Od 20 maja każde opakowanie papierosów znajdujące się w obrocie będzie musiało być opatrzone specjalnym kodem. Za jego pomocą papierosy będą śledzone od linii produkcyjnej aż do hurtowni, z której trafiają do sklepów. Na każdym etapie informacja o tym, gdzie znajduje się dane opakowanie, będzie trafiać do centralnego systemu, do którego dostęp będą miały agencje rządowe.
Jak będzie działał system śledzenia papierosów Fot. scottishwholesale.co.uk/
Polska Izba Handlu, jak informuje Business Insider, ostrzega, że w Polsce przepisy służące do uruchomienia systemu nadzoru nie są wprowadzane. A to może oznaczać, że obrót papierosami po 20 maja stanie się nielegalny.
Jak wyjaśnił w rozmowie z BI Maciej Ptaszyński, dyrektor PIH, dziś w Sejmie nie ma nawet projektu ustawy dotyczącej systemu śledzenia papierosów. A przez to instytucje, które muszą go wdrożyć nie mogą zacząć żadnych przygotowań.
Jak wyjaśniał Vytenis Andriukaitis w komentarzu do dyrektywy UE poczyniła znaczne postępy w walce z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.
Nowy ogólnoeuropejski system śledzenia ruchu i pochodzenia zagwarantuje, że wyroby tytoniowe w UE będą łatwo identyfikowalne, a każdy wyrób będzie opatrzony niepowtarzalnym identyfikatorem, Zapewnimy również, aby wyroby tytoniowe spełniały określone wymagania w zakresie zabezpieczeń: na każdym opakowaniu znajdzie się co najmniej pięć rodzajów elementów potwierdzających autentyczność.
- wyjaśniał.
Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na świecie sprzedawanych jest nielegalnie 480 miliardów papierosów rocznie. Przynosi to uszczuplenie podatków szacowane na 35 miliardów dolarów (ok. 130 mld zł). W Unii Europejskiej do nielegalnego obrotu trafia 47 mld papierosów rocznie - szacuje się, że to średnio 9 proc. rynku papierosów.
Nielegalne papierosy w krajach UE (w mld szt.) Źródło: eesc.europa.eu
Czytaj też: Papierosy z sypkim cementem, w surowych jelitach? "Czy naprawdę wiesz, co palisz?" Ministerstwo ostrzega
W Polsce ta wartość jest wyższa - wynosi aż 20 proc. Nasz kraj zajmuje bowiem niechlubne drugie miejsce na liście krajów, do którego trafiają podrabiane lub przemycone papierosy. EKE-S szacuje ich ilość na 6,16 mld. Problem jest większy tylko we Francji - tam ilość nielegalnych papierosów wynosi ponad 8 mld szt. Dane dotyczą roku 2016.