Lotnisko Chopina pobiło historyczny rekord mimo ciszy nocnej. W tym roku rusza rozbudowa

Największe lotnisko w Polsce pochwaliło się rekordową liczbą odprawionych pasażerów. W ubiegłym roku było ich 17,76 mln. I to pomimo nocnej przerwy, która obowiązuje od 23.30 do 5.30 rano.

Liczba pasażerów odprawionych na Lotnisku Chopina wyniosła 17,76 mln w 2018 r., co oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku i historyczny rekord.

Lotnisko Chopina cieszy się z rekordu

"Tak duża liczba obsłużonych pasażerów to znaczący sukces naszego lotniska. Osiągnięty wynik dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy - udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30 proc., co potwierdza, że powinniśmy jeszcze bardziej dostosować lotnisko do potrzeb portu przesiadkowego" - mówi, cytowany w komunikacie Piotr Rudzki z Biura PR lotniska.

W ruchu międzynarodowym, uczestniczyło prawie 16 mln (wzrost o 17,2 proc.), a w ruchu krajowym blisko 1,8 mln osób. Port podkreśla też, że ruch czarterowy wzrósł o ponad 20 proc. rok do roku co oznacza ponad 2,2 mln podróżnych w tym segmencie.

Według lotniska, w pobiciu rekordu pomogło zwiększenie siatki połączeń. W minionym roku m.in. LOT rozpoczął bezpośrednie loty do Singapuru, a linie Qatar Airways zmieniły wykorzystywany podczas wieczornych połączeń średniej wielkości samolot A320 na większego i nowocześniejszego Boeinga 787 Dreamliner. Wzrosła też liczba lotów do Dohy - z 14 do 16 tygodniowo. W 2018 roku pojawił się też nowy przewodnik czarterowy - Ryanair Sun.

W tym roku ruszy rozbudowa

"Równie istotny, jak miniony, będzie dla Lotniska Chopina jubileuszowy rok 2019, kiedy to (dzięki przekazaniu w grudniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej terenu o powierzchni ok. 8,5 tysiąca metrów kwadratowych w dzierżawę PPL) rozpocznie się jego rozbudowa" - podaje port w komunikacie.Także w tym roku z lotniska na warszawskim Okęciu PLL LOT zacznie latać do London City, Miami, Bejrutu oraz Warny.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Więcej o: