Iran wygraża Polsce. "Wielka zdrada tego kraju nie zostanie wymazana z umysłów Irańczyków"

W lutym USA organizują konferencję dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie. Szczególnym tematem rozmów mają być irańskie wpływy w regionie. Gospodarzem spotkania jest Polska. Iran od początku nie kryje oburzenia.
Zobacz wideo

Relacje między Iranem i USA są bardzo napięte odkąd Donald Trump w zeszłym roku zerwał porozumienie nuklearne z 2015 r. To oznaczało powrót sankcji gospodarczych wobec Irańczyków.

Punkt zapalny

Najpierw Stany Zjednoczone uruchomiły sankcje dotyczące licencji na eksport do Iranu usług i dóbr związanych z lotnictwem, sprzedażą metali, stali, węgla i aluminium oraz licencje związane z motoryzacją. W dalszej kolejności wprowadzono sankcje dotyczące handlu ropą. Rząd Iranu nie krył oburzenia i zapowiedział rozpoczęcie prac nad bronią atomową.

Iran oburzony konferencją w Polsce

To właśnie polityka Iranu i wpływy tego kraju w regionie Bliskiego Wschodu ma być jednym z głównych tematów konferencji, która w lutym ma odbyć się w Polsce.

Dziś, gdy naród irański zmaga się z nielegalnymi sankcjami, nałożonymi przez administrację Trumpa, władze w Warszawie zgodziły się być gospodarzami antyirańskiej konferencji. Choć połączenie Waszyngton-Warszawa przeciwko irańskiemu narodowi prowadzi donikąd, wielka zdrada tego europejskiego kraju nie zostanie wymazana z umysłów Irańczyków

– pisze redakcja dziennika "Tehran Times" i dodaje:

Na krajach europejskich nie można polegać, tak samo jak na USA

Nie mniej ostro wypowiedział się cytowany przez "Tehran Times" Mojtaba Zonnour, przewodniczący Podkomisji Nuklearnej ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej:

Republika Islamska musi przyjąć stanowczą postawę przeciwko tym zniewagom i zuchwałości. Nie możemy być wobec nich pobłażliwi

Konferencja bliskowschodnia

Przewidziana w dniach 13-14 lutego konferencja bliskowschodnia od początku budziła wiele emocji na arenie międzynarodowej. Jednym z najważniejszych tematów mam być bezpieczeństwo, a w związku z tym rola Iranu na Bliskim Wschodzie.

Polska zgodziła się być gospodarzem konferencji, na której pojawią się przedstawiciele kilkudziesięciu państw. MSZ Iranu od początku nie kryło swojego oburzenia. Jeszcze 13 stycznia ambasada Polski w Iranie została poproszona o spotkanie. Przyjęcie przez Polskę roli gospodarza jest odbierane jako akt wrogości wobec Iranu.

Pojawiła się również zapowiedź podjęcia działań odwetowych.

Przypomnienie dla gospodarza/uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek

- napisał na Twitterze szef irańskiego MSZ, Mohammad Dżawad Zarif.

Wczoraj i dziś

Kryzys amerykańsko-irański to nie jedyny czynnik napięcia na linii Teheran-Warszawa. Na obecną narrację Iranu nakłada się pamięć o wydarzeniach historycznych. Teheran i bliskowschodnie media przypomniały o pomocy, której udzielono Polsce w czasie II wojny światowej. Iran w latach 1941-1943 zapewnił azyl dla ok. 150 tys. polskich uchodźców wojennych.

Teraz, na początku 2019 roku, nadal żyją Polacy, którzy spędzili swoje dzieciństwo w czasie II wojny światowej w Iranie. (...) Mimo to dziś mamy do czynienia z otwartymi i tajnymi relacjami Polski i USA wymierzonymi w Iran

– możemy przeczytać w artykule "Tehran Times", który dodatkowo podsumował naszą politykę zagraniczną:

Polska nie była niezależnym graczem na arenie międzynarodowej w ostatnich dekadach. Osoby takie jak Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Mateusz Morawiecki zostały przekształcone w uległych polityków, którzy preferowali grę na amerykańskim dworze

Polski MSZ próbuje zaradzić kryzysowi w relacji z Teheranem. Głos zabrał też były szef polskiej dyplomacji i były ambasador w Iranie, Witold Waszczykowski. Zachęca, by czas pozostały do konferencji maksymalnie wykorzystać na poszukiwanie dialogu z Iranem oraz załagodzenie atmosfery przed konferencją.

Więcej o: