Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Pierwsza taka misja w historii

Chińska sonda kosmiczna wraz z łazikiem wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. To pierwszy pojazd, który pojawił się na tej półkuli naszego satelity.


O lądowaniu, które miało miejsce po godzinie 3 nad ranem w czwartek polskiego czasu, poinformowała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Rakieta z pojazdem Czang'e 4, wystrzelona z bazy kosmicznej Xichang na południowym zachodzie kraju, wystartowała 8 grudnia.

Pojazd składa się z lądownika i łazika. Celem misji jest zbadanie geologii tego obszaru Księżyca, a także przeprowadzenie eksperymentów biologicznych. Lądownik będzie analizował skład pyłu księżycowego. Sonda ma specjalne urządzenia, które pozwolą na analizę zebranych próbek, dwie kamery, spektrometr niskich częstotliwości do pomiarów rozbłysków słonecznych, oraz dozymetr neutronowy. Ma pracować około trzy miesiące.

To pierwszy ziemski pojazd umieszczony na niezbadanej przez człowieka półkuli Księżyca. Chińska agencja informacyjna Xinhua opublikowała już pierwsze zdjęcia przesłane przez sondę. Nie ma możliwości bezpośredniej komunikacji z pojazdem, więc zdjęcia i wszystkie inne dane są najpierw przesyłane przez niego do wyznaczonego satelity i dopiero stamtąd na Ziemię.

Chiny mają apetyt, by dołączyć do czołówki największych potęg w kosmosie. W 2003 roku wysłała swojego pierwszego astronautę na orbitę. Sześć lat temu pojazd Czang'e 3 wylądował na Księżycu (jego widocznej części) jako pierwszy od czasu misji sowieckiej Luny 24 w 1976 roku.

Więcej o:
Komentarze (121)
Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Pierwsza taka misja w historii
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 49 razy 37

  Chińczycy nie ładują pieniędzy w Rydzyków, Misiewiczów tylko w naukę. Mają olbrzymie osiągnięcia w wielu dziedzinach. Tam w szkołach nie ma katechezy tylko konkretna wiedza. Nie utrzymują bandy pasożytów w sutannach.

 • m.martyn

  Oceniono 15 razy 13

  Tylko niech nie drażnią hitlerowców, którzy schowali się tam od czasów II Wojny Światowej, bo jeszcze grozi nam inwazja z "The Dark Side of the Moon". Kto widział Iron Sky, ten wie czym to pachnie. ;)

 • true_lysander

  Oceniono 15 razy 3

  Nie ma "ciemnej strony Księżyca". Skończcie z tymi clickbaitami na głównej.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 4 razy 2

  Na zdjęciu nr 7 widać kontury księżycowej bazy nazistów.

 • paseo

  Oceniono 6 razy 2

  Bardzo szybko będzie ciag dalszy,bo Chiny już zapowiedziały budowę stalej bazy na Ksiezycu.Za chwile wroca tam Amerykanie i pjawia się Japonczycy,ktorzy sa już bardzo zaawansowani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX