

  Oceniono 14 razy 12

  Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego politycy PO nie potrafią dopiec pisowcom w kwestiach "obietnic wyborczych"? Owszem, obniżyli wiek emerytalny, w zamian powołując jakieś mafijne fundusze, które jedno co zapewnią, to głód emerytom. Gdzie mieszkania z programu mieszkanie+? co z kredytami frankowymi? a sam program 500+ to czym miał być, jak nie zachętą do zwiększenia dzietności, i co? jakie efekty? gdzie dopłaty do leków? gdzie projekty promów, samochodów na prąd, gdzie są helikoptery dla wojska? I tysiące podobnych pytań! Dlaczego ci z PO czy PSL ich nie zadają?

 • justas32

  Oceniono 22 razy 12

  1 grudnia z Trójkowego Topu Wszech Czasów zniknęła piosenka "Chłopcy z Placu Broni - Kocham Wolność". Czy jakiś dziennikarz mógłby to wyjaśnić aby odpowiedzieć na pytanie - czy cenzura już wróciła ?

 • takaprawda2015

  Oceniono 13 razy 11

  Według GUSu inflacja to już 1,2%. Do wyborów będzie już deflacja. Tylko ceny w sklepach rok w rok o kilkanaście procent idą w górę.

 • 1-wolne

  Oceniono 14 razy 10

  Nic nowego. Media PISowskie jak kłamały tak kłamią i to w takim stopniu że gdy napiszą prawdę np. prognoza pogody to myślący człowiek się zastanawia co się za tym kryje.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 14 razy 10

  Realnie 500+ może motywować do pracy na czarno, żeby sobie dorobić tych co chcą zarobić, ale przecież 500+ to cudowność dla patologii, ktora nie widzi skali podwyżek i inflacji wywołanej rżadzeniem dojnej zmiany i cieszy się, że Sóweren Jadowity "dał". Oni do pracy nie pójdą, bo po co, lepiej z zasiłków dostaną a jeszcze opieka im wungiel kupi i za jedzenie bachorów w szkole zapłaci. Z Zasiłków tyle dostaną co w żadnej pracy, na cholerę by do pracy szli, tym bardziej, że chcą wprowadzic kryterium dochodowe. W Bolandii najlepiej się żyje złodziejom z dojnej zmiany i niebieskim ptakom co nigdzie nie pracują. Reszta musi dźwigać brzemię życia w Bolandii gdzie blokują prawa człowieka i prawa obywatela kosztem wprowadzania religii narodowej-pisslamstwa :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX