Ojciec Rydzyk dopiął swego. Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu

Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu. To projekt, który od lat próbował zrealizować ojciec Tadeusz Rydzyk.
Zobacz wideo

Budowa ciepłowni rozpoczęła się kilka dni temu, na samym początku 2019 r., gdy przekazano plac pod budowę. Jak wynika z informacji Radia Maryja, inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec stycznia 2020 roku. 

Ciepłownia będzie przekazywała ciepło do sieci miejskiej w Toruniu, a także posłuży do ogrzania budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, sanktuarium oraz powstającego muzeum.

Według szacunków Geotermii Toruń, ciepłownia w Toruniu miałaby zapewnić 20 proc. zapotrzebowania miasta na energię cieplną w okresie grzewczym, a latem nawet całość. 

Odwierty były gotowe od 10 lat

Inwestycja rusza dopiero teraz, chociaż odwierty były gotowe już od 10 lat. Przez lata problemem ojca Rydzyka była blokada dotacji rządowej (za czasów rządów PO-PSL), a także brak możliwości przekazania ciepła do sieci.

To była taka blokada przez kolejne lata, dlatego że poprzedni właściciel sieci ciepłowniczej w Toruniu, czyli firma francuska EDF, robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. My pewnie byśmy byli gotowi tę ciepłownię zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej na odbiór ciepła. (...) Teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało. Ciepłownia zaczyna się budować

- mówiła na antenie Telewizji Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Firma EDF została pod koniec 2017 r. oficjalnie zrepolonizowana. Za ok. 4,2 mld zł przejęła ją największa grupa energetyczna w Polsce, czyli państwowy PGE. Z tą spółką fundacji ojca Rydzyka poszło łatwiej niż z EDF i ciepłownia geotermalna zostanie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej w Toruniu.

Deszcz pieniędzy

Na budowę Geotermii Toruń fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis uzyskała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ze środków unijnych) w 2017 r. dotację w wysokości 19,5 mln zł.

Ponadto na początku 2016 r. fundacja otrzymała od NFOŚiGW odszkodowanie w wysokości ok. 26,5 mln zł za cofnięcie poprzedniego dofinansowania - na odwierty. Fundusz przyznał tę dotację w 2007 r. (jeszcze, gdy u władzy było m.in. PiS), ale rok później ją cofnął (już za rządów PO-PSL), uzasadniając to nieprawidłowościami ze strony fundacji. Lux Veritatis sfinansował odwierty z własnych środków, ale wystąpił o odszkodowanie i w końcu je wywalczył.

Jak podawał w grudniu serwis "Tylko Toruń", ciepłownię geotermalną w Toruniu ma zbudować konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions. Koszt to 61,4 mln zł.

Więcej o: