Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Pierwsza taka misja w historii

Chińska sonda kosmiczna wraz z łazikiem wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. To pierwszy pojazd, który pojawił się na tej półkuli naszego satelity.
Zobacz wideo


O lądowaniu, które miało miejsce po godzinie 3 nad ranem w czwartek polskiego czasu, poinformowała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Rakieta z pojazdem Czang'e 4, wystrzelona z bazy kosmicznej Xichang na południowym zachodzie kraju, wystartowała 8 grudnia.

Pojazd składa się z lądownika i łazika. Celem misji jest zbadanie geologii tego obszaru Księżyca, a także przeprowadzenie eksperymentów biologicznych. Lądownik będzie analizował skład pyłu księżycowego. Sonda ma specjalne urządzenia, które pozwolą na analizę zebranych próbek, dwie kamery, spektrometr niskich częstotliwości do pomiarów rozbłysków słonecznych, oraz dozymetr neutronowy. Ma pracować około trzy miesiące.

To pierwszy ziemski pojazd umieszczony na niezbadanej przez człowieka półkuli Księżyca. Chińska agencja informacyjna Xinhua opublikowała już pierwsze zdjęcia przesłane przez sondę. Nie ma możliwości bezpośredniej komunikacji z pojazdem, więc zdjęcia i wszystkie inne dane są najpierw przesyłane przez niego do wyznaczonego satelity i dopiero stamtąd na Ziemię.

Chiny mają apetyt, by dołączyć do czołówki największych potęg w kosmosie. W 2003 roku wysłała swojego pierwszego astronautę na orbitę. Sześć lat temu pojazd Czang'e 3 wylądował na Księżycu (jego widocznej części) jako pierwszy od czasu misji sowieckiej Luny 24 w 1976 roku.

Zobacz wideo
Więcej o: