Papierosy w Polsce mogą stać się nielegalne. Chodzi o system, do którego nie ma jeszcze ustawy

Robert Kędzierski
Od 20 maja w Polsce każda sprzedawana paczka papierosów będzie musiała być opatrzona specjalnym kodem. Ma on umożliwić zwalczanie nielegalnego handlu. Tymczasem odpowiednia ustawa nie trafiła jeszcze do Sejmu. To może oznaczać, że papierosy w Polsce staną się formalnie nielegalne.

Od 20 maja każde opakowanie papierosów znajdujące się w obrocie będzie musiało być opatrzone specjalnym kodem. Za jego pomocą papierosy będą śledzone od linii produkcyjnej aż do hurtowni, z której trafiają do sklepów. Na każdym etapie informacja o tym, gdzie znajduje się dane opakowanie, będzie trafiać do centralnego systemu, do którego dostęp będą miały agencje rządowe.

Jak będzie działał system śledzenia papierosówJak będzie działał system śledzenia papierosów Fot. scottishwholesale.co.uk/

Polska Izba Handlu, jak informuje Business Insider, ostrzega, że w Polsce przepisy służące do uruchomienia systemu nadzoru nie są wprowadzane. A to może oznaczać, że obrót papierosami po 20 maja stanie się nielegalny. 

Jak wyjaśnił w rozmowie z BI Maciej Ptaszyński, dyrektor PIH, dziś w Sejmie nie ma nawet projektu ustawy dotyczącej systemu śledzenia papierosów. A przez to instytucje, które muszą go wdrożyć nie mogą zacząć żadnych przygotowań. 

UE chce zwalczać nielegalny obrót

Jak wyjaśniał Vytenis Andriukaitis w komentarzu do dyrektywy UE poczyniła znaczne postępy w walce z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.

Nowy ogólnoeuropejski system śledzenia ruchu i pochodzenia zagwarantuje, że wyroby tytoniowe w UE będą łatwo identyfikowalne, a każdy wyrób będzie opatrzony niepowtarzalnym identyfikatorem, Zapewnimy również, aby wyroby tytoniowe spełniały określone wymagania w zakresie zabezpieczeń: na każdym opakowaniu znajdzie się co najmniej pięć rodzajów elementów potwierdzających autentyczność.

- wyjaśniał. 

Polska na szczycie listy krajów z nielegalnymi papierosami

Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na świecie sprzedawanych jest nielegalnie 480 miliardów papierosów rocznie. Przynosi to uszczuplenie podatków szacowane na 35 miliardów dolarów (ok. 130 mld zł). W Unii Europejskiej do nielegalnego obrotu trafia 47 mld papierosów rocznie - szacuje się, że to średnio 9 proc. rynku papierosów. 

Nielegalne papierosy w krajach UE (w mld szt.)Nielegalne papierosy w krajach UE (w mld szt.) Źródło: eesc.europa.eu

Czytaj też: Papierosy z sypkim cementem, w surowych jelitach? "Czy naprawdę wiesz, co palisz?" Ministerstwo ostrzega

W Polsce ta wartość jest wyższa - wynosi aż 20 proc. Nasz kraj zajmuje bowiem niechlubne drugie miejsce na liście krajów, do którego trafiają podrabiane lub przemycone papierosy. EKE-S szacuje ich ilość na 6,16 mld. Problem jest większy tylko we Francji - tam ilość nielegalnych papierosów wynosi ponad 8 mld szt. Dane dotyczą roku 2016. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Papierosy w Polsce mogą stać się nielegalne. Chodzi o system, do którego nie ma jeszcze ustawy
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 30 razy 26

  Qurna, pisiory nawet na handlu narkotykami potrafią stracić ;)

 • taunus68

  Oceniono 15 razy 15

  Czekam na ustawę w myśl której dymanie w pierwszy piątek miesiąca też będzie nielegalne...

 • puzonik48

  Oceniono 20 razy 12

  Im wyższa cena rynkowa ,tym większe wzięcie mają papierosy na czarnym rynku ! W stosunku do dochodów średniaka ,tytoń i papierosy w Polsce są bardzo drogie :(

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 6

  PiSbolszewizm to taki ustrój który bohatersko zwalcza problemy które powoduje :-)

 • robwinnicki

  Oceniono 8 razy 4

  Morawiecki zamiast trenować przed lustrem debilne dowcipy zabrałby się do roboty!

 • rsteinhagen

  Oceniono 5 razy 3

  Pan redaktor Kedzierski zamiescil material, ktorego lektura wymaga od czytelnika znajomosci tematu oraz nazewnictwa w jezyku angielskim. Wklejanie tabelek oraz schematow, ktore pochodza
  ze zrodel anglojezycznych bez ich tlumaczenia na jezyk polski nie tylko nie czyni zadosc zasadom rzetelnego dziennikarstwa, lecz takze moze prowadzic do daleko idacych nieporozumien oraz
  nie sluzy jasnosci wywodu. Oto przyklady:
  1. C&C to nie tylko counterfeit and contraband lecz takze cash and carry, a przeciez w tekscie
  Redaktor pisze takze o hurtownikach (cash and carry to specyficzny hurtownik)
  2. Producenci papierosow od dawna uzywaja podzialu na pack (20szt), carton (200szt) oraz
  case (10 000 szt, tj 50 cartonow). W tekscie mamy schemat ktory nazwy carton uzywa
  dla tych dwu ostatnich kategorii.
  Reasumujac: wydawaloby sie, ze zamieszczenie tekstu na glownej stronie opiniotworczego dziennika wymaga, aby ow tekst zostal poddany wewnetrznej kontroli w redakcji. Czy tak sie stalo
  w tym przypadku?

 • niktwazny126

  Oceniono 9 razy 3

  No brawo! Rozumiem, że prezes wolny od nałogu, to można sobie pozwalać. Proponuję dobre prl-owskie rozwiązanie, papierosy na kartki. Ale żeby nie było tak łatwo, kartki wydawać tylko swojakom, do zrealizowania w sklepie "za żółtymi firankami". Tyle doskonałych rozwiązań przecież było, nic, tylko czerpać.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 3

  Ale będzie można ukraść - Polska to piękny kraj ...

 • Łukasz Durlak

  Oceniono 6 razy 2

  Cóż Chyba nie ma dziedziny życia której pisiory nie potrafią obrzydzic i spieprzyc...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX